Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8104028

Rzeźba Tańcząca Para (Duet)



Budowa
1965
 
4 grudnia 1965 r. nastąpiło uroczyste oddanie do ruchu kopalni „Moszczenica”, które zaszczycił swoją obecnością tow. Władysław Gomułka. Z tego też powodu zaplanowano upiększyć kopalnię, umieszczając m. in. w budynku Cechowni płaskorzeźbę, a przed obiektem miała stanąć monumentalna rzeźba. Prace nad projektem zostały powierzone gliwickiemu artyście, Stanisławowi Słodowemu. Czas naglił. Prace trwały dzień i noc. Zbliżający się termin zmusił do skupienia się na pracach nad płaskorzeźbą w Cechowni, odkładając ...
4 grudnia 1965 r. nastąpiło uroczyste oddanie do ruchu kopalni „Moszczenica”, które zaszczycił swoją obecnością tow. Władysław Gomułka. Z tego też powodu zaplanowano upiększyć kopalnię, umieszczając m. in. w budynku Cechowni płaskorzeźbę, a przed obiektem miała stanąć monumentalna rzeźba. Prace nad projektem zostały powierzone gliwickiemu artyście, Stanisławowi Słodowemu. Czas naglił. Prace trwały dzień i noc. Zbliżający się termin zmusił do skupienia się na pracach nad płaskorzeźbą w Cechowni, odkładając ukończenie rzeźby na dalszy plan.
Ostatecznie rzeźba, której autor nadał tytuł "Duet" nie stanęła na terenie kopalni, a w porozumieniu z dyrekcją uzdrowiska została umieszczona w Parku Zdrojowym, gdzie dokończono prace nad projektem. Pierwotnie rzeźba miała być bardziej tradycyjna i przedstawiać tańczącego górnika z partnerką. Jednak wizja artystyczna wzięła górę i figura nabrała bardziej nowoczesnego wyglądu.
„Duet” od samego początku był wysoko oceniany przez polskich, jak i zagranicznych znawców sztuki. Z uznaniem pisano o dziele pana Słodowego w fachowych czasopismach. Także lokalna prasa zauważyła dzieła artystów wykonane dla kopalni „Moszczenica”.
Walory artystyczne „Duetu” zostały docenione także przez zagraniczne gremia znawców sztuki, którzy kilkukrotnie przyznawali nagrodę panu Słodowemu za to właśnie dzieło. Ostatnią nagrodę za „Duet” otrzymał w 2008 roku. Było to międzynarodowe Grand Prix dotyczące sztuki we Florencji. Na tym zapewne nie koniec, gdyż pan Słodowy został zaproszony do kolejnego międzynarodowego konkursu, do którego zgłosił trzy swoje prace. Wysłał zdjęcia, wśród których jest również „Duet”.
Od lat 80 ozdoba Parku Zdrojowego przechodziła kilka prac rewitalizacyjnych. Na przykład ktoś bez zgody autora postanowił pomalować ją białą farbą. To bardzo oburzyło artystę. - Rzeźba ma mieć naturalny wygląd surowego betonu. Nie wolno jej malować żadną farbą - mówił autor.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1970-1972
    komentarze: 0
    Jastrzębie-Zdrój. Rzeźba Tańcząca Para, a właściwie Duet (jak ...
  • Data: 1970-1975
    komentarze: 0
    Jastrzębie-Zdrój. Rzeźba Tańcząca Para, a właściwie Duet (jak ...
  • Data: 2016-03-16
    komentarze: 0
    Inhalatorium a przed nim rzeźba Tańcząca Para (fot. A. Kanik)
  • Data: 2016-05-12
    komentarze: 0
    Inhalatorium a przed nim rzeźba Tańcząca Para (fot. P. Kędzierski)
  • Data: 2016-05-12
    komentarze: 0
    Inhalatorium a przed nim rzeźba Tańcząca Para (fot. P. Kędzierski)
  • Data: 2016-05-12
    komentarze: 0
    Inhalatorium a przed nim rzeźba Tańcząca Para (fot. P. Kędzierski)