Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Budowa odcinka Bolków - Lubawka
fanpage_janowice_wielkie: Mniejszy z tuneli na tym odcinku przetnie widoczne w centrum wzgórze - dawny Galgenberg. Ciekawe co tam spoczywa w ziemi.... Może lepiej nie wiedzieć.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Oleśnica), Oleśnica
fanpage_janowice_wielkie: Przesuwam nieco zakres, choć wg. mojej wiedzy jest to zdjęcie zrobione krótko po wojnie. Mniej więcej w tym samym czasie co to: Oryginałem jest także niemal identyczny "papierowo" styk 6x9. Budynek w tle zapewne również będzie kolejowy, słusznie dostrzegłeś ten mały niemiecki szczegół. A strój? Hmmmm.....
Hala Spacerowa, ul. Kościuszki Tadeusza, gen., Szczawno-Zdrój
fanpage_janowice_wielkie: Dzięki. Widzę, że ktoś już skorygował.
Pomnik Zgody, Gostków
fanpage_janowice_wielkie: Opis proponuję skopiować w obiekt.
Pomnik Zgody, Gostków
fanpage_janowice_wielkie: Góra widoczna na wprost to Pustelnik:
Drewniane organy, Kudowa-Zdrój
TW40: Podziękowania!

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie
maras - Administrator
maras - Administrator
Wolwro
Hellrid
Hellrid
maras - Administrator
StaSta
vooiteg
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Danuta B.
Danuta B.
dariuszfaranciszek
Danuta B.
Danuta B.
Jan R
Danuta B.

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Brzeźnica
Autor: Petroniusz (admin)°, Data dodania: 2020-01-28 20:57:39, Aktualizacja: 2020-01-28 21:18:56, Odsłon: 612

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego, odcinek nr 92 (124)

Duża wieś w gminie Bardo położona w centralnej części województwa ,w obniżeniu między Górami Sowimi (od północnego zachodu), Bardzkimi (od południowego zachodu) i Masywem Grochowickim, na wysokości 280-360 m n.p.m. Najbliższe wsi wzniesienia to Brzeźnica (492 m), Bukowczyk (382 m), Lisiura (450 m) i najwyższy Radosz (587 m), u którego stóp rozciąga się rezerwat cisów. Brzeźnica leży nad dopływem Nysy Kłodzkiej - Studnią. Najbliższe wsie to Mikołajów, Grochów, Braszowice, Potworów. Wieś leży przy bocznych trasach w odległości ok. 5 km od Barda i ok. 10 od Ząbkowic. Komunikację zapewnia PKS. Najbliższa stacja kolejowa w Bardzie na linii Wrocław - Kłodzko.

 

 

 

 

 

  

Wieś ma charakter rolniczy. W okolicy, zwłaszcza w górskich rejonach od zachodu - duże kompleksy leśne. Wieś znajduje się w strefie chronionego krajobrazu a także w zlewni wód chronionych. We wsi znajduje się sanatorium przeciwgruźliczne na kilkadziesiąt miejsc, leśnictwo, szkoła, poczta, sklep. Atrakcją wsi są dobre warunki klimatyczne oraz lasy i rezerwaty przyrody z bukami, dębem, jaworem, lipą, wiązem, jodłą, modrzewiem, grabem i cisami, których tutejsze skupiska należą do największych w Polsce.

Jednym z nich jest leżący na północnych stokach Gór Bardzkich rezerwat Cisowa Góra utworzony w 1953 roku i obejmujący obszar prawie 19 ha. Cis nie lubiący oświetlenia znalazł tu dobre warunki rozwoju. W rezerwacie tym znajduje się ok. 1300 drzew. W niedalekim sąsiedztwie na wschodnich stokach góry Radosz, powstał w 1954 r. rezerwat częściowy "Cisy", gdzie na powierzchni ok. 20 ha rośnie ok. 1500 cisów, nierzadko kilkusetletnie okazy.

Brzeźnica jest starą wsią, pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1383 r. Do 1810 r. była własnością klasztoru augustianów. W połowie XIX w. nad Studnią założono hodowlę merynosów. Wieś była także ośrodkiem rzemieślniczym i górniczym, gdyż czynnych tu było kilkadziesiąt warsztatów rzemieślniczych a w pobliżu działały dwie kopalnie węgla kamiennego (z pewnością autorowi chodziło o kopalnie węgla brunatnego - przyp. red). Szkołę założono tu w 1730 r.

Najbliższe okolice Brzeźnicy są bogate w różnego rodzaju surowce mineralne (m.in. magnezyty wydobywane w rejonie Grochowa). Najstarszym we wsi zabytkiem jest kościół parafialny św. Mikołaja wspominany w dokumentach z 1399 r. Obecnie istniejący - wzniesiony został w 1723 r. w stylu barokowym. Wewnątrz barokowa chrzcielnica a w murze cmentarnym kamienny krzyż pokutny. Plebania zbudowana w początkach XIX w. W przyszłości charakter Brzeźnicy może ulec istotnym zmianom w związku z projektowaną budową ogromnego zbiornika wodnego na Nysie Kłodzkiej Wieś znajdzie się na jego zachodnich brzegach.

Przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej nr 18 (1247) z 1 maja 1979 roku.

/Petroniusz/


/ / /
/ / Br
Tony | 2020-01-28 21:50:01
Ciekawe. W murze kościoła w Brzeźnicy są dwa krzyże, drugi odkryto chyba po wydaniu tego artykułu.
Petroniusz (admin) | 2020-01-28 22:46:38
Tak też mi się wydawało, jak dobierałem zdjęcia do artykułu i trafiłem na dwa krzyże, nie jeden.
moose (administrator) | 2020-01-29 11:47:13 | edytowany: 2020-01-29 13:49:27
Petro - dużo tego jeszcze masz?
Petroniusz (admin) | 2020-01-29 21:58:21
No, dużo. Wkrótce - wszystko (prawie wszystko). A dlaczego pytasz?
moose (administrator) | 2020-01-29 23:13:57
Od zawsze marzył mi się leksykon z prawdziwego zdarzenia. Nie doczekaliśmy się nigdy takiej publikacji zbiorczej - a np. powiat świdnicki ma takową. Wiem, książki dzisiaj wydaje się z misji i za swoje, a nie dla pulitzera i kolejek po autografy, dlatego jest jak jest.