Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Zdjęcia lotnicze, Dziwnów
Wolwro: To zdjęcie zostało wykonane w latach 1930-1934, tak wynika z treści zawartych na stronie dziwnow.pl.
Wnętrze kościoła, Żelewo
Karol Gryfino: Może ktoś mi pomoże nazwać to coś co wisi na ścianie w kościele. Niestety nie umiem przeczytać tego co pisze na tej ozdobnej płycie.
Pomnik Tadeusza Kościuszki, al. Piłsudskiego Józefa, Włodawa
Eufrozyna: Pomnik Tadeusza Kościuszki we Włodawie – pomnik w formie obelisku, znajdujący się we Włodawie, na skwerze przy Włodawskim Domu Kultury[1]. Pierwotnie upamiętniał wizytę Mikołaja II i Aleksandry Fiodorowny. Obelisk został wzniesiony w związku z wizytą pary carskiej we Włodawie przy okazji manewrów wojskowych, w 1903. Dla upamiętnienia tego wydarzenia mieszkańcy powiatu zebrali pieniądze dla wzniesienia ...
Kościół św. Michała Archanioła, ul. Prusa Bolesława, Wrocław
Mmaciek - Administrator: Bardzo jesteśmy Ci wdzięczni za Twoje uwagi, ale zachowaj dla siebie swoje osobiste wynurzenia. Kac ludzka rzecz, ale po co o tym pisać?
ul. Wyszyńskiego Stefana, kard., Wrocław
Irena Wolanin: Dziękuję. Zobaczę, na ile będzie to możliwe bez utraty jakości a właściwie czytelności zdjęcia.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

MR1990
rok - Administrator
StaSta
rajaser
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie
rok - Administrator
rok - Administrator
rok - Administrator
baron007
baron007
baron007
Mmaciek - Administrator
baron007
baron007
fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie
fanpage_janowice_wielkie

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych w Grudziądzu (1921-1933)
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2020-01-28 15:37:24, Aktualizacja: 2020-01-28 15:43:35, Odsłon: 188

Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych – prywatna szkoła artystyczna istniejąca w latach 1922-1939, założona i kierowana przez Wacława Szczeblewskiego w Grudziądzu, a następnie w Gdyni.

Pomysł założenia szkoły przez artystę w Grudziądzu wysunął osobiście marszałek Józef Piłsudski podczas zwiedzania Pierwszej Wystawy Sztuk Pięknych Artystów Pomorskich w 1921. Przy poparciu władz miejskich, które udostępniły pomieszczenia w gmachu Muzeum i Biblioteki Miejskiej przy ul. Legionów 28, zajęcia rozpoczęły się 1 listopada 1922. Szkoła miała charakter otwartej średniej szkoły zawodowej, uczęszczali do niej zarówno gimnazjaliści, jak nauczyciele szkolni, oficerowie i lekarze. Nauka trwała 3 lata (6 semestrów). Nauczano - w teorii i praktyce - rysunku, grafiki, malarstwa i rzeźby. Nacisk kładziono na osadzenie w tradycji regionu pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem motywów kaszubskich. Szkoła organizowała wystawy, Szczeblewski i uczniowie byli autorami wystroju kościoła garnizonowego (świątynia niezachowana), a także scenografii monumentalnego plenerowego widowiska Quo vadis, wystawionego w grudziądzkiej Operze Leśnej (1928). Ogółem na zajęcia uczęszczało w tym okresie ponad 100 osób, z czego pomyślnie ukończyło je 31. Jednym z pierwszych wykładowców był malarz Franciszek Konitzer.

 
 

W 1932 z okazji 10-lecia szkoły zorganizowano wystawę jubileuszową podczas Dni Morza w Gdyni i wówczas powstała inicjatywa władz miejskich, utworzenia filii szkoły i udzielenia pomocy finansowej. 28 października 1933 zainaugurowano działalność w specjalnie wzniesionej willi przy ul. Pomorskiej 18 (proj. inż. arch. Zbigniew Kupiec), początkowo formalnie jako oddziału szkoły grudziądzkiej, od 1934, po zakończeniu przeprowadzki z Grudziądza, jako samodzielna Prywatna Pomorska Szkoła Sztuk Pięknych, na prawach państwowych szkół publicznych, jedna z 12 szkół tego typu w kraju. Rocznie na zajęcia uczęszczało 21-39 uczniów, z okresu gdyńskiego udało się ustalić 84 nazwiska uczniów. Przyjmowano 2 grupy uczniów: zwyczajnych, w wieku 16 lat i nadzwyczajnych, o już ugruntowanej sytuacji zawodowej, uczęszczających na zajęcia popołudniowe. W porównaniu z okresem poprzednim, oferta zajęć uległa poszerzeniu. Większość przedmiotów kierunkowych wykładał osobiście W. Szczeblewski. W 1937 zorganizowano wielką wystawę z okazji 15-lecia szkoły (446 prac). Wykonywano szereg zleceń na terenie miasta, w tym wystrój plastyczny Urzędu Stanu Cywilnego i brązowe tablice pamiątkowe Stefana Żeromskiego (1935) i Antoniego Abrahama (1936).

Podczas okupacji niemieckiej budynek został skonfiskowany, a dorobek artystyczny uległ zniszczeniu.

W Grudziądzu w 1987 z okazji 65. rocznicy powstania szkoły wybito pamiątkowy medal i w Bibliotece Miejskiej odsłonięto tablicę pamiątkową, w 1991 odsłonięto tablicę na gdyńskiej siedzibie PSSP.

Do uczniów należeli m. in. Inger Borchsenius (Dania), Bolesław Just, Maksymilian Kasprowicz, Józef Łakomiak, Anna Pietrowiec, Rajmund Pietkiewicz, Leon Staniszewski, Elżbieta Szczodrowska, Alojzy Trendel.

 

Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Pomorska_Szko%C5%82a_Sztuk_Pi%C4%99knych


/ / / 28 /