Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7580130

Kościół Narodzenia NMPBudowa
XIV wiek
 
Filialny kościół parafii Świętego Krzyża. Jest najstarszym, a przez kilka wieków był prawdopodobnie jedynym murowanym budynkiem w mieście.

Wzniesiony w okresie lokacji miasta w XIV wieku, ulegał licznym przebudowom. Za średniowiecznym rodowodem przemawiają ostrołukowe otwory w przyziemiu, a także strzeliste otwory okienne w południowej ścianie nawy. W latach 1740-1742 poddano kościół gruntownej przebudowie. Wnętrze otrzymało nowy podział architektoniczny ścian oraz wystrój w stylu barokowym. Zasadnicze ...
Filialny kościół parafii Świętego Krzyża. Jest najstarszym, a przez kilka wieków był prawdopodobnie jedynym murowanym budynkiem w mieście.

Wzniesiony w okresie lokacji miasta w XIV wieku, ulegał licznym przebudowom. Za średniowiecznym rodowodem przemawiają ostrołukowe otwory w przyziemiu, a także strzeliste otwory okienne w południowej ścianie nawy. W latach 1740-1742 poddano kościół gruntownej przebudowie. Wnętrze otrzymało nowy podział architektoniczny ścian oraz wystrój w stylu barokowym. Zasadnicze zmiany w wyglądzie kościoła zwanego przez mieszkańców miasta mariackim zaszły dopiero po przebudowie w 1901 roku, która związała jego architekturę z barokowym wystrojem wnętrza.

Od kilkunastu lat proboszczowie tutejszej parafii zabiegają o rozwinięcie kultu Matki Boskiej Mysłowickiej, której obraz znajduje się w tym kościele od XVII w. Niegdyś był on celem pielgrzymek i słynął łaskami.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1900
  komentarze: 0
  Mysłowice. Kościół Narodzenia NMP - (przed pożarem w 1901 r.)
 • Data: 1910-1915
  komentarze: 0
  Kościół Narodzenia NMP w Mysłowicach.
 • Data: 1915-1925
  komentarze: 0
  Mysłowice. Ul Starokościelna
 • Data: 1920-1930
  komentarze: 0
  Ulica Starokościelna w Mysłowicach. Po prawej widoczny kościół ...