MENU
wpisz nazwę lub ID...

Pomnik poległych żołnierzy pruskich w wojnach napoleońskich, Koszalin
Pomnik poległych w czasie wojen napoleońskich na Krzyżance (Chełmska Góra).

Dodał: maras - Administrator° - Data: 2018-11-08 23:18:00 - Odsłon: 32
Rok 1906

Podczas wizyty króla Prus Fryderyka Wilhelma III [rok 1818] powstał plan postawienia pomnika upamiętniającego żołnierzy pruskich poległych w wojnach napoleońskich. W roku 1819 ówczesny prezydent rejencji koszalińskiej graf zu Dohna-Wundlaken [prezydent w latach 1816 - 1828] otrzymał pozwolenie na realizacje pomnika. Wykonanie projektu pomnika zlecono w 1820 roku Karlowi Friedrichowi Schinkelowi, projekt ten jednak nie został zrealizowany z powodów finansowych [wg projektu Schinkela pomnik zbudowany miał być w formie mauzoleum z dwunastoboczną podstawą z arkadami]. Pomnik został postawiony na kamiennej ośmiokątnej podstawie w centralnym punkcie ustawiono ośmioboczny kamienny cokół z żeliwnym krzyżem. Pod gzymsem dookoła cokołu znajdował się napis ułożony z metalowych liter:

Denkmal, gewidmet den gebliebenen tapferen Pommern; sie kämpften in Preussens Heer mit Gott für König und Vaterland

Pomnik poświęcony pamięci odważnych Pomorzan; walczyli w armii pruskiej z Bogiem za Króla i Ojczyznę.

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika okolicznościową mowę wygłosił Carl Ernest Gottlieb założyciel i dyrektor gimnazjum Guillame-du-Bois w Koszalinie oraz ojciec Rudolfa Emmanuela Clausiusa. Z biegiem lat napis na cokole zastąpiono 4 pamiątkowymi tablicami.
Decyzją Komitetu Miejskiego PZPR żeliwny krzyż został rozebrany ok. 1965 roku [fragment krzyża znajduje się w muzeum przy ul. Młyńskiej]. W wyniku braku konserwacji oraz ulewnych deszczy obiekt mocno się przechylił i groził upadkiem. Kamienna podstawa została rozebrana w I połowie lat 80-tych. Do dziś zachowała się kamienny podstawa na której znajduje się tablica "Słowa Papieża".

Za

  • /foto/7470/7470161m.jpg
    1899
  • /foto/7353/7353824m.jpg
    1904

Aukcje internetowe

Poprzednie: Fabryka Maszyn Rolniczych (nie istnieje) Strona Główna Następne: Kuślin