Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8183968

Kościół św. Katarzyny AleksandryjskiejBudowa
1934
 
Parafia i kościół w Skoraszewicach powstały prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV w. Pierwsza wzmianka pojawia się natomiast w dokumentach w 1407 r. Drewniany kościół, wystawiony przy fundowaniu parafii, spłonął w 1597 r. Na jego miejscu ówczesny dziedzic Skoraszewic, Melchior Konarzewski, wzniósł kolejną drewnianą świątynię. Budowę ukończono dopiero w 1639 r. Konsekrował ją, p.w. św. Katarzyny, sufragan poznański Wierzbowski w 1687 r. On też miał sprowadzić z Rzymu obraz przedstawiający pokłon ...
Parafia i kościół w Skoraszewicach powstały prawdopodobnie w pierwszej połowie XIV w. Pierwsza wzmianka pojawia się natomiast w dokumentach w 1407 r. Drewniany kościół, wystawiony przy fundowaniu parafii, spłonął w 1597 r. Na jego miejscu ówczesny dziedzic Skoraszewic, Melchior Konarzewski, wzniósł kolejną drewnianą świątynię. Budowę ukończono dopiero w 1639 r. Konsekrował ją, p.w. św. Katarzyny, sufragan poznański Wierzbowski w 1687 r. On też miał sprowadzić z Rzymu obraz przedstawiający pokłon Trzech Króli.
Drewniana świątynia zaczęła się w końcu poddawać upływowi czasu. W latach 30. XX w. zamknięto ją, gdyż groziła zawaleniem. Wymieniono ściany świątyni na murowane, pozostawiając jedynie dobrze zachowany dach. W pracach tych wielki udział mieli parafianie. 25 listopada 1936 r., w uroczystość odpustową św. Katarzyny, odprawiono liturgię w odnowionym kościele. (Źródło: strona główna parafii w Skoraszewicach.)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1956
    komentarze: 0
    Kościół w Skoraszewicach. Widok od strony południowej. Lato 1956. ...