MENU
Drewniany kościół Wniebowzięcia MB w Średniej Wsi, jest to najstarszy kościół drewniany (II poł. XVI w.) w Bieszczadach.

Dodał: maras° - Data: 2020-04-09 15:12:38 - Odsłon: 389
Lata 1970-1975


Drewniany kościół pw. Wniebowzięcia Matki Bożej, zbudowany zapewne w II połowie XVI wieku jako kaplica dworska rodu Balów, wykonany w konstrukcji zrębowej. Jest to najstarszy drewniany kościół w Bieszczadach. Wejście stanowią bliźniacze odrzwia w kształcie "oślego grzbietu", wewnątrz kościoła na ścianach nawy i prezbiterium polichromia figuralna i iluzjonistyczna, z I połowy XVIII wieku, z tego samego okresu pochodzą późnobarokowe ołtarze – główny i dwa boczne. W 1983 do kościoła została dobudowana wieża.

Za

----------------------------------------
Najstarszą, bo wybudowaną w drugiej połowie XVI w., drewnianą świątynią w Bieszczadach jest ta, znajdująca się w Średniej Wsi. Powstała, jako kaplica dworska.
Na środku dachu znajduje się drewniana wieżyczka, ośmioboczna, ażurowa, zwieńczona baniastym hełmem i krzyżem żelaznym, w której umieszczona jest sygnaturka, datowana na XVIII w. Na końcach kalenicy znajdują się z kolei drewniane balasy z XVII w. Polichromia pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. W kościele znajdują się trzy ołtarze. To właśnie one stanowią najstarszą część, bowiem sygnowane są na pierwszą połowę XV w. O wystrój kościoła zadbała w głównej mierze Katarzyna z Oraczewskich Balowa, która w 1727 r. ufundowała wyposażenie.
Kościół został zbudowany na niewielkim wzniesieniu i postawiony na konstrukcji zrębowej, drewnianej, z zewnątrz obitej gontami. W latach 80. i 90. poprzedniego stuleciu, zdecydowano się go powiększyć i dobudowano m.in. wieżę i drugą zakrystię.
Będąc wewnątrz kościoła, warto zwrócić uwagę na fragmenty polichromii iluzjonistycznej, przedstawiającej niebo, z symbolem oka oraz 7 aniołków, których głowy mają różny wyraz twarzy: od euforii, radości, aż do niepokoju i zagubienia. W prawym, bocznym ołtarzu znajduje się z kolei obraz św. Katarzyny Aleksandryjskiej, w lewym zaś ołtarzu, możemy zauważyć postać św. Stanisława biskupa krakowskiego, wskrzeszającego Piotrowina.
W kościele znajduje się także 14 stacji Drogi Krzyżowej, które wykonał jeden z najsłynniejszych ludowych twórców w Bieszczadach, Jędrek Połonina (Andrzej Wasilewski). Sama świątynia jest celem wielu pielgrzymek, a także częstym miejsce zawierania ślubów przez pary z całej Polski.

Aneta Jamroży

Za

  • /foto/10761/10761753m.jpg
    1957
  • /foto/8657/8657227m.jpg
    2005

Aukcje internetowe

Poprzednie: Przejazd kolejowy (ul. Nadrzeczna - ul. Polna / LK 274) Strona Główna Następne: Pomnik Fryderyka III (dawny)