MENU
Liceum Ogólnokształcące z wizerunkiem popiersia Stanisława Konarskiego.

Dodał: Rigo.° - Data: 2019-11-27 22:09:45 - Odsłon: 541
14 września 2019

Data: 2019:09:14 16:22:48   ISO: 42   Ogniskowa: 4.67 mm   Aparat: Google Pixel   Przysłona: f/2   Ekspozycja: 387/1000000 s  


I Liceum Ogólnokształcące jest jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce.

Ufundowana została 19 marca 1658 przez Zofię Pudencjannę z Ligęzów i jej szwagra księcia Jerzego Lubomirskiego. Erygowana została w dziesięć lat później przez papieża Klemensa IX. Szkoła w latach 1658–1784 funkcjonowała pod nazwą Collegium Ressoviense i prowadzona była przez zakon pijarów. Po upaństwowieniu w latach 1785–1918 edukowała młodzież jako Cesarsko-Królewskie Wyższe Gimnazjum, następnie I Gimnazjum i Liceum. W XVII – XVIII w. słynęła z wysokiego poziomu nauki, przyciągała młodzież z całej Polski, miała charakter półwyższej uczelni, kształciła w pedagogium nauczycieli do średnich szkół, profesjonalnych muzyków i prowadziła niższe studia teologiczne. Ponadto prowadzono profesjonalne kształcenie muzyków, a z podręczników wydanych przez nauczycieli korzystała młodzież nawet w odległym Kijowie.

Budynek, w którym mieściła się szkoła, niegdyś będący własnością pijarów, pod koniec XIX wieku był częściowo zajmowany przez gimnazjum, starostwo powiatu rzeszowskiego, zaś jedno skrzydło tj. lokal nr 4 stanowił własność prywatną (w XIX wieku nabył go prefekt gimnazjum Jan Melicher, następnie objęła jego córka Szczerbińska, a potem przejęli bracia Czyklowie, w tym Teofil, który w na strychu budynku odnalazł niezidentyfikowaną wówczas głowę kamiennej figury przedstawiającą księdza).

Nauczyciele tego zakładu naukowego byli autorami połowy podręczników napisanych dla Komisji Edukacji Narodowej.

Front budynku zaprojektował architekt doby baroku – Tylman z Gameren. Niektóre wnętrza szkoły posiadają sklepienia kolebkowo-lunetowe.

Zachowały się zbiory przyrodnicze z drugiej połowy XIX w. W muzeum – klasopracowni historycznej znajdują się zbiory ikonograficzne, dokumenty i eksponaty dotyczące dziejów szkoły. Liceum posiada kolekcję sztandarów. W gabinecie dyrektorskim znajduje się galeria olejnych portretów wybitnych nauczycieli i wychowanków szkoły. Pomieszczenia te ozdabiają repliki lamp wiedeńskiej firmy braci Brinner z XIX w.

Działalność kulturalna nie ograniczała się do murów szkoły i zaowocowała szeregiem inicjatyw na rzecz miasta i społeczności Rzeszowa. Utworzono klub sportowy „Resovia”. dano początek działalności stowarzyszeniu „Lutnia” i teatru amatorskiego „Reduta” oraz muzeum. Po II wojnie światowej szkoła przyczyniła się do rozwoju wyższych uczelni w Rzeszowie, przekazując im swój liczący 24000 woluminów księgozbiór i udostępniając bursę imienia ks. Feliksa Dymnickiego filii UMCS.

Powieść pt. Edukacja Józia Barącza z 1933 autorstwa Józefa Bieniasza, który uczył się w gimnazjum, powstała na kanwie edukacji w tej szkole.

Szkoła należy do Towarzystwa Szkół Twórczych oraz Klubu Najstarszych Szkół w Polsce. Prowadzi klasy autorskie (informatyka, menedżerska itp.). Liceum wydaje co roku „Sprawozdanie Dyrekcji I LO w Rzeszowie”. publikuje zbiorki poezji uczniów i wychowanków, posiada literaturę o swoich dziejach. Utrzymuje kontakty ze szkołami średnimi za granicą, m.in. z Klagenfurt am Wörthersee (Austria), Bielefeldu (Niemcy), Morpethu (Wielka Brytania). Co roku w szkole odbywa się Ogólnopolska Biesiada Poetycka oraz Festiwal Szkolnych Teatrów Obcojęzycznych.
Za
---------------------------------------------------------
Historia szkoły - link kieruje do oficjalnej strony internetowej placówki.

  • /foto/7228/7228943m.jpg
    1992
  • /foto/8418/8418340m.jpg
    2018
  • /foto/8261/8261709m.jpg
    2019
  • /foto/8261/8261710m.jpg
    2019

Rigo.°

Poprzednie: Muzeum Okręgowe Strona Główna Następne: Muzeum zamkowe