Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Myjnia samochodowa czterostanowiskowa, Wrocław
maras - Administrator: Gratulacje!! 10 000 zdjęć na portalu przekroczone:)
Wrocławski Park Biznesu Strzegomska Park, ul. Strzegomska, Wrocław
Mmaciek - Administrator: Wizualizacja w nawiązaniu do newsa
Elewacja południowa, Wałbrzych
SyG: Więcej o zamku Stary Książ
Budynek nr 47, ul. Osobowicka, Wrocław
andrzejczak: Po wojnie były tam biura Zieleni Miejskiej a później zamieszkali tam ludzie którzy byli pracownikami Zieleni Miejskiej
Cmentarz Osobowicki, ul. Osobowicka, Wrocław
andrzejczak: W latach 70-tych na tych kamieniach rosły jeżyny
Zamek Stary Książ, Wałbrzych
heck: Istotnie - bardzo ciekawy. Także polecam.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

dariuszfaranciszek
dariuszfaranciszek
Wolwro
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
Popski
Popski
maras - Administrator
maras - Administrator
jawc - Administrator
MacGyver_74
maras - Administrator
Władysław Sikora
MacGyver_74
Wolwro
StaSta
Jan R
MacGyver_74
MacGyver_74
Jan R

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Carl Krister - śląski Rockefeller
Autor: Scarlett°, Data dodania: 2019-11-27 11:44:28, Aktualizacja: 2019-11-27 11:44:28, Odsłon: 249

Krótka biografia założyciela najstarszej i jedynej działającej fabryki porcelany w Wałbrzychu
Carl Franz Krister urodził się 3 marca 1801 roku w Nysie. Pobierał nauki w Turyngii, a także w fabrykach we Francji, Szwajcarii, Bawarii i na Węgrzech.
 
W 1823 roku trafił do Wałbrzycha, gdzie zaczął pracę jako malarz  w fabryce kamionki Ernsta Augusta Rauscha. W tejże fabryce miał również możliwość rozwijać swoje umiejętności przedsiębiorcze. W 1826 roku poślubił Theresę Knittel z Rosetnhal koło Broumova. Dzięki posagowi i spadkowi mógł wykupić udziały w fabryce porcelany założonej przez kupca Johana Traugotta Hayna w 1829 roku.  W 1831 roku Krister wydzierżawia fabrykę Hayna i tym samym można mówić o początku istnienia Krister Porzellan Manufaktur (KPM). W 1834 roku Krister wykupuje obie fabryki i łączy w jeden ogromny zakład. Głównym założeniem Kristera była produkcja porcelany dostępnej dla szerokiego grona odbiorców, w szczególności biedniejszych warstw społecznych korzystających z naczyń drewnianych. W roku 1856 fabryka wyprodukowała 3 mln filiżanek, 2,5 mln dzbanków do kawy, herbaty i cukiernic, ok. 4,5 mln talerzy, misek i teryn oraz ok. 2,5 mln misek do mycia, dzbanów na wodę, wazonów i naczyń kuchennych. 
 
W 1861 roku kupuje posiadłość Tannhausen (Jedlinka) z pałacem i budynkami gospodarczymi za kwotę 105 tys. talarów. W Charlottenbrunn (Jedlinie Zdroju) dzięki niemu powstaje nowy dom zdrojowy i hala spacerowa, jak również zostaje wybudowany nowy kościół ewangelicki wraz z plebanią i cmentarzem.
 
Carl Krister umiera 10 listopada 1869 roku podczas pobytu w Goslar w Górach Harzu. Wraz z żoną Teresą nie posiadają własnego potomstwa. Po śmierci siostry Theresy Krister adoptują piątkę dzieci, które odziedziczają spadek po fabrykancie. 
 
Sam Krister za swojego życia był człowiekiem  dobrym, dbającym o swoich pracowników. Był wrażliwy na sprawy nękające lokalną społeczność, więc przyczynił się do powstania domu starców, szpitala, domu dla sierot i wdów, jak również powołał do życia Fundację Kristera, której głównym celem była pomoc uboższym mieszkańcom regionu.
 
Więcej o samej fabryce, sygnaturach, produktach i artystach związanych z KPM  na stronie:  http://slaskaporcelana.pl/walbrzych/fabryka-porcelany-krister/

/ / / / 10 /
Jonosik | 2019-11-28 17:12:35
"W 1826 roku poślubił Theresę Knittel z Rosetnhal koło Broumova." --- Zapewne literówka. Wieś ta nazywała się oczywiście Rosenthal, obecnie Rožmitál.