Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Tatarski Kamień, Tatary
Zdzisław K.: Skała wygląda jak skamieniały czołg.
Osiedle ATC Development (ul. Dmowskiego), ul. Dmowskiego Romana, Wrocław
Zdzisław K.: Bywały i takie wizje architektoniczne.
Osiedle ATC Development (ul. Dmowskiego), ul. Dmowskiego Romana, Wrocław
moose (administrator): Ten projekt jest już pośmiewiskiem w internecie: <i>Wiadomo Wrocław dużym miastem jest i nie wystarczy tylko wybetonować jakiegoś placu aby ogłosić sukces rewitalizacji, bo było by to zbyt mało ałała. W tym celu należy przy pomocy wielkiej krowy, zleconej do wykonania uprzednio dzieciom w Minecraftcie, położyć się cycami na małym biednym ceglanym budynku, aby osiągnąć podniecający efekt dominacji ...
Niezidentyfikowane kamienice, Wrocław
pavelo: Dość trudne, ale myślę. że to Margaretenstr.1/Mauritiusstr. 16 - .
Dom nr 43-45, ul. Szpakowa, Bielawa
bol: Trudno powiedzieć, znam osoby pamiętające budynek gospodarczy, przylegający do bud. 43, z roczników '83-'86. Cała teczka, trochę zjedzona przez myszy została zebrana podczas uzyskiwania pozwolenia na budowę komórki, w miejscu rzeczonego budynku i drugiej klatki schodowej w budynku 43 (który był jednocześnie "wydzielany" z adresu Tkacka 20). To dziwne, ale w teczce nie ma w niej ani jednej czytelnej ...
Budynki pofabryczne (magazyny, hurtownie), ul. Tkacka, Bielawa
maras - Administrator: :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
Mmaciek - Administrator
Wolwro
Mmaciek - Administrator
TW40
McAron
Iras (Legzol)
Popski
Rigo.
blatro
blatro
Wolwro
maras - Administrator
maras - Administrator
Iras (Legzol)
maras - Administrator
McAron
maras - Administrator

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Baszta miejska - Krzywa Wieża
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2019-10-23 16:23:53, Aktualizacja: 2019-10-23 16:23:53, Odsłon: 302

Baszta zbudowana została u schyłku XIII wieku bądź w początkach XIV wieku.

Zabytek znajduje się na obszarze pomnika historii „Toruń - Stare i Nowe Miasto”, jest przykładem typowej baszty w zespole średniowiecznych, miejskich murów obronnych. W związku z pobudowaniem jej w niestabilnym gruncie uległa pochyleniu co sprawiło, że stała się jednym z symboli średniowiecznego Torunia.

Historia

Baszta zbudowana została u schyłku XIII wieku bądź w początkach XIV wieku. Wielokrotnie ją przebudowywano i modernizowano co wiązało się z jej dostosowywaniem do zmieniających się potrzeb militarnych, sposobem użytkowania. Według I. Sławińskiego, który przeprowadził w latach 70. XX wieku badania architektoniczne, baszta powstała w kilku fazach budowlanych. Pierwsza faza (schyłek XIII wieku - początek XIV wieku) wiąże się z budową nadwiślańskiego ciągu murów starego miasta. W drugiej fazie (1. połowa XIV wieku) baszta prawdopodobnie miała trzy kondygnacje: piwnicę, parter i pierwsze piętro z wyjściem na mury obronne. W trzeciej fazie (2. połowa XIV wieku) nadbudowano drugie, trzecie i czwarte piętro z blankowaniem korony. W fazie czwartej (XV wiek) zamurowano wręby krenelaża, prawdopodobnie w celu uzyskania podparcia dla dachu. W wieku XV nastąpiło wyraźne pochylenie wieży o czym świadczą m.in. pochylone otwory w całej budowli. W fazie piątej (prawdopodobnie XVIII wiek) dokonano zmian konstrukcyjnych w związku z pochyleniem przebudowując stropy i klatkę schodową, co wiązać należy z przystosowaniem baszty dla potrzeb karceru dla kobiet. W fazie szóstej (1. połowa XIX wieku) wieża miała ścianę ryglową w parterze i na pierwszym piętrze. Przesklepiono w tym czasie piwnice, wykonano z wnętrza parteru klatkę schodową do piwnicy, zmieniono dach na pulpitowy z pokryciem papowym. Zmiany te nastąpiły zapewne w związku z ulokowaniem w baszcie w 1826 r. kuźni i mieszkania dla rusznikarza. W fazie siódmej (2. połowa XIX wieku - początek XX wieku) wymiana w parterze i pierwszym piętrze ściany ryglowej na murowaną, zbudowano zewnętrzną klatkę schodową na pierwsze piętro, wprowadzono podziały wewnętrzne, założono instalację sanitarną, gazową i elektryczną. Do 1973 roku wieża służyła do celów mieszkalnych.

 


Opis

Krzywa Wieża znajduje się przy ulicy Pod Krzywą Wieżą 1/3. Baszta stanowi południowo-zachodni narożnik  średniowiecznych murów obronnych starego miasta. Zlokalizowana jest w odcinku murów pomiędzy Bramą Klasztorną a wylotem ulicy Kopernika (miejscu po nieistniejącej Bramie Starotoruńskiej). Gotycka baszta miejska zbudowana jest na planie rombu. Czterokondygnacyjna, zasadniczo jednoelementowa bryła budowli, w poziomie pierwszego piętra ma po stronie zachodniej zewnętrzną latrynę (współcześnie zrekonstruowaną) zbudowaną na planie ćwiartki koła, opartą o ścianę baszty i mur obwodowy miasta. Od strony wschodniej do baszty dobudowane są współcześnie drewniane schody, z zadaszonym podestem, prowadzące na pierwsze piętro. Wieża nakryta jest dachem pulpitowym osłoniętym od strony wschodniej, południowej i zachodniej murem obwodowym baszty. Budowla pochylona jest w kierunku północnym o około 6°. Ściany: wschodnia, południowa i zachodnia są ceglane, nietynkowane, do pierwszego piętra włącznie murowane w wątku polskim a wyżej w wendyjskim. Ponadto ściany zdobione są gotyckimi fryzami wgłębnymi wyznaczającymi  pierwotne kondygnacje oraz fryzem wypukłym, koniczynkowym pod koroną baszty. Ściana północna, z nadwieszonymi kondygnacjami, wykonana jest w konstrukcji ryglowej z ceglanym, tynkowanym wypełnieniem. Parter i piętra baszty składają się z klatki schodowej prowadzonej w ścianie wschodniej oraz  jednego pomieszczenia na każdej kondygnacji. Na drugim i trzecim piętrze znajdują się kominki współcześnie zrekonstruowane.

Zabytek dostępny z zewnątrz, wewnątrz znajduje się restauracja.

 Oprac. Robert Kola i Leszek Kotlewski, OT NID w Toruniu, 22.10.2014 r.

Bibliografia
 

  • Sławiński I., Badania architektoniczne baszty Krzywej Wieży - przy ul. Krzywej Wież 1/3 w Toruniu, Toruń 1974, maszynopis.

 

Za  https://zabytek.pl/pl/obiekty/torun-baszta-miejska-tzw-krzywa-wieza


/ / / /