Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Dom nr 22, ul. Szolc-Rogozińskiego Stefana, Wrocław
Zdzisław K.: Pod koniec lat sześćdziesiątych często przechodziłem przez ulicę Rogozińskiego, chodząc do kolegów na ulicę Domeyki. Oglądałem te unikalne motory i motorowery pana Andrzeja, których w blaszanym garażu było wiele.
Przebudowa ronda, Wałbrzych
Petroniusz (admin): Granica to granica. Nie można zmienić biegu rzeki bez zmiany granicy?
pl. Legionów, Wrocław
Tony: Wstawiłem trochę lepszy skan: .
Społeczna Akademia Nauk, ul. Franciszkańska, Świdnica
Petroniusz (admin): Poprawiam, chociaż nie ja jestem autorem tej fascynującej nazwy. Trzeba zadać pokutę adminowi, który ją wymyślił. :-D
Zdjęcia niezidentyfikowane (Lubsko), Lubsko
McAron: Czytając to wszystko zaraz mi się przypomina jak daleko wyjeżdżała klinkierówka z Gozdnicy czy marmur z kamieniołomów w Sławniowicach.
pl. Piastowski, Jelenia Góra
mietok - Administrator: :) ........ dzięki

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

MacGyver_74
MacGyver_74
StaSta
StaSta
Mmaciek - Administrator
StaSta
Władysław Sikora
Parsley
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
MacGyver_74
stap
baron007
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Baszta miejska - Krzywa Wieża
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2019-10-23 16:23:53, Aktualizacja: 2019-10-23 16:23:53, Odsłon: 185

Baszta zbudowana została u schyłku XIII wieku bądź w początkach XIV wieku.

Zabytek znajduje się na obszarze pomnika historii „Toruń - Stare i Nowe Miasto”, jest przykładem typowej baszty w zespole średniowiecznych, miejskich murów obronnych. W związku z pobudowaniem jej w niestabilnym gruncie uległa pochyleniu co sprawiło, że stała się jednym z symboli średniowiecznego Torunia.

Historia

Baszta zbudowana została u schyłku XIII wieku bądź w początkach XIV wieku. Wielokrotnie ją przebudowywano i modernizowano co wiązało się z jej dostosowywaniem do zmieniających się potrzeb militarnych, sposobem użytkowania. Według I. Sławińskiego, który przeprowadził w latach 70. XX wieku badania architektoniczne, baszta powstała w kilku fazach budowlanych. Pierwsza faza (schyłek XIII wieku - początek XIV wieku) wiąże się z budową nadwiślańskiego ciągu murów starego miasta. W drugiej fazie (1. połowa XIV wieku) baszta prawdopodobnie miała trzy kondygnacje: piwnicę, parter i pierwsze piętro z wyjściem na mury obronne. W trzeciej fazie (2. połowa XIV wieku) nadbudowano drugie, trzecie i czwarte piętro z blankowaniem korony. W fazie czwartej (XV wiek) zamurowano wręby krenelaża, prawdopodobnie w celu uzyskania podparcia dla dachu. W wieku XV nastąpiło wyraźne pochylenie wieży o czym świadczą m.in. pochylone otwory w całej budowli. W fazie piątej (prawdopodobnie XVIII wiek) dokonano zmian konstrukcyjnych w związku z pochyleniem przebudowując stropy i klatkę schodową, co wiązać należy z przystosowaniem baszty dla potrzeb karceru dla kobiet. W fazie szóstej (1. połowa XIX wieku) wieża miała ścianę ryglową w parterze i na pierwszym piętrze. Przesklepiono w tym czasie piwnice, wykonano z wnętrza parteru klatkę schodową do piwnicy, zmieniono dach na pulpitowy z pokryciem papowym. Zmiany te nastąpiły zapewne w związku z ulokowaniem w baszcie w 1826 r. kuźni i mieszkania dla rusznikarza. W fazie siódmej (2. połowa XIX wieku - początek XX wieku) wymiana w parterze i pierwszym piętrze ściany ryglowej na murowaną, zbudowano zewnętrzną klatkę schodową na pierwsze piętro, wprowadzono podziały wewnętrzne, założono instalację sanitarną, gazową i elektryczną. Do 1973 roku wieża służyła do celów mieszkalnych.

 


Opis

Krzywa Wieża znajduje się przy ulicy Pod Krzywą Wieżą 1/3. Baszta stanowi południowo-zachodni narożnik  średniowiecznych murów obronnych starego miasta. Zlokalizowana jest w odcinku murów pomiędzy Bramą Klasztorną a wylotem ulicy Kopernika (miejscu po nieistniejącej Bramie Starotoruńskiej). Gotycka baszta miejska zbudowana jest na planie rombu. Czterokondygnacyjna, zasadniczo jednoelementowa bryła budowli, w poziomie pierwszego piętra ma po stronie zachodniej zewnętrzną latrynę (współcześnie zrekonstruowaną) zbudowaną na planie ćwiartki koła, opartą o ścianę baszty i mur obwodowy miasta. Od strony wschodniej do baszty dobudowane są współcześnie drewniane schody, z zadaszonym podestem, prowadzące na pierwsze piętro. Wieża nakryta jest dachem pulpitowym osłoniętym od strony wschodniej, południowej i zachodniej murem obwodowym baszty. Budowla pochylona jest w kierunku północnym o około 6°. Ściany: wschodnia, południowa i zachodnia są ceglane, nietynkowane, do pierwszego piętra włącznie murowane w wątku polskim a wyżej w wendyjskim. Ponadto ściany zdobione są gotyckimi fryzami wgłębnymi wyznaczającymi  pierwotne kondygnacje oraz fryzem wypukłym, koniczynkowym pod koroną baszty. Ściana północna, z nadwieszonymi kondygnacjami, wykonana jest w konstrukcji ryglowej z ceglanym, tynkowanym wypełnieniem. Parter i piętra baszty składają się z klatki schodowej prowadzonej w ścianie wschodniej oraz  jednego pomieszczenia na każdej kondygnacji. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się kominki współcześnie zrekonstruowane.

Zabytek dostępny z zewnątrz, wewnątrz znajduje się restauracja.

 Oprac. Robert Kola i Leszek Kotlewski, OT NID w Toruniu, 22.10.2014 r.

Bibliografia
 

  • Sławiński I., Badania architektoniczne baszty Krzywej Wieży - przy ul. Krzywej Wież 1/3 w Toruniu, Toruń 1974, maszynopis.

 

Za  https://zabytek.pl/pl/obiekty/torun-baszta-miejska-tzw-krzywa-wieza


/ / / /