Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Budynek nr 15a-15e, ul. Skłodowskiej-Curie Marii, Świdnica
SP32: To, że zaniechano już stawiania OWT to jasne. Ale nie stawiano dla PGWAR budynków w W-70 i pochodnych, tylko budowali w systemach z ZSRR - to jest ciekawe. Nie sadzę aby stała za tym ideologia, raczej zwykły pragmatyzm. PS. KPD bije termicznie OWT na głowę.
ul. Kamieńska, Dziwnówek
Wolwro: Wcześniej był tu ostry zakręt
Dokumenty, mapy, plany, Czerwona Woda
The Past and the Future: Kozia górka jest po prawej stronie jadąc od czerwonej wody w stronę schroniska w Dłużynie. Prowadziły do niej tory od strony Węglinca. Zaraz za ośrodkiem Jagoda jest starotorze które prowadzi prosto na górkę. Temat badam dopiero. Prawdopodobnie była tam kopalnia gliny aczkolwiek z relacji świadków wynika iż może tam znajdować się pokaźny skład amunicji niejednokrotnie znajdywano tam różnego rodzaju ...
Benowo
dariuszfaranciszek: Plebania przy kościele - nr 4 - bez zmian
Dobrzyń
moose (administrator): Podmiana.
Gaj Bohaterów (Wilczyce), Wilczyce
maras - Administrator: Rewelacyjna historia! Jak to sprawdza się powiedzenie, że ziemia kryje wszelkie tajemnice... Inna sprawa, zdjęcie było za duże, miało ponad 3400px na dłuższym boku, zmniejszyłem do regulaminowych rozmiarów ok. 1600px na dłuższym boku. A zatem witamy wśród pasjonatów :)) PS. Pozdrowienia dla małżonki mającej, jak wynika z opisu niebagatelny wkład w odkrywanie historii :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wolwro
Wolwro
dariuszfaranciszek
Wolwro
Wolwro
dariuszfaranciszek
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
maras - Administrator
maras - Administrator
TW40
TW40
TW40
MacGyver_74
maras - Administrator
maras - Administrator
TW40
MacGyver_74
maras - Administrator
maras - Administrator
Karol Gryfino

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Legenda o Baszcie
Autor: żmija - Administrator°, Data dodania: 2020-03-22 13:12:53, Aktualizacja: 2020-03-22 13:14:26, Odsłon: 399

Legenda o Baszcie

A było to jeszcze za panowania pomorskiego księcia Bogusława z dynastii Gryfitów. Pewnego razu książę postanowił wybrać się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. W ramach przygotowań do wyprawy zakupiono kosztowne sukno na książęce szaty. Książę chciał, aby uszyto z niego siedem płaszczy na jego pielgrzymkę, a zadanie to zlecono nadwornemu krawcowi. Krawiec skrzętnie wziął się do szycia. Gdy jednak żona krawca ujrzała piękny materiał przeznaczony na książęce płaszcze, zachwyciła się nim tak bardzo, że wymogła na mężu, aby uszył z niego i ubiór dla niej. Krawiec nie chcąc zawieść żony i zrobić jej przykrości, skroił materiał tak oszczędnie, że uszył siedem płaszczy zamówionych przez księcia Bogusława oraz suknię dla żony.Cały dwór zachwycał się wspaniałym kunsztem i materiałem nowych szat książęcych. Również podczas wyprawy Bogusława szaty wzbudzały ogólny podziw. Po przyjeździe z pielgrzymki zachodniopomorski władca z dumą opowiadał o wrażeniach z podróży i nie szczędził pochwał krawcowi. Pewnego dnia jednak, ktoś dostrzegł na dziedzińcu zamkowym kobietę odzianą w suknię z identycznej tkaniny jak ta książęca. Kobieta okazała się żoną nadwornego krawca. Oczywiście od razu doniesiono o tym Bogusławowi, który rozsierdził się niesamowicie. Kazał wezwać do siebie nieszczęsnego krawca, który przyznał się, że uszył żonie suknię ze skrawków książęcego materiału. Za karę rzemieślnika osadzono w baszcie w pobliżu zamku, gdzie o wodzie i chlebie przez pół roku musiał szyć szaty dla dworu nie dostając żadnej zapłaty. W tym czasie żona krawca "zapoznała" się z pewnym młodym szewcem, który "pocieszał" ją w samotne wieczory.Tyle legenda, a tak naprawdę to chyba nikt nie wie, dlaczego Baszta Panieńska nazywana jest Baszta Siedmiu Płaszczy.

Źródło: Wikipedia


/ / / / 47 /
heck | 2020-03-31 22:19:39
Ekstra artykuł.