Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Nieznana lokalizacja (Podgórze), Wałbrzych
kiwin: Orkiestra stoi między aleją prowadzącą do stadionu, a basenem. Może ta fotografia bardziej pozwoli na przedstawienie tego miejsca.
Budynek nr 1-9, ul. Koszyka Szymona, Opole
Stan: Cyrk Korona corocznie odwiedzał Kłodzko. Podobny spacer zarejestrowany w 1997 r.: Mam kilka zdjęć z 2010 r. (jedno już zamieszczone) i dwa skany biletów z 2015 r. Także kilka zdjęć innych cyrków: Arlekin, Safari i Zalewski (2011-2017).
Dom Ludowy (dawny kościół ewangelicki), Drożki
mika: To ten kościół, z tej widokówki :)
Odcinek Olszewskiego - Mickiewicza, Wrocław
Mmaciek - Administrator: Ułożyłem obiekt budowlany na odpowiednie odcinki - można dodawać zdjęcia :)
Kwatery Wojska Polskiego, Lublin
Mmaciek - Administrator: 2014, a 2021 to blisko 7 lat różnicy. W świecie technologii to dwie różne epoki. Dużo rzeczy się zmieniło, udoskonaliło, etc. My sami również nauczyliśmy się wielu rzeczy. Proszę więc nie mieć pretensji, że wytyczne sprzed kilku lat nieco się zmodyfikowały. MacGyver jeśli ma wątpliwości, zawsze do mnie napisze lub zadzwoni, przedyskutujemy temat i sprawa jest załatwiona. To 100 razy lepsze niż pisanie ...
Kościół Najświętszej Rodziny, ul. Krupówki, Zakopane
MacGyver_74: "Wierni" to oni byli raczej Hitlerowi.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

rok - Administrator
Zbigniew Franczukowski (bynio)
Darkow
Zbigniew Franczukowski (bynio)
J. Budziński z Kłodzka
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
Mmaciek - Administrator
SIERP
SIERP
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Tony
Tony

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Wieś Witków (Śląski)
Autor: Petroniusz (admin)°, Data dodania: 2020-01-14 19:22:32, Aktualizacja: 2020-01-28 21:17:51, Odsłon: 965

Encyklopedia województwa wałbrzyskiego, odcinek nr 164 (196)

Duża wieś sołecka w gminie Czarny Bór położona na południowo-zachodnich krańcach województwa wałbrzyskiego na północno-zachodnich stokach Gór Wałbrzyskich. Witków przed reorganizacją administracji miał prawa osiedla i wraz z gminą (a przedtem gromadą) Czarny Bór należał do powiatu kamiennogórskiego. Nosił wówczas nazwę Witków Śląski. Obecnie nazwę tę nosi tylko przystanek kolejowy na linii Jelenia Góra - Wrocław. W ruchu pocztowym i telekomunikacji posługiwano się nazwą Witków k. Kamiennej Góry.

 

 

  
W pierwszym okresie powojennym wieś nosiła nazwę Witowice, natomiast do 1945 r. nazywała się Wittgendorf. Obecnie Witków liczy 1120 mieszkańców (w okresie międzywojennym ok. 1370) i wchodzi w skład aglomeracji wałbrzyskiej. Wielu mieszkańców wsi znajduje zatrudnienie w przemyśle Kamiennej Góry, Wałbrzycha, Boguszowa-Gorc a także w okolicznych kamieniołomach należących do Czarnoborskich Kamieniołomów Drogowych eksploatujących melafiry oraz w lasach czy miejscowym zakładzie przemysłu rolnego.
 
Wieś leży w strefie wód chronionych i charakteryzuje sie trudnymi podgórskimi warunkami klimatyczno-glebowymi. W rejonie Witkowa rozwija się przede wszystkich hodowla. Zorganizowano tu jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku ośrodek wypasów owiec (ze względu na dużą ilość użytków zielonych). Wieś ze względu na swą wielkość posiada zaplecze usługowe (szkoła, poczta, straż pożarna, ośrodek kółek rolniczych, leśnictwo). Oprócz kolei komunikację zapewnia PKS. Witków położony na zachodnich stokach Trójgarbu (779 m n.p.m.) jest również znacznym w województwie wałbrzyskim ośrodkiem narciarstwa. Ze stacji Witków przez Trójgarb prowadzi do Szczawna niebieski szlak. Ze szczytu Trójgarbu przy odpowiedniej pogodzie podziwiać można rozległą panoramę gór od Karkonoszy po Chełmiec i Góry Wałbrzyskie. Szczyt ten podobnie jak Chełmiec zbudowany jest z porfirów.
 
W rejon tego szczytu nie docierają żadne zanieczyszczenia przemysłowe tak charakterystyczne dla całej aglomeracji. Witków posiada swą długą historię. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1282 r. Przez wieki całe a dokładniej w latach 1376 - 1810 wież należała do klasztoru w Krzeszowie. Panowała tu surowa dyscyplina, o czym świadczy fakt, że np. w XVII w. za zebrania chłopów organizowane bez zezwolenia władz można tu było oprócz kary chłosty utracić majątek. Krzeszowscy cystersi nie byli mniejszymi wyzyskiwaczami niż okoliczni feudałowie.
 
Najcenniejszym zabytkiem wsi jest wzniesiony w 1710 r. kościół parafialny Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. We wnętrzu zachowała się barokowa chrzcielnica i ołtarz z końca XVII w. Pierwsze wzmianki o kościele w Witkowie pochodzą z 1376 r. Zabytkowy charakter ma również barokowa plebania. 
 
 
  

 

 

 

Przedruk z Trybuny Wałbrzyskiej (nr 6/1340 z 10 lutego 1981 roku).

/Petroniusz/

 


/ / /
/ / Wi
fanpage_janowice_wielkie | 2020-01-21 18:26:17
aż dziś się wybrałem pozwiedzać :)
Petroniusz (admin) | 2020-01-21 21:17:55
To cieszy. :)