Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Budynek nr 28, ul. 1 Maja, Malczyce
Wolwro: Ba :(
Kamień pamiątkowy - 500 lat Olchowca, Olchowiec
Popski: Zmieniłem nazwę obiektu na kamień pamiątkowy, bo nie ma formy obelisku.
Jaz Wrocław I, Wrocław
jawc: No i teraz wrażenie jest dobre :-)
Kładka II (Kamienny Potok / ul. Wolności- ul. Nadrzeczna ), ul. Wolności, Szczytna
Termit: Ok zrobie tak jak inne tylko sie zamotałem z tymi kładkami i powodziami
Zdjęcia niezidentyfikowane (Wrocław), Wrocław
Danuta B.: Znalazłam jeszcze coś , może się przydaś.
Most drogowy VIII (Kamienny Potok /ul.Wolnosci- ul.Nadrzeczna ), ul. Wolności, Szczytna
Termit: OK słuszna uwaga dzieki, rozpędziłem się z tymi mostami do Wolności i nie zdążyłem edytować bo pilna sprawa wyskoczyła. Pozdrawiam

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Wolwro
jawc
Popski
FM
McAron
FM
FM
FM
rajaser
Hellrid
Hellrid
McAron
Hellrid
Termit
Termit
Parsley
moose
Rob G.
Parsley
Termit
Ireneusz1966

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Theodor Donat - prekursor sudeckiej turystyki
Autor: maras°, Data dodania: 2019-09-30 11:54:59, Aktualizacja: 2019-10-02 18:26:21, Odsłon: 1920

Przy drodze w Mysłakowicach prowadzącej do kościoła i pałacu Fryderyka Wilhelma III (obecnie szkoła podstawowa) znajduje się kamień – obelisk poświęcony Theodorowi DONATOWI.
Przy drodze w Mysłakowicach prowadzącej do kościoła i pałacu Fryderyka Wilhelma III (obecnie szkoła podstawowa) znajduje się kamień – obelisk poświęcony Theodorowi DONATOWI. Kim był autor książki, wydanej w 1887 roku, „Erdmannsdorf – Mysłakowice – osobliwości i historia”, że został tak doceniony przez mieszkańców?                                                 
Theodor DONAT urodził się 02 lutego 1844 roku w Tauchritz koło Goerlitz. Ponieważ w domu się nie przelewało Theodor dorabiał jako korepetytor. Rozpoczął studia, ale z powodów finansowych musiał przerwać naukę. Pracował jako nauczyciel domowy u dyrektora tkalni w Zakładach Lniarskich w Mysłakowicach,  a także jako księgowy.      
 
        
Przede wszystkim Theodor DONAT jest znany jako założyciel Związku Towarzystwa Gór Karkonoszy (RGV). Jak czytamy w opracowaniu Emila PYZIKA, znajdującym się w książce Theodora DONATA „Erdmannsdorf – Mysłakowice – osobliwości i historia” – do powstania RGV zainspirowała go rozmowa w pociągu z małżeństwem Schaffer z Gottesbergu. Para opowiedziała mu o dynamicznym rozwoju turystyki w Alpach, budowie nowych schronisk i tras. Donat dowiedział się, że to związki górskie zajmują się taką działalnością. 1 czerwca 1880 roku napisał do Głównego Radcy Okręgowego w Jeleniej Górze – księcia Reuss - z prośbą o wyrażenie zgody na założenie takiej organizacji. Pierwsze spotkanie odbyło się 9 lipca 1880 roku, o godz. 20.00 w restauracji Schrmanna. 1 sierpnia 1880 roku wybrano Zarząd Towarzystwa Karkonoskiego. Na jego czele stanął burmistrz Jeleniej Góry – BASSENGE. Już 3 sierpnia powstała pierwsza sekcja w Erdmannsdorf. 3 lipca 1881 roku ukazał się pierwszy numer czasopisma związkowego „Wędrowiec w Karkonoszach”, którego redaktorem naczelnym był Theodor DONAT. 
Towarzystwo Karkonoskie rozpoczęło aktywną działalność. To z jego inicjatywy wybudowano drogę od schroniska na Hali Szrenickiej do schroniska na Śnieżnych Kotłach, ułożono pomosty przy wodospadzie Kamieńczyka, otwarto schronisko Księcia Henryka w pobliżu Słonecznika nad Wielkim Stawem. RGV prowadziło również działalność edukacyjną – organizowało pierwsze wycieczki szkolne, co było impulsem do powstania schronisk młodzieżowych. 
Theodor DONAT w 1884 roku w wyniku pomówień ze strony redaktora naczelnego „Posłańca Karkonoszy” Durholta oraz dr Zachariasa zrezygnował z funkcji redaktora naczelnego „Wędrowca w Karkonoszach” i całkowicie oddał się pracy w Towarzystwie RGV Mysłakowice. 
 
 
Jak czytamy w opracowaniu Emila PYZIKA czytamy, że w ciągu 10 lat działalności RGV w Mysłakowicach, zakupiono dwie, wielkie panoramy Karkonoszy (wisiały na dworcach kolejowych w Goerlitz i w Kreug), wydano książkę o historii Karpników, Bukowca i Mysłakowic, utworzono stypendia wakacyjnych podróży, zebrano obszerne zbiory dotyczące Karkonoszy, które zostały przekazane do Muzeum w Jeleniej Górze. Pieniądze na wszystkie te inicjatywy pochodziły ze składek członkowskich. 
Niestety, działalność założyciela RGV przerwała nagła i niespodziewana śmierć. 6 listopada 1890 roku Theodor DONAT brał udział w pogrzebie burmistrza Jeleniej Góry – Bessenge. Po uroczystościach szedł do domu piechotą. Dziesięciokilometrowa trasa okazała się zabójcza dla Donata. Nabawił się zapalenia płuc i zmarł po 12 dniach choroby, mając zaledwie 46 lat. Został pochowany 20 listopada 1890 roku na cmentarzu w Mysłakowicach, z którymi był praktycznie związany całe życie. 
3 sierpnia 1930 roku członkowie Towarzystwa karkonoskiego ufundowali swojemu założycielowi obelisk. Po jego stronach były umieszczone ławeczki, z których rozciągał się widok na Śnieżkę i Karkonosze.  
A jak wyglądała działalność RGV po śmierci swojego założyciela i mentora?  W 1892 roku powstały pierwsze schroniska młodzieżowe w Karkonoszach, w Jeleniej Górze otwarto nowe muzeum, w 1905 roku została wybudowana droga prowadząca Śnieżki (Droga Jubileuszowa). W 1927 roku została utworzona Straż Górska, której zadaniem była ochrona środowiska  oraz dbanie o tradycje turystyczne.
 
Mirella DĄBEK 
 
Bibliografia                                                                                                                                      
1. opracowanie Emila PYZIKA o Theodorze DONACIE, znajdujące się w książce Theodora DONATA „Erdmannsdorf – Mysłakowice – osobliwości i historia”
 

/ / / / /