Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
ul. Piastowska, Legnica
Kosa25: Warto spojrzeć . Tytuł artykułu powala ,,Wydawało mu się, że ma zieloną światło''. I czytamy dalej: ,,Mandatem w wysokości 500 zł i sześcioma punktami karnymi został ukarany kierowca samochodu marki Mistshubishi''. To chyba wystarczy. Dlatego też Szanowni Państwo zanim kiedykolwiek powołacie się na jakiegokolwiek dziennikarza ...
Pomnik Tadeusza Kościuszki, al. Piłsudskiego Józefa, Włodawa
maras - Administrator: Powyższy tekst umieściłem w opisie obiektu ze stosowny datowaniem dot. daty powstania. W takich przypadkach jak ten (wędrujących pomników) stosujemy przypisanie do ostatniej lokalizacji. Dla pełnego przekazu informacji, przypisuję również do Rynku jako pierwotnej lokalizacji.
Kościół św. Michała Archanioła, ul. Prusa Bolesława, Wrocław
Kosa25: Słusznie, przyjąłem. W dalszym ciągu proszę o rozszerzenie sieci przypisań.
Zdjęcia lotnicze, Dziwnów
Wolwro: To zdjęcie zostało wykonane w latach 1930-1934, tak wynika z treści zawartych na stronie dziwnow.pl.
Wnętrze kościoła, Żelewo
Karol Gryfino: Może ktoś mi pomoże nazwać to coś co wisi na ścianie w kościele. Niestety nie umiem przeczytać tego co pisze na tej ozdobnej płycie.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

baron007
panAeL
panAeL
MR1990
rok - Administrator
StaSta
rajaser
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
baron007
baron007
baron007
Mmaciek - Administrator
baron007
baron007
fanpage_janowice_wielkie

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wydawnictwo Salonu Malarzy Polskich w Krakowie (1885-1939)
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2020-02-10 12:56:58, Aktualizacja: 2020-02-10 13:09:59, Odsłon: 234

Wydawnictwo pocztówek krakowskich artystycznych i patriotycznych Henryka Frista

Salon Malarzy Polskich przy ulicy Floriańskiej 37 w Krakowie był już na przełomie XIX i XX wieku bardzo znanym i renomowanym wydawnictwem i w tamtym czasie jednym z największych. Firmę w 1885 roku założył żydowski przedsiębiorca Henryk Frist, który zajmował się działalnością wydawniczą, a ponadto handlem i wyceną dzieł sztuki. Po śmierci Henryka Frista w 1920 r. właścicielami firmy „Salon Malarzy Polskich” zostali jego spadkobiercy: Juliusz i Józef Frist.

Salon wydawał karty pocztowe z reprodukcjami malarstwa polskiego oraz pocztówki o charakterze patriotycznym. Oprócz tego Salon wydawał pocztówki z widokami miast, górskimi pejzażami oraz pocztówki okolicznościowe.

26 sierpnia 1899 roku Salon Malarzy Polskich otrzymał złoty medal na zorganizowanej w Krakowie I Słowiańskiej Wystawie Kart Pocztowych Ilustrowanych, zorganizowanej przez „Kółko Kartofilów” (powstałe przy „Związku Polskich Zbieraczy Znaczków Pocztowych”) wspólnie z kolekcjonerami z Czech. W skład jury konkursu wchodzili: Jacek Malczewski, Stanisław Tandos, Leon Wyczółkowski.

W latach 30-tych XX w. wydawnictwo stosowało skrót: S.M.P.Kr. Działalność Salonu zakończyła się w okresie okupacji niemieckiej.

Dnia 23 kwietnia 2018 miało miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Salon Malarzy Polskich na ścianie kamienicy. Udział wzięli wiceprezydent Andrzej Kulig, prof Aleksander B. Skotnicki, Marek Sosenko.

 

(źródło opisu - http://www.naszagdynia.com/gdynia-na-pocztowce/salon-malarzy-polskich-w-krakowie)


/ / / / 37 /
cezar56 | 2020-02-10 15:51:05
Mam pocztówkę z widokiem Rynku w Krakowie wydana przez Salon Malarzy
StaSta | 2020-02-11 18:42:12
Posiadam trochę pocztówek z widokami Krakowa wyd. Salon Malarzy. A w szczególności oczywiście autorstwa Stanisława Tondosa.
maras - Administrator | 2020-02-11 18:46:42
Wiadomo :)