Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8499542

Pałac (szkoła podstawowa)Budowa
1870-1880
 
Powstały około lat 1870-1880 pałac, zbudowany w manierze eklektycznej, detalem ar­chitektonicznym i wystrojem sztukatorskim odwołuje się głównie do renesansu. Założo­ny jest na planie wydłużonego prostokąta, rozwiniętego o liczne rozality różnego kształtu. Piętrowy, podpiwniczony, w głównym trzonie ma dach czterospadowy. Układ wewnętrzny, identyczny we wszystkich kondygnacjach, trzytraktowy, z wąskim traktem – korytarzem na osi podłużnej, z sienią przelotową, przesuniętą nieco na wschód. We wschodniej, ...
Powstały około lat 1870-1880 pałac, zbudowany w manierze eklektycznej, detalem ar­chitektonicznym i wystrojem sztukatorskim odwołuje się głównie do renesansu. Założo­ny jest na planie wydłużonego prostokąta, rozwiniętego o liczne rozality różnego kształtu. Piętrowy, podpiwniczony, w głównym trzonie ma dach czterospadowy. Układ wewnętrzny, identyczny we wszystkich kondygnacjach, trzytraktowy, z wąskim traktem – korytarzem na osi podłużnej, z sienią przelotową, przesuniętą nieco na wschód. We wschodniej, posze­rzonej części korytarza mieści się klatka schodowa. Piwnice z reliktami wcześniejszej bu­dowli, przekryte są w części sklepieniami kolebkowymi, w części zaś, podobnie, jak lokal­ności parteru i piętra, stropami. Elewacje, kształtowane wertykalnie, bogate w detal archi­tektoniczny, od strony północnej (fasada) i południowej urozmaicone są portykami. Wnę­trza, głównie na parterze, bogato zdobione dekoracją sztukatorską, umieszczoną na stro­pach, odmienną w każdym z pomieszczeń. Mają postać faset z ornamentem palmetowym lub konsolkowym oraz środkowe pole z okazałą rozetą, otoczoną motywem kwiatów. Mar­murowa klatka schodowa, z kutą ozdobnie balustradą, na jednej ze ścian ma sztukaterie z alegorycznym wyobrażeniem dnia (uskrzydlona postać kobieca rozsypująca kwiaty) i nocy (identyczna postać tuląca do snu dzieci).
Za: Stanisław Kowalski, „Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego” na stronie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W budynku funkcjonuje niepubliczna szkoła podstawowa i przedszkole.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1960-1963
    komentarze: 0
    Pałac w Mostkach podczas kolonii dla dzieci pracowników Łódzkich ...