Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
al. Hallera Józefa, gen., Wrocław
Zdzisław K.: Na odcinku ulica Beyzyma do ulicy Mieleckiej jest ograniczenie szybkości do 10 km/h dla tramwai.
Chwalęcin
dariuszfaranciszek: Gasthaus von F. Grunwald - dom nr 6 - obecnie budynek posiada mansardę
Niezidentyfikowane kamienice, Wrocław
morgot: Kluczem jest tu Fischwarengeschaft :) obecnie Szczytnicka 47-49.
Sąd Rejonowy, ul. Klasztorna, Jawor
bungulator: I jeszcze tu
Kamienica nr 9, ul. Jana III Sobieskiego, Zielona Góra
Popski: To jednocześnie widok obecnej ulicy 30 maja 1960 r. - dopisałem.
Kamień graniczny, Gostków
moose (administrator): To skucie napisów uniemożliwia nam niestety poznanie historii która kryje się za jego ustawieniem. Na mapie z 1890 roku jeszcze nie go nie ma (Denkmal).

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

dariuszfaranciszek
moose (administrator)
Popski
maras - Administrator
Mmaciek - Administrator
chrzan233
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
vooiteg
vooiteg
Mmaciek - Administrator
maras - Administrator
dariuszfaranciszek
maras - Administrator
FM
FM
FM

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych w Grudziądzu (1921-1933)
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2020-01-28 15:37:24, Aktualizacja: 2020-01-28 15:43:35, Odsłon: 316

Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych – prywatna szkoła artystyczna istniejąca w latach 1922-1939, założona i kierowana przez Wacława Szczeblewskiego w Grudziądzu, a następnie w Gdyni.

Pomysł założenia szkoły przez artystę w Grudziądzu wysunął osobiście marszałek Józef Piłsudski podczas zwiedzania Pierwszej Wystawy Sztuk Pięknych Artystów Pomorskich w 1921. Przy poparciu władz miejskich, które udostępniły pomieszczenia w gmachu Muzeum i Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28, zajęcia rozpoczęły się 1 listopada 1922. Szkoła miała charakter otwartej średniej szkoły zawodowej, uczęszczali do niej zarówno gimnazjaliści, jak nauczyciele szkolni, oficerowie i lekarze. Nauka trwała 3 lata (6 semestrów). Nauczano - w teorii i praktyce - rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby. Nacisk kładziono na osadzenie w tradycji regionu pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem motywów kaszubskich. Szkoła organizowała wystawy, Szczeblewski i uczniowie byli autorami wystroju kościoła garnizonowego (świątynia niezachowana), a także scenografii monumentalnego plenerowego widowiska Quo vadis, wystawionego w grudziądzkiej Operze Leśnej (1928). Ogółem na zajęcia uczęszczało w tym okresie ponad 100 osób, z czego pomyślnie ukończyło je 31. Jednym z pierwszych wykładowców był malarz Franciszek Konitzer.

 
 

W 1932 z okazji 10-lecia szkoły zorganizowano wystawę jubileuszową podczas Dni Morza w Gdyni i wówczas powstała inicjatywa władz miejskich, utworzenia filii szkoły i udzielenia pomocy finansowej. 28 października 1933 zainaugurowano działalność w specjalnie wzniesionej willi przy ul. Pomorskiej 18 (proj. inż. arch. Zbigniew Kupiec), początkowo formalnie jako oddziału szkoły grudziądzkiej, od 1934, po zakończeniu przeprowadzki z Grudziądza, jako samodzielna Prywatna Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych, na prawach państwowych szkół publicznych, jedna z 12 szkół tego typu w kraju. Rocznie na zajęcia uczęszczało 21-39 uczniów, z okresu gdyńskiego udało się ustalić 84 nazwiska uczniów. Przyjmowano 2 grupy uczniów: zwyczajnych, w wieku 16 lat i nadzwyczajnych, o już ugruntowanej sytuacji zawodowej, uczęszczających na zajęcia popołudniowe. W porównaniu z okresem poprzednim, oferta zajęć uległa poszerzeniu. Większość przedmiotów kierunkowych wykładał osobiście W. Szczeblewski. W 1937 zorganizowano wielką wystawę z okazji 15-lecia szkoły (446 prac). Wykonywano szereg zleceń na terenie miasta, w tym wystrój plastyczny Urzędu Stanu Cywilnego i brązowe tablice pamiątkowe Stefana Żeromskiego (1935) i Antoniego Abrahama (1936).

Podczas okupacji niemieckiej budynek został skonfiskowany, a dorobek artystyczny uległ zniszczeniu.

W Grudziądzu w 1987 z okazji 65. rocznicy powstania szkoły wybito pamiątkowy medal i w Bibliotece Miejskiej odsłonięto tablicę pamiątkową, w 1991 odsłonięto tablicę na gdyńskiej siedzibie PSSP.

Do uczniów należeli m. in. Inger Borchsenius (Dania), Bolesław Just, Maksymilian Kasprowicz, Józef Łakomiak, Anna Pietrowiec, Rajmund Pietkiewicz, Leon Staniszewski, Elżbieta Szczodrowska, Alojzy Trendel.

 

Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomorska_Szko%C5%82a_Sztuk_Pi%C4%99knych


/ / / 28 /