MENU
Nieistniejący już kościół sekty ks. Jana Czerskiego, który stał przy ulicy Wodnej. O jego założycielu Janie Czerskim można poczytać w opisie obiektu.

Dodał: FM° - Data: 2019-01-11 15:44:33 - Odsłon: 551
Rok 1901


W 1844 roku Jan Czerski ksiądz – teolog katolicki, który wystąpił z kościoła rzymsko-katolickiego, założył „Chrześcijańsko - Apostolsko - Katoilcką Wspólnotę” Później nadano nazwę „Niemiecki kościół katolicki". Znalazł on wielu zwolenników wśród sąsiadujących prowincjach jak i w całych Niemczech. Jan Czerski pochodził z polskiej rodziny i był wykształconym teologiem kościoła katolickiego. W 1838 r. wystąpił na seminarium Biskupim w Poznaniu na który odczytał rozbieżności teologiczne kościoła katolickiego w stosunku do Biblii, pt.„Moje odpadanie od kościoła rzymsko-katolickiego” Mimo jego zastrzeżeń i rozbieżności dogmatycznych, które skonfrontował z Biblią i publicznego stanowiska zostaje wybrany i nominowany przez radę biskupią na Wikarego, Katedry Poznańskiej w 1842 r.
Niestety po przez swoje głośne wystąpienia w których przedstawiał niezgodności katolickie, po 1,5 roku zostaje karnie przeniesiony na wieś Wyri pod Poznaniem. Po kilku miesiącach w Marcu 1844 roku opuszcza parafię Wyri i przyjeżdża do Piły, do młodej polki Marii Gutowskiej, którą poznał wcześniej. 22.8.1844r. porzuca swój duchowy stan i 19.10.1844 r. występuje z kościoła rzymsko-katolickiego i wstępuje w związek małżeński z Marią Gutowską.
W jego rozterkach i problemach pomógł mu proboszcz parafii ewangelickiej. Czerski wraz z większością Zboru Pilskiego założył Chrześcijańsko – Apostolska – Katolicka Gminę, którą od jego nazwiska rzymsko-katolicy nazwali "sekta Czerskiego". Czerski natomiast na podstawie Pisma Świętego udowodnił i odrzucił dogmaty rzymsko-katolickie:
a).spowiedź; b).prymat papieża; c).kult świętych; d).nakaz postu; e).celibat; f).Udowodnił odrzucenie i nieprzestrzeganie przez Vatykan całości II-go przykazania. Starał się zreformować – odnowić naukę kościoła katolickiego. Wprowadził nabożeństwo w języku narodowym. Późniejsze określenie „Niemiecki kościół katolicki” pozostawał tylko z nazwy, albowiem duchem bliski jego sercu był protestantyzm. Pomimo dość obfitej korespondencji i usprawiedliwienia się przed Biskupem Poznania, 17.02.1845 roku zostaje objęty /anatemą/ czyli – wyklęty z kościoła rzymsko-katolickiego. Dziś zmieniono to na "exkomunika".
Nowy kościół zyskał sporo wyznawców, nie tylko wśród Polaków. Jako że wyznawcy w skuteczny sposób przełamywali polski katolicyzm. Niemcy nie szczędzili środków by wzmocnić gminę wyznaniową. 22.12.1893 roku Jan Czerski zmarł i został pochowany w Pile na cmentarzu, który został przydzielony jego gminie przy Berlinerstrasse – (dzisiejszej Al. Wojska Polskiego).
Pod koniec XIX wieku po śmierci Jana Czerskiego kościół przejęli Staro-Luteranie. Od 1900 roku nosi nazwę kościół Chrystusowy, a imię Jana Czerskiego zostało prawie zapomniane.
W niewielkim mieście powołanie i działalność nowego wolnego ruchu wyznaniowego, odbiła się szerokim echem w XIX-wiecznej Europie: żródło:

  • /foto/9705/9705997m.jpg
    1916
  • /foto/7739/7739467m.jpg
    1933

Aukcje internetowe

Poprzednie: Dom nr 47a Strona Główna Następne: Pomnik wojenny (Piła)