MENU
Plan / projekt twierdzy Szydłów z 1710 roku (Plan de Schidlow comme il devoit etre fortifie l’an 1710). Plan ten odnalazł w królewskim archiwum wojskowym w Sztokholmie znany badacz fortyfikacji Robert Jurga. Plan pochodzi ze strony opisującej wieś i twierdzę Szydłów.

Dodał: Petroniusz (admin)° - Data: 2019-03-15 19:38:28 - Odsłon: 36
Rok 1710


Na prawym brzegu Odry, naprzeciw ujścia Nysy Łużyckiej, znajdują się pozostałości twierdzy Szydłów. W latach 1620-1815 był to jedyny teren po tej stronie Odry należący do władców Saksonii. W roku 1704 sasko-polska kawaleria wybudowała tu most na Odrze z ufortyfikowanym przedmościem, które pięć lat później dodatkowo umocniono i wykorzystano do osłony przeprawiającej się saskiej armii. Wtedy król August II Mocny zdecydował o założeniu twierdzy. Budowa ruszyła jeszcze w tym samym roku. Już w 1710 roku, z powodu kłopotów z finansowaniem, zredukowano planowaną liczbę bastionów z sześciu do pięciu. W roku 1710 istniał już przedstok i zewnętrzna fosa a w kolejnym - palisady. I wówczas, z powodów finansowych budowę wstrzymano. W roku 1720 powstał nowy projekt twierdzy, która w porównaniu do poprzedniej miała być znacznie mniejsza. "Centrum założenia miało być nieduże dzieło na planie dwóch rombów, od strony północnej otoczone enweloppą, składającą się z dwóch dzieł rogowych oraz dużego słoniczoła. Wewnątrz centralnego dzieła miały znajdować się koszary, dom komendanta, kościół, magazyn prochu, magazyn prowiantowy oraz arsenał. Nieliczna zabudowa miała znajdować się również w dziełach rogowych. Opisywany projekt pokazuje, że pozostałości starej, zarzuconej w trakcie budowy twierdzy mimo stanu dalekiego od ukończenia funkcjonowały jako obiekt obronny. W jej wnętrzu znajdował się magazyn wojskowy, dodatkowo otoczony palisadą." Do dzisiaj zachowały się nieliczne fragmenty twierdzy. Na zdjęciach lotniczych szczególnie widoczna jest zygzakowata linia - tzw. przedstok.
Cytat w tekście i opis pochodzi z internetowego artykułu "Szydłów-twierdza" autorstwa G. Podrucznego, opublikowanego na stronie www.e-zabytek.nid.pl (Narodowy Instytut Dziedzictwa, licencja CC BY-NC-ND 3.0).
/Petroniusz/

  • /foto/7875/7875366m.jpg
    2018

inne

Poprzednie: 2018 - 2022 Budowa Centrum Południe Skanska (ul. Powstańców Śląskich) Strona Główna Następne: Stadion KS "Czarni" Wałbrzych