MENU
Pasmo Wolińskie jest wysokim, zalesionym wałem morenowym, który kończy się nad Zatoką Pomorską, tworząc najwyższe w Polsce wybrzeże klifowe. Tutaj plaża w okolicach Świętouścia. Wybrzeże klifowe wyspy Wolin można podzielić na dwa odcinki. Zachodni obejmuje teren między Międzyzdrojami a Grodnem, zaś wschodni od Grodna do Międzywodzia.

Dodał: sawa° - Data: 2019-10-01 07:45:53 - Odsłon: 1105
12 września 2019

Data: 2019:09:12 16:54:48   ISO: 160   Ogniskowa: 14 mm   Aparat: Panasonic DMC-GF3   Przysłona: f/6.3   Ekspozycja: 10/4000 s  

Pasmo Wolińskie – mikroregion obszaru Uznam i Wolin, będący wysokim, zalesionym wałem morenowym, który kończy się nad morzem falezą[1]. Znajduje się w środkowej części wyspy Wolin, wyraźnie oddzielająca zachodni Półwysep Przytorski od reszty wyspy.

Na południowym krańcu, Pasmo Wolińskie jest oddzielone od Pagórków Lubińsko-Wapnickich obniżeniem równoleżnikowym (obszar przysiółka Trzciągowo). Od strony wschodniej do pasma przylega Równina Dargobądzka.

Rozciąga się łukowato od brzegu jeziora Wicko Małe do wybrzeża Zatoki Pomorskiej, na północnym wschodzie w okolicy Świętouścia. Kulminacja pomiędzy położonymi na jego zachodnich stokach Międzyzdrojami a leżącą kilka km w głębi wyspy – Wisełką.
Najwyższym wzniesieniem jest Grzywacz (116 m n.p.m.), nieco ustępują mu wysokością Góra Marii (108 m n.p.m.) i nadmorska Gosań (93 m n.p.m.), Góra Świętej Anny, Wysoczyzna. Inne nazwane wzniesienia: Biała Góra, Kawcza, Kikut, Leśnogóra, Piastowskie Wzgórze, Strażnica, Suchogórz, Święta Kępa.

W pasie nadmorskim, nad Zatoką Pomorską, tworzy najwyższe w Polsce wybrzeże klifowe.
Za

Sudety wg Sawy

Poprzednie: Estakada zachodnia (dawna) Strona Główna Następne: Budynek nr 71-77