Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Nieznana lokalizacja (Podgórze), Wałbrzych
kiwin: Orkiestra stoi między aleją prowadzącą do stadionu, a basenem. Może ta fotografia bardziej pozwoli na przedstawienie tego miejsca.
Budynek nr 1-9, ul. Koszyka Szymona, Opole
Stan: Cyrk Korona corocznie odwiedzał Kłodzko. Podobny spacer zarejestrowany w 1997 r.: Mam kilka zdjęć z 2010 r. (jedno już zamieszczone) i dwa skany biletów z 2015 r. Także kilka zdjęć innych cyrków: Arlekin, Safari i Zalewski (2011-2017).
Dom Ludowy (dawny kościół ewangelicki), Drożki
mika: To ten kościół, z tej widokówki :)
Odcinek Olszewskiego - Mickiewicza, Wrocław
Mmaciek - Administrator: Ułożyłem obiekt budowlany na odpowiednie odcinki - można dodawać zdjęcia :)
Kwatery Wojska Polskiego, Lublin
Mmaciek - Administrator: 2014, a 2021 to blisko 7 lat różnicy. W świecie technologii to dwie różne epoki. Dużo rzeczy się zmieniło, udoskonaliło, etc. My sami również nauczyliśmy się wielu rzeczy. Proszę więc nie mieć pretensji, że wytyczne sprzed kilku lat nieco się zmodyfikowały. MacGyver jeśli ma wątpliwości, zawsze do mnie napisze lub zadzwoni, przedyskutujemy temat i sprawa jest załatwiona. To 100 razy lepsze niż pisanie ...
Kościół Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki, Zakopane
MacGyver_74: "Wierni" to oni byli raczej Hitlerowi.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Zbigniew Franczukowski (bynio)
Darkow
Zbigniew Franczukowski (bynio)
J. Budziński z Kłodzka
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
SIERP
SIERP
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Tony
Tony
Zbigniew Franczukowski (bynio)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Rzeka Ścinawka
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2020-03-23 12:49:01, Aktualizacja: 2020-03-23 12:49:01, Odsłon: 366

Rzeka Ścinawka jest najdłuższym i największym lewobrzeżnym dopływem Nysy Kłodzkiej.

Rzeka Ścinawka jest najdłuższym i największym lewobrzeżnym dopływem Nysy Kłodzkiej. Jest jedyną rzeką w Sudetach, której górny i dolny bieg znajduje się w Polsce, a środkowy w Republice Czeskiej. Charakter rzeki najlepiej określają nazwy: niemiecka (Steine) i czeska (Stanava), co oznacza rzekę płynącą wzdłuż skalnych urwisk.

Dane hydrograficzne:

 • długość koryta - 62 km,
 • powierzchnia zlewni - 544 km,
 • przepływ przy ujściu: średni
 • woda stuletnia
 • położenie źródeł i ujścia (współrzędne geograficzne i wysokość n.p.m.)"
 • źródła:
  • - 50041'12" N - ujście: - 50028'13" N
  • - 16017'40" E - 16039'23" E
  • - 718 m - 275 m
 • średni spadek rzeki - 0,73%
 • krętość koryta rzeki - 1,63

Opis hydrograficzno-krajoznawczy

Umownie bieg rzeki dzielimy na trzy odcinki przedzielone granicą państwową polsko-czeską: górny, środkowy i dolny.

Odcinek górny ma długość 17 km i znajduje się w całości na ziemi wałbrzyskiej, która do końca XIV w. wchodziła w skład ostatniego suwerennego piastowskiego księstwa świdnicko-jaworskiego.

Pierwsze źródlane wysięki wody występują poniżej szutrowej drogi leśnej ok. 150 m. od niebieskiego szlaku turystycznego, na płd.-zach. stoku wzniesienia Borowa (853 m) - kulminacji masywu Gór Czarnych i całego pasma Gór Wałbrzyskich. Od źródeł rzeka zmierza podmokłym lasem mieszanym w kierunku płd.-zach. do przysiółka Kamionka koło Rybnicy Leśnej. Znajduje się tu najlepiej zachowane w Sudetach tzw. kolano kaptażowe. Płynąca w odległości ok. 500 m rzeka Rybna z Przełęczy Trzech Dolin przed wieloma laty spowodowała przechwycenie (bifurkacje) wód Ścinawki i nastąpiła zmiana przebiegu kierunku wód obu potoków. Dalej Ścinawka płynie przez rozległe łąki w kierunku zachodnim i przez wieś Unisław Śląski. Za nią rzeka zmienia nurt na południowy. Zaczyna się tu jeden z najlepiej wykształconych w Sudetach przełomów. Rzeka dzieli Góry Kamienne na masywy Lesistej i Stożka Wielkiego. Wysokość stoków dochodzi do 300 m, a długość przełomu wynosi 4 km. Rzekę zasila tu największy dopływ górnego odcinka - potok Sokołowiecz Przełęczy Trzech Dolin długości 4,5 km. Za wsią Kowalowa rzeka zostawia po prawej stronie Starówkę Mieroszowa z ciekawym rynkiem i bogato wyposażonym kościołem późnogotyckim pw. św. Michała Archanioła i przyjmuje generalny kierunek płd.-wsch. w tzw. Obniżeniu Mieroszowskim. Poniżej miasta aż do samej granicy państwa towarzyszą jej nurtowi urwiste ściany skalne. Ścinawka przekracza granice za wsią Golińsk na warstwicy 446 m, przy słupku granicznym 225/5, tzn. 250 m od granicznego przejścia drogowego Golińsk - Starostin. Wpływające na teren Czech wody są uzdatniane oczyszczalnią w Golińsku.

 

Odcinek środkowy mierzy 18 km i przebiega w całości przez terytorium Republiki Czeskiej w powiecie nachodskim nazywanym tu bromowskim wybieżkiem. Ziemie te były zarządzane od średniowiecza przez opactwo benedyktyńskie w Broumowie. Znajduje się tu ważny węzeł kolejowy w Mezimesti oraz największa miejscowość nad Ścinawka miasteczko Broumov (9 tys. mieszkańców, do 1962 r. siedziba powiatu), znane nie tylko z dużych zakładów bawełnianych VE6A założonych w XIX w. przez W. Schrolla czy znakomitego piwa Opat warzonego tu od średniowiecza w dzielnicy OlivStfn, ale przede wszystkim z zabytkowej Starówki oraz monumentalnego zespołu klasztornego wznoszącego się 50 m nad prawym brzegiem rzeki. Warto dodać, że w samym mieście jest aż pięć kościołów, w tym perełka budownictwa sakralnego - najstarszy w całej republice drewniany kościół pw. NMP. Miejscowościami leżącymi nad rzeką w tym odcinku są: przysiółek Starostin, miasto Mezimesti, wieś Hyncice, Broumov z przedmieściem Olivśtfn oraz przygraniczne Otovice. Urwiste brzegi skalne towarzyszą Ścinawce od granicy państwowej aż do samego Broumova. Przed opuszczeniem Czech wody rzeki uzdatniane są w przygranicznej oczyszczalni.

Rzeka przekracza granicę na wys. 385 m, przy słupku granicznym 188/20, tzn. ok. 150 m od przejścia granicznego Otovice - Tłumaczów. Największym dopływem środkowego odcinka jest Hermankovicky potok, długości 5,5 km wypływający z Gór Suchych poniżej granicznego wzniesienia Słodna (790 m).

Odcinek dolny jest najdłuższy, bo ma 27 km i przebiega w całości przez powiat kłodzki. Ziemia ta aż do połowy XVIII w. była związana z Królestwem Czeskim, jedynie w średniowieczu była przez kilkanaście lat terenem spornym pomiędzy książętami piastowskimi a koroną czeską. Powołane przez króla czeskiego Jerzego z Podiebradów tak zwane Hrabstwo Kłodzkie posiadało znaczną autonomię i pozostało nim formalnie oraz zwyczajowo w rękach pruskich, a później niemieckich aż do końca II wojny światowej.

Zdecydowaną część tego odcinka stanowi szeroka dolina dzieląca wzgórza: Ścinawskie od Włodzickich, a nosząca nazwę Obniżenia Ścinawki. Zaczyna się ono niewielkim przełomem długości 1,5 km w pobliżu Tłumaczowa, a kończy się za Gorzuchowem we właściwej Kotlinie Kłodzkiej. Rzeka odwiedza miejscowości: przygraniczny Tłumaczów i najdłuższy ciąg osad wiejskich: Ścinawka Górna, Średnia l Dolna, Gorzucnów, Bierkowice, Gołogłowy i ostatnia Ścinawica.

Największą miejscowością tego odcinka jest Ścinawka Średnia, wieś o charakterze osady przemysłowej. Znajduje się tu ważny kiedyś węzeł kolejowy, zakłady przemysłowe i nieczynna elektrownia kolejowa. Warto dodać, że do roku 1945 doliną rzeki kursowały pociągi osobowe z Wałbrzycha do Kłodzka przez Mieroszów, Broumov i Tłumaczów z pominięciem Nowej Rudy, krótszą o 15 km niż obecna trasą. Na terenie właściwej Kotliny Kłodzkiej w pobliżu Gołogłów rzeka utworzyła rozległą terasę, na której wydobywane są znakomitej jakości kruszywa naturalne.

Rzeka kończy bieg w nurtach Nysy Kłodzkiej w odległości 38 km od źródeł w linii prostej, na wysokości 275 m n.p.m., pomiędzy wsiami Ścinawica i Ławica 3,5 km na płn. od kłodzkiej Starówki. Największymi dopływami odcinka są lewobrzeżne: Śonovsky Potok (8,2 km) i Włodzica (20 km) mające swe źródła po obu stronach granicy państwowej w Górach Suchych.

Tadeusz Koguciuk

 

Za https://gosciniec.pttk.pl/13_2003/index.php?co=010


/ Odr / 1 / N (L) / DL / Śc /