Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8462021

Pomnik Wdzięczności (druga lokalizacja)

Pomnik Wdzięczności Armii RadzieckiejBudowa
19.09.1954 / 03.03.2001
 
Pomnik "Wdzięczności" zwany także "Zwycięskiej Armii Radzieckiej" lub "Kidnaperem" jest pierwszym pomnikiem jaki został wzniesiony po wojnie w Koszalinie. Został wykonany z piaskowca i stanął na cokole z różowego piaskowca [napisy umieszczone były bezpośrednio na cokole] na ówczesnym placu Zwycięstwa [obecny Pl. Wolności] pomiędzy ul. Zwycięstwa a Alfreda Lampego [obecnie Władysława Andersa] przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. Przedstawia żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku, z ufnie przytuloną ...
Pomnik "Wdzięczności" zwany także "Zwycięskiej Armii Radzieckiej" lub "Kidnaperem" jest pierwszym pomnikiem jaki został wzniesiony po wojnie w Koszalinie. Został wykonany z piaskowca i stanął na cokole z różowego piaskowca [napisy umieszczone były bezpośrednio na cokole] na ówczesnym placu Zwycięstwa [obecny Pl. Wolności] pomiędzy ul. Zwycięstwa a Alfreda Lampego [obecnie Władysława Andersa] przed budynkiem Urzędu Wojewódzkiego. Przedstawia żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku, z ufnie przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka, jako symbol pokoju.
Pierwotny projekt Józef Ludwik Różyski, realizacja końcowa Franciszek Duszeńko [rzeźbiarz] i Adam Haupt [plastyk].
1998-08-11 pomnik został rozebrany. 3 marca 2001 roku nastąpiło ponowne odsłonięcie w nowym miejscu na Cmentarzu Komunalnym przez ówczesnego prezydenta Miasta Koszalina Henryka Sobolewskiego w obecności konsula rosyjskiego. Pierwotnie na cokole znajdował się napis:

Zwycięskiej
Armii Radzieckiej
wyzwolicielce
odwiecznie polskiej
ziemi koszalińskiej
w dziesięciolecie
Polskiej
Rzeczpospolitej
Ludowej
Społeczeństwo Miasta
Koszalina

Po ustawieniu pomnika na cmentarzu został on ustawiony na nowym cokole, na którym została umieszczona tablica z napisem z oryginalnego cokołu i został dodany napis:

Tablica została zrekonstruowana w 2001 r.
Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1980-1989
    komentarze: 6
    Koszalin - miejsce od ustalenia. Fot. Krzysztof Sokołów.
  • Data: 1985
    komentarze: 6
    Koszalin. Gotycka katedra NMP z XIV w. Ratusz. Pomnik Wdzięczności. ...