Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

      Zapomniałem hasło/login

Polski Deutsch English

ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Widoki z Biskupiej Górki
18
 
 
 
 
  ID: 8382088

Biskupia Górka (61 m)

Bischofsberg



 
Część miasta Gdańska i wzniesienie (60,8 m n.p.m.) z osiedlem, przez które przebiega granica dzielnic Śródmieście oraz Chełm . Opadające w kierunku Kanału Raduni stoki Biskupiej Górki były zabudowywane co najmniej od XVI wieku. Z wieży dawnego schroniska rozciąga się panorama Gdańska; jest to najwyższy, choć rzadko dostępny, punkt widokowy w rejonie Śródmieścia. Biskupia Górka to jedno z dwóch (obok Grodziska) miejsc, z którego z upodobaniem przez wieki portretowano miasto. Najstarsza znana panorama ...
Część miasta Gdańska i wzniesienie (60,8 m n.p.m.) z osiedlem, przez które przebiega granica dzielnic Śródmieście oraz Chełm . Opadające w kierunku Kanału Raduni stoki Biskupiej Górki były zabudowywane co najmniej od XVI wieku. Z wieży dawnego schroniska rozciąga się panorama Gdańska; jest to najwyższy, choć rzadko dostępny, punkt widokowy w rejonie Śródmieścia. Biskupia Górka to jedno z dwóch (obok Grodziska) miejsc, z którego z upodobaniem przez wieki portretowano miasto. Najstarsza znana panorama Gdańska z tego miejsca powstała w latach 1592/1593 i jest przypisywana Antonowi Möllerowi. Później rytowane bądź malowane widoki Gdańska z Biskupiej Górki tworzyli także Aegidius Dickmann (1617), Matthäus Deisch (1765), a w XIX wieku m.in. Johann Carl Schultz, Friedrich Eduard Meyerheim, Gustav Schönleber. Od drugiej połowy XIX wieku powstał także szereg fotografii dokumentujących Gdańsk z tego wzgórza.
Gdańsk historyczny, w granicach czternastowiecznych struktur urbanistycznych, rozwijał się głównie na północ od istniejącego już wtedy kompleksu osadniczego. Wybór tego obszaru wynikał z położenia geograficznego pierwszych, samodzielnych osad gdańskiego zespołu miejskiego w pobliżu ujścia rzeki Motławy do Wisły około 4,5 km od Morza Bałtyckiego.
Wszystkie te jednostki osadnicze posadowione zostały w pasie szerokości około 1 km, ograniczonym – od zachodu – morenowymi wzgórzami z dwoma charaktery-stycznymi wierzchołkami: Górą Gradową (późniejszym Grodziskiem – 52,6 m npm) na północnym zachodzie oraz Biskupią Górką (67,1 m n.p.m.) na południowym zachodzie, spomiędzy których spływał na osi zachód–wschód Potok Siedlecki,od południowego wschodu – rozlewiskami Motławy i Starej Raduni a także bag-nami i łąkami Żuław a od północnego wschodu – głównym nurtem i rozlewiskami Wisły. Trzeba też wspomnieć o przekopanym w latach 1348-1356 kanale Raduni, ciągną-cym się wzdłuż Via Mercatorum – Drogi Kupców u podstawy wzgórz morenowych.

Biskupia Górka powoli wraca na plan atrakcji turystycznych wycieczek po Gdańsku. Pokutuje jednak fama o niebezpieczeństwach czyhających tam na przygodnych spacerowiczów, mimo że na szczycie tego jednego z najwyższych gdańskich wzgórz (60,8 m n.p.m.) znajduje się laboratorium policyjne Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Tymczasem to niezwykle ciekawy i bogaty historycznie obszar grodu nad Motławą,
Średniowieczna Górka swoją obecną nazwę zawdzięcza epizodowi (lata ok. 1277-ok. 1414) bycia siedzibą biskupów kujawskich, którzy początkowo sprawowali kościelny nadzór nad ziemiami Pomorza. W czasach wojen krzyżackich, z racji górowania nad Gdańskiem, była wykorzystywana jako punkt oblężniczy. Taki stan rzeczy utrzymał się do początków XVII wieku, gdy władze Gdańska postanowiły ufortyfikować „niebezpieczne” wzniesienie.
Zbudowano szaniec z bastionami ziemnymi Zbawiciela (Salvator od pobliskiego kościoła na Zaroślaku), Pośredni (Mittel) i Ostroróg (Scharfenort). Do tego dobudowano mały Bastion Vigilance od północnego-wschodu. Razem z fortyfikacjami sąsiedniego Zaroślaka i Bramy Oliwskiej oraz bastionów Opływu Motławy Biskupia Górka zabezpieczała Gdańsk od zachodniej i południowej strony.
W późniejszych stuleciach umocnienia rozbudowywali i przebudowywali gdańszczanie, Francuzi i Prusacy - powstała redita Szaniec Szwedzki (przebudowana na redutę z podziemnym przejściem do mostów na Kanale Raduni i bram miasta), dodano fosę, palisady, poterny, blokhauzy i lunety:
Leclerca (przez Niemców zwana Hünerbein), Cafarellego (niem. Knesebeck)
Delzous (niem. Kümmelschanze.
Gdyby nie powstanie Wolnego Miasta Gdańsk i demilitaryzacja miasta, teren ten stałby się fortem poligonalnym, czego plany przebudowy były gotowe. Tak stał się terenem rekracyjno-mieszkaniowym. Tu powstał istniejący do dziś budynek Schroniska Młodzieżowego im. Pawła Beneke (Jugendherbergen) z charakterystyczną wieżą zegarową - dziś laboratorium policyjne.
Zaś w dawnej reducie koszarowej po sąsiedzku kształci żaków Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna.
Poza wyżej opisanymi atrakcjami, na Biskupiej Górce zachowało się również wiele wartych obejrzenia kamienic. Jest zabytkowy zespół pomennonicki z 1818 r. - obecnie zbór Kościoła Zielonoświątkowego. Dawna świątynia mennonicka na Biskupiej Górce. Ta część Gdańska została bowiem oszczędzona podczas działań wojennych II WŚ. oraz
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1687
    komentarze: 0
    Plan Gdańska (fragment), P. Willer, ok. 1687 r. (żródło: Tytuł: ...
  • Data: 1687
    komentarze: 2
    Dodatek do czterech głównych ksiąg dzieła "Der Stadt Dantzig Historische ...
  • Data: 1700
    komentarze: 0
    Widok Gdańska z Biskupiej Górki. P. van der Aa, ok. 1700 r. Pieter ...
  • Data: 1765
    komentarze: 0
    Gdańsk / Główne Miasto. Targ Węglowy, widok na Wieżę Więzienną ...
  • Data: 1948
    komentarze: 0
    Gdańsk, wieża dawnego schroniska młodzieżowego na Biskupiej Górce, ...
  • Data: 1948
    komentarze: 0
    Gdańsk, fragment fortyfikacji na Biskupiej Górce, fot. Edward ...

Biskupia Górka (61 m) na innych fotografiach
1765
1687
1687
1765
1660