Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Kościół Wniebowzięcia NMP, Ligota Książęca
MR1990: Ten "wielki trawnik" to teren dawnego, zniwelowanego cmentarza. Niemiecka nekropolia funkcjonowała wokół kościoła, polscy mieszkańcy urządzili cmentarz na działce sąsiedniej.
Pomnik wojskowy, Sulechów
Hellrid: Pomnik wg. strony starysulechów znajdował się na terenie koszar, za obecnym murem przy ulicy Wojska Polskiego, z tyłu widoczne bloki 17, 18, ustawiam znacznik.
Pomnik wojenny (Sulechów), Sulechów
Hellrid: Można by sprecyzować nazwę pomnika, bo dotyczy I wojny światowej.
Budynek nr 29, ul. Grunwaldzka, Głuszyca
SIERP: Ten sam. ;)
Park Rusinowa, Wałbrzych
moose (administrator): Dobre. :)
Budynek nr 17, pl. Matejki Jana, Zielona Góra
Popski: To chyba jedyne ujęcie, na naszym portalu, na którym po lewej widać fragment dawnej siedziby LOK.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

MR1990
Hellrid
MR1990
jawc - Administrator
panAeL
panAeL
panAeL
panAeL
Popski
t.ziemlicki@wp.pl
Popski
panAeL
panAeL
Popski
Popski
panAeL
Popski
rok - Administrator
Petroniusz (admin)
panAeL
Władysław Sikora

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Święta Góra Jawor
Autor: maras - Administrator°, Data dodania: 2019-06-04 09:29:23, Aktualizacja: 2019-06-05 01:23:24, Odsłon: 137

Kaplica na czubku góry otoczona jaworami, kilkadziesiąt krzyży wbitych w ziemię i studnia, która nigdy nie wysycha. To miejsce święte dla prawosławnych położone nieopodal Wysowej Zdroju.

Na zboczu góry Jawor (723 m n.p.m.) pomiędzy drzewami jest małą polanka z drewnianą kaplicą oraz licznymi krzyżami. Teren otoczony jest płotem, a w najniższej części pod daszkiem widać obudowaną studnię. W ciągu roku zwykle mało kto tu zagląda, lecz 12 VII i 14 X są tu tłumy Łemków – pielgrzymów prawosławnych i greckokatolickich. Przybywają tu, by modlić się do Matki Bożej, która miała ukazać się w tym miejscu w 1925 r.

 

Historia sanktuarium rozpoczęła się podczas jednej z nocy w 1925 roku, kiedy to cztery Łemkinie wracały ze słowackiego Gabołtowa z odpustu do Wysowej poprzez górę Jawor. Nielegalnie przekraczały pobliską granicę. Jedna z nich, wdowa Klafiria Demiańczyk doznała objawienia, ukazała się jej świetlista postać Matki Boskiej. Na drugi dzień, gdy powróciła ponownie w to samo miejsce, znów zobaczyła przenikliwe światło oraz postać Matki Boskiej, która poprosiła aby w tym miejscu wybudować kaplicę.
Na początku zarówno duchowni jak i władze odnosili się do wydarzeń na górze bardzo sceptycznie. Zakazano chodzenia na górę, jednak wierni nadal często chodzili się tam modlić. Według przekazów ustnych objawienia miały miejsce jeszcze kilka razy. Specjalnie powołana komisja z polecenia przemyskiego biskupa greckokatolickiego Jozafata Kocyłowskiego dokładnie przesłuchała świadków, których relacje były bardzo wiarygodne. Wkrótce postawiono na górze kaplicę poświęconą Matce Boskiej Opieki, a wkrótce po jej poświęceniu w pobliżu trysnęło źródełko, które według przekazów wiernych miało cudowne właściwości. Ludzie ciągnęli tutaj zewsząd, doznając uzdrowień. W miejscu źródełka stoi obecnie studnia, nakryta drewnianą obudową zakończoną daszkiem, na placu cerkiewnym stoi prawosławny krzyż rocznicowy i inne mniejsze kapliczki.
- Poświęcenie wody odbywa się podczas tak zwanej niedzieli Samarytanki, czyli w piątą niedzielę po prawosławnej Wielkanocy – tłumaczy Ihumen. – Pewna pani opowiedziała mi swoją historię związaną z tą studnią. Bardzo niefortunnie złamała sobie nogę, lekarze wątpili w to, czy będzie w stanie w ogóle chodzić. Na Świętej Górze Jawor obmyła nogi w poświęconej wodzie. Teraz ta pani normalnie chodzi.

Po II Wojnie Światowej w ramach akcji Wisła przesiedlono tutejszą ludność na Wschód. Kaplica przestała pełnić swoje funkcje, przejęło ją Wojsko Ochrony Pogranicza tworząc sobie w niej strażnicę, w zimie ogrzewali się paląc wystrój. Ocalał jedynie obraz Matki Bożej i nieliczne ikony, które udało się zabrać wyjeżdżającym ze sobą. W 1956 roku, kiedy przesiedleni Łemkowie zaczęli powracać w rodzinne strony rozpoczęto starania o przywrócenie pierwotnych funkcji kaplicy. Na zgodę czekali 13 lat, w 1969 roku kaplicę objęła parafia prawosławna w Wysowej.

Za http://obierzkierunek.pl/1182-gorlickiesadecki-swieta-gora-jawor-w-wysowej-zdroju

https://sadeczanin.info/kultura-edukacja-religia/cudowne-miejsce-jawor-swieta-gora-lemkow


/ / / /