MENU
Drugie z trzech znanych (mi) ukazań kartograficznych z zamkiem Laurichenburg w Górach Sowich. Fragment atlasu z miedziorytami przedstawiającymi bitwy wojny 7-letniej 1756-1763 wraz z bitwą pod Burkatowem i Lutomią pt: "Neues Kriegs-Theater oder Sammlung der Merkwürdigsten Begebenheiten des Gegenwaertigen Krieges in Teutschland: in accuraten in Kupfer gestochenen Vorstellungen nebst einem Avertissement", bdw., wyd. Lipsk. Atlas ze zbiorów CBN Polona, sygn. ZZK 0.327.

Dodał: moose (administrator)° - Data: 2019-04-15 14:43:46 - Odsłon: 77
Rok 1765


Legendarny zamek Laurichenburg, którego zarówno czas powstania, jak i zniszczenia nie jest dokładnie znany znajdował się na wzniesieniach na prawym brzegu Bystrzycy. Nie jest znana dokładna lokalizacja warowni, choć przedwojenni historycy zgadzają się że były to okolice gór Wawrzyn, Lipiec i Przygrodna (ta ostatnia nosiła nazwę Schloss-Berg - Góra Zamkowa). Laurichenburg miał być powiązany (być może własnością - przed zniszczeniem wieś należała do Zeidlitzów) z osadą Laurichendorf na grzbiecie Wawrzyna , która miała być już w rejestrach w roku 1305 i zaniknęła po wojnie 30-letniej. Viktor Schaetzke w swym wiekopomnym dziele "Schlesische Burgen und Schlösser" (3 wyd. z 1927 r.) pisze że ostatnie kamienie jakie pozostały po zamku zostały zabrane do budowy domów w Bystrzycy Górnej, a na miejscu zamku stoi do dnia dzisiejszego rosochata lipa z siedmioma konarami. Dla Schaetzke'go zatem lokalizacją Laurichenburgu była przełęcz pomiędzy Lipcem a Przygrodną, tam gdzie dziś stoi Lipa Siedmiu Braci. Johann Knie w "Alphabetisch-statistisch-topographische Uebersicht der Dörfer, Flecken ... " z 1845 pisze że Laurichenburg był forpocztą Grodna, a "obecnie na tej lokalizacji stoi gajówka i dwie stare lipy - jedna z 7 rosochami, a druga z 11 rosochami". Wskazuje to bardziej na zbocza Lipca, który przed wojną nosił nazwę Elflinden-Berg. Bez źródeł pisanych można tylko domniemywać że Laurichenburg był powiązany z zamkiem Grodno strzegąc traktu handlowego ze Świdnicy do Czech, tzw. Wysokiej Drogi w wąskiej Śląskiej Dolinę i mając lepszą od Grodna możliwość obserwacji przedgórza, zarówno od strony Dzierżoniowa, jak i Świdnicy. Mając zamek Grodno na odległość wzroku można było się łatwo komunikować sygnałami świetlnymi. Nie są znane żadne odwzorowania zamku, a na jego przybliżoną lokalizację wskazują XVIII wieczne mapy. (moose - różne źródła)

  • /foto/7940/7940176m.jpg
    1736
  • /foto/7940/7940157m.jpg
    1813

Cyfrowa Biblioteka Narodowa / www.polona.pl CBN Polona

Poprzednie: Stacja kolejowa Jarosław Strona Główna Następne: Zamek Laurichenburg (nie istnieje)


Tony | 2019-04-18 14:46:23
Bardzo ciekawa sprawa, przyznam że nie wiedziałem o istnieniu tego zamku. Myślę, że raczej nie był rozbierany do fundamentów, więc może jeszcze się uda się go zlokalizować. A może Lidar? Powinny być widoczne wały. W tej okolicy znalazłem takie małe przewyższenie (ok. 25x10m): . Może to być to?
moose (administrator) | 2019-04-18 15:11:26
Antku - na tyle mnie nurtuje ta sprawa że zacząłem sam obejścia górek. Wypłaszczenie na Przygrodnej jest nurtujące - raczej nie jest to polodowcowy temat, a strategicznie byłoby bardzo ok - raz że dojazd tylko z jednej strony, reszta zboczy stroma, widać Grodno i widać przedpole. Nazwa też góry pasuje. Natomiast do powąchania jest jeszcze Wawrzyn - zobacz na lidarze na dziwną budowlę na nim - równie dobrze może być to szaniec z wojen śląskich - są przecież widoczne transzeje nad doliną Bojanickiej Wody (z której wojny nie wiem). Do powąchania jest też Gołogórka koło Wawrzyna. Ale - wcale nie musiał być to zamek murowany, choć jak stał do XVII wieku to raczej nie był lichej konstrukcji. Generalnie piękne tereny zwłaszcza teraz wiosną.
moose (administrator) | 2019-04-18 15:14:59
To miejsce tak wygląda:
Tony | 2019-04-18 15:17:51
To które wskazałem w lidarze jest bardziej na południowy-zachód od lipy Siedmiu Braci. Ale masz rację, fajne okolice i dość tajemnicze. Do dziś nie znalazłem owianego legendą miejsca Teufels Tal, gdzie miał znajdować się krzyż pokutny... (wg legendy gdzieś niedaleko zamku Grodno).