Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Zdjęcia niezidentyfikowane (Wrocław), Wrocław
MacGyver_74: W związku z powyższymi komentarzami i wczorajszą dyskusją myślę, że można przenieść z niezidentyfikowanych do właściwej lokalizacji. :)
Jaz Wrocław I, Wrocław
jawc: Przepuść to [rzez ShiftN lub inny program prostujący, bo teraz jest niedobre wrażenie 'lecenia w lewo'.
Restauracja zum Gambrinus (dawna), ul. Wrocławska, Syców
Hellrid: Budynek stał przy ul. Kolejowej, nie 1 Maja, jest widoczny: nie istnieje.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Międzybórz), Międzybórz
Hellrid: Najprawdopod. ulica Wrocławska, widoczna po prawej: , jednak brakuje innych porównań. Książka adresowa przedsiębiorstw wymienia wprawdzie nazwiska braci, ale nie podaje nazwy ulicy.
Karczma Pod czarnym Niedźwiedziem (dawna), ul. Wrocławska, Międzybórz
Hellrid: Budynek jest opisany na Herderze jako Bürgerhaus , dość szybko wypatrzony został na panoramie przy ulicy Wrocławskiej: , tutaj widać jego fragment ściany:
Kościół filialny Matki Bożej Bolesnej, Suszka
Stan: Do 2018 r. w tym miejscu znajdował się krzyż drewniany, widoczny m.in. na tej fotografii: Może uda się ustalić losy tego obiektu sakralnego (Pilce?).

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

rajaser
Hellrid
Hellrid
McAron
Hellrid
Termit
Termit
Parsley
moose
Rob G.
Parsley
Termit
Ireneusz1966
Hellrid
Hellrid
Hellrid
Zbigniew Waluś
FM
FM
FM
Termit

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Ruina kościoła ewangelickiego w Pisarzowicach
Autor: MR1990°, Data dodania: 2018-08-05 21:34:59, Aktualizacja: 2018-09-24 13:54:20, Odsłon: 939

Pisarzowice. Niewielka miejscowość położona na kresach Śląska. Przebiegająca na zachód od wsi granica między województwami wielkopolskim i dolnośląskim w latach 1920-1939 dzieliła okolicę na części polską i niemiecką. Do Polski należały Pisarzowice, a do Niemiec położony po sąsiedzku Syców, którego najdalej wysunięte na wschód zabudowania oddalone są od Pisarzowic jedynie o kilkaset metrów. W wyniku przyznającej Polsce rejon Bralina i Rychtala decyzji Traktatu Wersalskiego tereny te zostały administracyjnie podporządkowane wojewodzie poznańskiemu, a po II wojnie światowej utrzymały ten status, stanowiąc część wielkopolskich powiatów, ostrzeszowskiego i kępińskiego. Wjeżdżając do Pisarzowic od strony Sycowa warto na pierwszym skrzyżowaniu skręcić z Drogi Wojewódzkiej nr 449 i pojechać w prawo. Po pokonaniu kilkuset metrów po lewej stronie zobaczymy ukrytą między zabudowaniami ruinę. Jest to tutejszy kościół ewangelicki.

Wjeżdżając do Pisarzowic od strony Sycowa warto na pierwszym skrzyżowaniu skręcić z drogi wojewódzkiej nr 449 i pojechać w prawo. Po pokonaniu kilkuset metrów po lewej stronie zobaczymy ukrytą między zabudowaniami ruinę. Jest to tutejszy kościół ewangelicki.

Obiekt ten powstał w latach 1901-1902 według projektu Arnolda Hartmana, na polecenie księcia Gustawa Biron von Curland (1859-1941), wolnego pana stanowego Sycowa. Ze swojego małżeństwa z Adelą, księżniczką Löwenstein-Werthein-Freudenberg (1866-1890) miał dwójkę zmarłych przedwcześnie dzieci. To właśnie po to, aby zachować pamięć o synu Wilhelmie (1886-1899), Gustaw podjął decyzję o wybudowaniu w Pisarzowicach kościoła. Wilhelm był uczniem renomowanego liceum w Berlinie, a legenda opowiada o tym, że zmarł w wyniku upadku z konia w miejscu, na którym stanął później kościół. Architektura świątyni wyraźnie nawiązuje do budownictwa sakralnego pełnego średniowiecza, do stylu zwanego romańskim. Jako budulec posłużyły różnokolorowe granity oraz czerwony piaskowiec, dostrzegalny w portalach i otworach okiennych. Wykańczanie wnętrz kościoła trwało aż do 1912 r., a wśród jego wyposażenia znalazły się m.in. wysadzana szlachetnymi kamieniami kazalnica oraz dębowe konfesjonały i klęczniki. Obiekt był znany jako Prinz Wilhelm Gedachtniskirche i służył jako świątynia parafialna okolicznym ewangelikom.

Kres świetności obiektu przyniósł rok 1945. Poszukując niedobitków wojsk niemieckich polscy milicjanci wysadzili drzwi piwniczne, co w przyszłości umożliwiło działanie złodziejom i wandalom, którzy obrócili kościół w ruinę. Wyposażenie świątyni zostało częściowo uratowane dzięki przeniesieniu go do okolicznych kościołów katolickich – do Mąkoszyc trafiły ławki i dzwon, a do Mikoarzyna organy.

Obecnie kościół ewangelicki w Pisarzowicach jest w stanie ruiny, bez większych nadziei na odbudowę. Świątynia nie posiada już dachu, ani szczytu wieży, który zawalił się przed kilku laty.

 


/ / / /
Strzelec | 2020-11-13 13:55:31
"Po pokonaniu kilkuset metrów po lewej stronie zobaczymy ukrytą między zabudowaniami ruinę. Jest to tutejszy kościół ewangelicki." Drobna pomyłka. Po prawej stronie :-)