MENU
Pomnik Karola Szymanowskiego w Słupsku.

Dodał: maras - Administrator° - Data: 2020-04-06 02:25:56 - Odsłon: 80
Rok 1976


Niemal w centrum parku im. Jerzego Waldorffa usytuowany jest pomnik Karola Szymanowskiego – pianisty, kompozytora, pedagoga i pisarza. Pomnik powstał z inicjatywy słupskich melomanów. Inspiracją jego powstania był niewątpliwie organizowany od 1967 r. Festiwal Pianistyki Polskiej.

Pomnik przedstawia kamienną postać Karola Szymanowskiego, wykutą w szwedzkim granicie. Artysta stoi ubrany we frak, z chusteczką w butonierce i papierosem w prawej dłoni. Stoi na tle stylizowanego skrzydła fortepianu z nutami I Sonaty c-moll op.8. Sonata ta została skomponowanej w latach 1903-1904 i dedykowana jest Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Natomiast przy schodach prowadzących na poziom gdzie stoi rzeźba Szymanowskiego, znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem harnasia.
Pomnik został wykonany w 1970 r. przez prof. Stanisława Horno – Popławskiego. Natomiast odsłonięty został na inaugurację 5 Festiwalu Pianistyki Polskiej w 1972 r.oraz przypadającymi na ten rok - 90 rocznicę urodzin i 35 rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego.

Aukcje internetowe

Poprzednie: Ratusz Strona Główna Następne: Dom nr 43