Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 8076977

Źródło Jerzego (nie istnieje)

GeorgsbrunnenBudowa
1824
Status
Nie istnieje
 
Źródło Jerzego w uzdrowisku Stary Zdrój odwiercono w roku 1824 dzięki dr. Georgowi Mogalli. Woda w źródle miała temperaturę 7 stopni i była używana głównie w kuracji pitnej. Początkowo nad źródłem znajdował się otwarty drewniany pawilon (altana) na planie prostokąta, nakryty niskim dwuspadowym dachem w stylu szwajcarskim. Wkrótce zastąpiła go nowa budowla w formie neogotyckiej świątyni nakrytej kopułą na sześciu kolumnach, z ostrołucznymi otworami. Wokół znajdowała się niska drewniana balustrada. ...
Źródło Jerzego w uzdrowisku Stary Zdrój odwiercono w roku 1824 dzięki dr. Georgowi Mogalli. Woda w źródle miała temperaturę 7 stopni i była używana głównie w kuracji pitnej. Początkowo nad źródłem znajdował się otwarty drewniany pawilon (altana) na planie prostokąta, nakryty niskim dwuspadowym dachem w stylu szwajcarskim. Wkrótce zastąpiła go nowa budowla w formie neogotyckiej świątyni nakrytej kopułą na sześciu kolumnach, z ostrołucznymi otworami. Wokół znajdowała się niska drewniana balustrada. Źródło czynne non stop ujęte było drewnianym cylindrem obudowanym kamieniem. Wodę do picia czerpano za pomocą szklanki przytwierdzonej na końcu żerdzi, natomiast dla ubogich przygotowane było niewielkie, drewniane wiaderko. W polskiej Encyklopedii Powszechnej z połowy XIX wieku o Georgsbrunnen pisano: "Chorzy pijają przedewszystkim wodę ze źródła Jerzowego; czasem też zalecają im lekarze, żeby przedtem pijali wodę ze zdroju Fryderykowego". Obecnie w miejscu, gdzie znajdowało się źródło Jerzego jest gruntowa droga dojazdowa na tyły kamienic przy ul. Armii Krajowej.
(Za Łuczyński R., "Stary Zdrój. Dobra rycerskie. Dwór. Uzdrowisko"; Nowa Kronika Wałbrzyska tom 3; Fundacja Museion; Wałbrzych 2015)
/Petroniusz/
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1824
  komentarze: 3
  Stary Zdrój i źródło Jerzego (Georgsquelle, Georgsbrunnen) w I ...
 • Data: 1825-1850
  komentarze: 1
  Zdrój Jerzego, Zdrój Fryderyka, Stare i Małe Łazienki w Starym ...
 • Data: 1830-1850
  komentarze: 1
  Plac Zdrojowy w Starym Zdroju; litografia barwna.
 • Data: 1835
  komentarze: 1
  Uzdrowiskowe zabudowania Starego Zdroju na miedziorycie z 1835 ...
 • Data: 1846-1862
  komentarze: 0
  Źródło Jerzego (Georgsbrunnen) w uzdrowisku Stary Zdrój (Altwasser). ...
 • Data: 1851-1860
  komentarze: 5
  "Stara woda" - rysunek Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego [DBC].
 • Data: 1862
  komentarze: 5
  Der Mittelbrunnen in Altwasser. Środkowy Zdrój w Starym Zdroju. ...

Źródło Jerzego (nie istnieje) na innych fotografiach
 • 1825 - 1830
 • 1857