Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Rysy (2503 / 2499 m n.p.m.)
jawc - Administrator: Dodałem kilka znaczników. Poza tym: na pierwszym planie z prawej Wołowa Turnia (2373), na lewo od niej Żabia Turnia Mięguszowiecka (2335); na drugim planie północny początek Grani Baszt, zaczynającej się z prawej od Hlińskiej Turni (2330).
ul. Sudecka, Wrocław
maras - Administrator: To jest al. Wiśniowa i jest już to zdjęcie
Urząd Pocztowy Wrocław 1, ul. Krasińskiego Zygmunta, Wrocław
maras - Administrator: Zmieniam datowanie...
Zdjęcia niezidentyfikowane (Polska)
Wolwro: To zdjęcie jest na kilku rosyjskich stronach z datą 12 marca 1945 r. "Последние месяцы Великой Отечественной - 12 марта 1945 года"
Panoramy Świebodzic, Świebodzice
Tony: Niestety nie, może następnym razem :-)
Ciernie
Tony: Rozumiem sugestię, tematem miał być Strzegom, ale 50% kadru zajmują Ciernie, tak więc zmieniam przypisanie.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Tony
jawc - Administrator
jawc - Administrator
jawc - Administrator
wito
moose (administrator)
jawc - Administrator
dariuszfaranciszek
jawc - Administrator
jawc - Administrator
jawc - Administrator
Rigo.
jawc - Administrator
MacGyver_74
MacGyver_74
MacGyver_74
panAeL
MacGyver_74
MacGyver_74
Zbigniew Franczukowski (bynio)
MacGyver_74

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Erich Löwenhardt - as lotnictwa
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2019-09-11 11:32:39, Aktualizacja: 2019-09-11 11:41:15, Odsłon: 533

Erich Loewenhardt urodził się we Wrocławiu (Breslau).

Erich Löwenhardt (ur. 7 kwietnia 1897 we Wrocławiu; zginął 10 sierpnia 1918 w okolicach Chaulnes, w Pikardii) – niemiecki pilot myśliwski, jeden z największych asów myśliwskich okresu I wojny światowej. Autor 54 zwycięstw powietrznych. Należał do elitarnego grona Balloon Buster.

 

Erich Löewenhardt przyszedł na świat 7 kwietnia 1897 we Wrocławiu na Dolnym Śląsku jako syn lekarza. Karierę wojskową rozpoczął w Szkole Kadetów w Lichterfelde, a następnie w 141 Pułku Piechoty, z którym po wybuchu I wojny światowej został przeniesiony na front wschodni. W październiku 1914 został awansowany do stopnia podporucznika. Końcem roku został ciężko ranny i do stycznia 1915 przechodził rekonwalescencję w szpitalu. Po powrocie na front na wiosnę 1915 roku brał udział w kilku udanych ofensywach niemieckich przeciwko wojskom rosyjskim w Karpatach, gdzie wsławił się ratując przed śmiercią pięciu rannych towarzyszy. Następnie na krótko został przydzielony do górskiego Korpusu Alpejskiego na froncie włoskim.

W październiku 1915 Löewenhardta na własne życzenie przeniesiono do wojsk lotniczych. Po przeszkoleniu rozpoczął służbę jako obserwator lotniczy i przez cały 1916 rok zdobywał niezbędne doświadczenie walki powietrznej. Ukończył szkołę pilotów, a po zdaniu egzaminów w marcu 1917 trafił do słynnej jednostki Jasta 10.

W sierpniu 1917 roku zestrzeliwując nieprzyjacielski dwumiejscowy samolot R.E.8 osiągnął swój 5 sukces powietrzny, zostając tym samym jednym z najmłodszych asów myśliwskich. 9 września 1917 w czasie samotnego lotu udało mu się zniszczyć balon obserwacyjny wroga. Odtąd polowanie na balony stało się ulubionym zajęciem Ericha Löwenhardta, do tego stopnia że zyskał on przydomek "pogromcy balonów".

3 maja 1918 Erich Löwenhardt po śmierci Hansa Weissa – dowódcy Jasta 10, został jego następcą. Niedługo potem miał możliwość przetestować nowy model trójpłatowca Fokkera w wersji D VII i pomimo awersji do tego typu samolotów, gdyż wolał latać dwupłatowymi Albatrosami, maszyna ta przypadła mu do gustu. Końcem maja 1918 osiągnął swoje 25 zwycięstwo powietrzne. W uznaniu zasług w walce z nieprzyjacielem odznaczono go najwyższym pruskim orderem Pour le Merite, który dotarł do niego pocztą 1 czerwca.

 

Od połowy czerwca 1918 roku do początku lipca zestrzelił kolejnych dziesięć maszyn nieprzyjaciela, za co otrzymał awans na porucznika. Czerwiec i lipiec 1918 obfitujące w walki to najlepszy okres w jego karierze myśliwskiej. 25 lipca Erich Löwenhardt odniósł 44 zwycięstwo w powietrzu, a końcem miesiąca miał ich już 47.

8 sierpnia 1918 Löwenhardt odniósł spektakularne potrójne zwycięstwo, zestrzeliwując trzy nieprzyjacielskie samoloty, a dzień później strącił z nieba kolejne dwie wrogie maszyny. Tym samym osiągnął imponującą liczbę 54 zwycięstw powietrznych. Zginął tragicznie podczas lotu bojowego 10 sierpnia 1918. Eskadra niemiecka zaatakowała samotnego Sopwith Camela i w ferworze walki jeden z mniej doświadczonych pilotów eskadry, Alfred Wenzl zderzył się swoim Fokkerem D.VII z samolotem Löewenhardta. Pilot zdąrzył wyskoczyć z samolotu jednak spadochron nie otworzył się... Loewenhardt spadł niedaleko Chaulnes, gdzie toczyły się walki. Jego ciało odnaleziono dopiero po tygodniu. Ciało nieco później odesłano do rodzinnego domu we Wrocławiu, gdzie pochowano je z honorami. Przeżył zaledwie 21 lat. Alfred Wenzl został oczyszczony z zarzutu doprowadzenia do kolizji przez Lothara von Richthofena.

Swoje zwycięstwa powietrzne odnosił na samolotach Albatros D.III, Albatros D.V, Fokker D.VII. Znana jest jego przyjaźń z Lotharem von Richthofenem, z którym często latał na zadania bojowe.

 

Za  https://pl.wikipedia.org/wiki/Erich_L%C3%B6wenhardt


/ / / / 77 / / / /