Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
ul. Piastowska, Legnica
Kosa25: Warto spojrzeć . Tytuł artykułu powala ,,Wydawało mu się, że ma zieloną światło''. I czytamy dalej: ,,Mandatem w wysokości 500 zł i sześcioma punktami karnymi został ukarany kierowca samochodu marki Mistshubishi''. To chyba wystarczy. Dlatego też Szanowni Państwo zanim kiedykolwiek powołacie się na jakiegokolwiek dziennikarza ...
Pomnik Tadeusza Kościuszki, al. Piłsudskiego Józefa, Włodawa
maras - Administrator: Powyższy tekst umieściłem w opisie obiektu ze stosowny datowaniem dot. daty powstania. W takich przypadkach jak ten (wędrujących pomników) stosujemy przypisanie do ostatniej lokalizacji. Dla pełnego przekazu informacji, przypisuję również do Rynku jako pierwotnej lokalizacji.
Kościół św. Michała Archanioła, ul. Prusa Bolesława, Wrocław
Kosa25: Słusznie, przyjąłem. W dalszym ciągu proszę o rozszerzenie sieci przypisań.
Zdjęcia lotnicze, Dziwnów
Wolwro: To zdjęcie zostało wykonane w latach 1930-1934, tak wynika z treści zawartych na stronie dziwnow.pl.
Wnętrze kościoła, Żelewo
Karol Gryfino: Może ktoś mi pomoże nazwać to coś co wisi na ścianie w kościele. Niestety nie umiem przeczytać tego co pisze na tej ozdobnej płycie.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

panAeL
baron007
panAeL
panAeL
MR1990
rok - Administrator
StaSta
rajaser
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
baron007
baron007
baron007
Mmaciek - Administrator
baron007
baron007

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Łężyce
Autor: Petroniusz (admin)°, Data dodania: 2020-01-28 22:00:58, Aktualizacja: 2020-01-28 22:35:42, Odsłon: 445

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego, odcinek nr 100 (132)

Łężyce - duża wieś górska o zabudowie ulicowej w gminie Szczytna położona w odległości ok. 5 km na północny zachód od Dusznik Zdroju. Łężyce (Dolne i Górne) leżą przy lokalnej malowniczej drodze prowadzącej z Dusznik do Karłowa, gdzie łączy się z "szosą stu zakrętów" (Kudowa - Radków). Wieś leży na wysokości 550-650 m npm. w dolinie potoku wpadającego do Bystrzycy Dusznickiej. Łężyce leżą na południowych stokach Gór Stołowych i otoczone są dużymi kompleksami lasów górskich. Najbliższe wsie to Kulin, Karłów, Batorów, Złotno. Komunikację zapewnia PKS. Najbliższe stacje kolejowe w Dusznikach, Kulinie (na linii Kudowa - Kłodzko).

 
 

Wieś należy do bardzo starych. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1361 r. Wieś należała do dóbr zamku Homole. Łężyce podobnie jak cała gmina ma charakter rolniczy i turystyczny. Ze względu na charatker górski i trudne warunki klimatyczno-glebowe nastawiona jest przede wszystkim na hodowlę. Okolice Łężyc odznaczają się dużymi walorami krajobrazowymi, wieś znajduje się w strefie chronionych wód powierzchniowych i chronionego krajobrazu. Część jej obszaru wejdzie zapewne w skład parku krajobrazowego, który ma powstać w Górach Stołowych.

 
 

Obecnie wieś liczy ok. 400 mieszkańców. Część utrzymuje się z pracy w przemyśle Dusznik i Szczytnej. Łężyce są największą wsią w gminie (prawie 1/3 mieszkańców). Wieś posiada największe bodaj perspektywy rozwojowe. Przewiduje się tu bowiem dalszy rozwój ośrodka produkcji rolnej, większe niż dotychczas wykorzystanie funkcji lotniskowej. Zakłada się tu także rozwój budownictwa mieszkaniowego. Podobnie jak inne górskie wsie, Łężyce kurczą się. Niegdyś były siedzibą władz gromadzkich. Wieś posiada niewielkie zaplecze usługowe (sklep, posterunek energetyczny, biblioteka, ośrodek kultury, szkoła, poczta, baza maszynowa kółek rolniczych).

 
 

Najistotniejszą rolę odgrywa tu Zakład Hodowlany należący do PPH Szczytna. Posiada on ponad 1000 ha gruntów (955 ha użytków). W Łężycach działa utworzona w 1976 r. Górska Stacja Badawczo-Wdrożeniowa należąca do Agrokompleksu "Sudety". Prowadzi ona doświadczenia i prace badawcze z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej i mechanizacji na terenach górskich. Wypróbowuje się tu maszyny górskie i bardziej przydatne w tych warunkach odmiany roślin. Gospodarstwo państwowe nastawione jest na produkcję pasz i intensywną hodowlę jałowizny i owiec. Warto podkreślić, że rolnictwo łężyckie doczekało się wielu inwestycji. Stacja badawcza natomiast ściśle współpracuje z Akademią Rolniczą we Wrocławiu.

 
 

W rejonie Łężyc znaleźć można liczne atrakcje turystyczne. Stromą i wąską dolinę, w której leżą Łężyce, zamyka od wschodu Rus (598 m), a od zachodu Czech (702 m). Na północ szereg znanych obiektów przyrodniczych (Skałki Łęczyckie, Białe Skały, Skalna Furta), a na północy wschód przy Ścieżce Pątniczej Małe Torfowisko Batorowskie. Interesującym zabytkiem jest Fort Karola zbudowany z naturalnych głazów dla kilkunastoosobowej załogi. W pobliżu Łężyc przebiega kilka popularnych szlaków turystycznych i starych traktów. We wsi znajduje się czynne przez cały rok schronisko szkolne.

Przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 26 (1255) z 26 czerwca 1979 roku.

/Petroniusz/


/ / /
/ / Łę