Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Fontanna (dawna)
2
 
Pomnik Pogromcom hitleryzmu (pierwotna lokalizacja)
7
 
Plac zabaw
2
 
Strumień parkowy (dawna fosa)
5
 
 
 
 
  ID: 7705661

Park Miejski im. Żwirki i Wigury



Budowa
1852
 
Obecnie około czterohektarowy park powstał w 1852 roku wg projektu inżyniera powiatu Karola Brochockiego na obszarze pomiędzy obecnymi ulicami Śląską a Krakowskie Przedmieście. Zagospodarowano w ten sposób teren po murach obronnych i fosie. Realizacja projektu trwała do 1895 roku. Na przeciwległych końcach głównej alejki parku znalazły się synagoga (w zachodniej części) i wybudowana nieco później cerkiew (obecny Wieluński Dom Kultury we wschodniej części parku). W granicach parku znalazł się też ...
Obecnie około czterohektarowy park powstał w 1852 roku wg projektu inżyniera powiatu Karola Brochockiego na obszarze pomiędzy obecnymi ulicami Śląską a Krakowskie Przedmieście. Zagospodarowano w ten sposób teren po murach obronnych i fosie. Realizacja projektu trwała do 1895 roku. Na przeciwległych końcach głównej alejki parku znalazły się synagoga (w zachodniej części) i wybudowana nieco później cerkiew (obecny Wieluński Dom Kultury we wschodniej części parku). W granicach parku znalazł się też gmach wybudowany na fundamentach dawnego zamku. Obszar parku kilkukrotnie powiększano, między innymi o teren po zbombardowanej synagodze czy też wyburzonych w drugiej połowie XX wieku kamienicach przy Krakowskim Przedmieściu. W roku 1927 park ogrodzono, zaś 18 maja 1933 roku otrzymał imię Żwirki i Wigury. W latach okupacji park dostępny był wyłącznie dla Niemców. Park mocno ucierpiał w nocy z 1 na 2 czerwca 1995 roku - nad Wieluniem przeszedł wtedy huragan, który zniszczył 40% drzewostanu parku, w tym kilka pomników przyrody.

Roślinność parku to przede wszystkim drzewa i krzewy liściaste. W północno-zachodniej części parku istniała sadzawka, która w okresie powojennym została obudowana i wzbogacona o betonową fontannę. W kwietniu 2014 roku fontanna i betonowa obudowa zbiornika zostały rozebrane, a sama sadzawka zasypana. Istniały plany wybudowania nowej fontanny, jednakże nie zostały zrealizowane.
[kk2019]
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1908
    komentarze: 1
    Ogród miejski
  • Data: 2018-04-15
    komentarze: 0
    Strumień zasilany z pobliskiego źródła płynie w obniżeniu terenu, ...
  • Data: 2018-04-15
    komentarze: 0
    Południowa część parku. Pokrywa stanowi część kanału prowadzącego ...
  • Data: 2019-01-20
    komentarze: 0
    Zachodnia część Parku Miejskiego z placem zabaw. Za drzewami widoczna ...
  • Data: 2019-04-14
    komentarze: 0
    Wschodnie schody w parku. Pełnią one również rolę kładki nad płynącym ...
  • Data: 2019-04-14
    komentarze: 0
    Park Żwirku i Wigury. Widoczny strumień płynący w miejscu dawnej ...