MENU
Kościół pomocniczy Bożego Ciała w Ścinawce Średniej.

Dodał: Mikrob° - Data: 2009-07-25 09:47:24 - Odsłon: 1518
22 lipca 2009


Kościół pomocniczy Bożego Ciała :
* Również i ten kościół miał być, zdaniem niektórych badaczy, bardzo stary. Jego początki miały sięgać roku 1200. Zachowane źródła nie dają podstaw do takich przypuszczeń. Najstarsza informacja o świątyni pochodzi z 1447 roku. Pod tą datą wzmiankowana jest tzw. kaplica młyńska, drewniana, związana z młynem stojącym w dobrach samodzielnego sędziostwa.
* Przed 1520 rokiem drewnianą świątynię zastąpiła murowana, wzniesiona w stylu gotyckim. Jako materiału użyto kamienia łamanego i cegły. Świątynia składa się z kwadratowego prezbiterium i nawy o rzucie zbliżonym do kwadratu. Późniejsze wieki przyniosły tylko niewielkie zmiany w wyglądzie świątyni. Na początku XVIII wieku wzniesiono jeszcze drewnianą sygnaturkę nakrytą ostrosłupowym hełmem, natomiast po drugiej wojnie światowej stary chór muzyczny wymieniono na nowy, ogniotrwały.
* Trudno odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu wzniesiono świątynię w tym miejscu, skoro niedaleko znajdował się kościół parafialny p.w.św. Magdaleny.
* Być może pełnił on funkcję kaplicy służącej właścicielom pobliskiego Dolnego Dworu. Tak było na pewno w I połowie XIX wieku, kiedy Lüttwitzowie, właściciele pobliskiego pałacu, mieli tu swoją kaplicę modlitewną i grobową. W podziemiach świątyni pochowano pierwszego właściciela dóbr Ferdynanda Sigismundusa von Lüttwitz (1745-1821), jego żonę Augustę i syna Ferdynanda. Obecnie świątynia pełni rolę kościoła pomocniczego. W wyposażeniu świątyni na uwagę zasługują ołtarze: główny - manierystyczny z XVII wieku i boczne: Świętej Rodziny (manieryzm XVII w.) i tryptyk gotycki z XV wieku, z którego pozostały 2 części (rozpoznajemy tam płaskorzeźby apostołów św. Piotra z kluczami, św. Jana z kielichem, św. Andrzeja z krzyżem w kształcie litery X, itd.). Wg. .
(dariuszfaranciszek°)

  • /foto/3385/3385001m.jpg
    2012

Mikrob°

Poprzednie: Folwark Strona Główna Następne: Widoki z wież katedry


dariuszfaranciszek | 2009-07-26 12:23:26
Kościół pomocniczy Bożego Ciała : * Również i ten kościół miał być, zdaniem niektórych badaczy, bardzo stary. Jego początki miały sięgać roku 1200. Zachowane źródła nie dają podstaw do takich przypuszczeń. Najstarsza informacja o świątyni pochodzi z 1447 roku. Pod tą datą wzmiankowana jest tzw. kaplica młyńska, drewniana, związana z młynem stojącym w dobrach samodzielnego sędziostwa. * Przed 1520 rokiem drewnianą świątynię zastąpiła murowana, wzniesiona w stylu gotyckim. Jako materiału użyto kamienia łamanego i cegły. Świątynia składa się z kwadratowego prezbiterium i nawy o rzucie zbliżonym do kwadratu. Późniejsze wieki przyniosły tylko niewielkie zmiany w wyglądzie świątyni. Na początku XVIII wieku wzniesiono jeszcze drewnianą sygnaturkę nakrytą ostrosłupowym hełmem, natomiast po drugiej wojnie światowej stary chór muzyczny wymieniono na nowy, ogniotrwały. * Trudno odpowiedzieć na pytanie, w jakim celu wzniesiono świątynię w tym miejscu, skoro niedaleko znajdował się kościół parafialny p.w.św. Magdaleny. * Być może pełnił on funkcję kaplicy służącej właścicielom pobliskiego Dolnego Dworu. Tak było na pewno w I połowie XIX wieku, kiedy Lüttwitzowie, właściciele pobliskiego pałacu, mieli tu swoją kaplicę modlitewną i grobową. W podziemiach świątyni pochowano pierwszego właściciela dóbr Ferdynanda Sigismundusa von Lüttwitz (1745-1821), jego żonę Augustę i syna Ferdynanda. Obecnie świątynia pełni rolę kościoła pomocniczego. W wyposażeniu świątyni na uwagę zasługują ołtarze: główny - manierystyczny z XVII wieku i boczne: Świętej Rodziny (manieryzm XVII w.) i tryptyk gotycki z XV wieku, z którego pozostały 2 części (rozpoznajemy tam płaskorzeźby apostołów św. Piotra z kluczami, św. Jana z kielichem, św. Andrzeja z krzyżem w kształcie litery X, itd.). Wg.