Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8172355

Pomnik Kindertransportów 
Pomnik Kindertransportów – pomnik upamiętniający uczestników kindertransportów żydowskich dzieci z Gdańska do Londynu w przededniu wybuchu II wojny światowej.
Z Wolnego Miasta Gdańska w okresie od 3 maja do 25 sierpnia 1939 wyruszyły cztery transporty dzieci żydowskich, których rodzice nie mogli opuścić miasta. Dzięki przyjęciu ich przez rodziny brytyjskie, ponad stu małych gdańszczan uniknęło zagłady. Izraelski rzeźbiarz Frank Meisler urodził się w Gdańsku w 1929 i jako dziesięcioletnie dziecko ...
Pomnik Kindertransportów – pomnik upamiętniający uczestników kindertransportów żydowskich dzieci z Gdańska do Londynu w przededniu wybuchu II wojny światowej.
Z Wolnego Miasta Gdańska w okresie od 3 maja do 25 sierpnia 1939 wyruszyły cztery transporty dzieci żydowskich, których rodzice nie mogli opuścić miasta. Dzięki przyjęciu ich przez rodziny brytyjskie, ponad stu małych gdańszczan uniknęło zagłady. Izraelski rzeźbiarz Frank Meisler urodził się w Gdańsku w 1929 i jako dziesięcioletnie dziecko został uratowany w jednym z transportów, jego oboje rodzice wkrótce zginęli z rąk hitlerowców.
Pomnik ustawiony jest przed dworcem Gdańsk Główny, z którego odjeżdżały dzieci. Drugi pomnik z serii znajduje się w Berlinie, który był stacją tranzytową w tej podróży, trzeci pomnik tego samego autora odsłonięto w 2005 roku na londyńskim dworcu Liverpool Street Station, gdzie ich podróż się zakończyła.
Pomnik odsłonięto 6 maja 2009 przy ul. Podwale Grodzkie w obecności kilku żyjących uczestników „Kindertransportów”, wśród których znalazł się również artysta Frank Meisler.

Źródło: Wikipedia
/żmija/
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2014-06
  komentarze: 0
  Okazały budynek dworca.
 • Data: 2018-09-29
  komentarze: 2
  Pomnik Kindertransportów przed budynkiem dworca kolejowego Gdańsk ...

Pomnik Kindertransportów na innych fotografiach
 • 2019