Kopalnia Tiefbau (Maria) wraz z szybem wydobywczym Maria oraz pomocniczym Jan Henryk. Przez wiele lat w rękach Hochbergów, zabytek klasy "zerowej" Już w latach 30. XX wieku opisywana jako jedna z najlepiej zachowanych "starych kopalń" w regionie. Rozpoczęła działalność przed 1875 rokiem. Pod koniec lat 30. XX wieku wstrzymano wydobycie z powodu znacznych szkód górniczych w centrum miasta. Po 1945 roku nie została uruchomiona, podziemne wyrobiska służyły jako magazyn wody dla pobliskiej kopalni Bolesław Chrobry. Miejscowa młodzież nazywała Marię kopalnią wodną z racji znacznych podtopień na jej terenie.
W 1962 r. terenem nieczynnej kopalni Maria zarządzało kilka przedsiębiorstw. Większość należała do Kopalni Bolesław Chrobry ale na części działały również Przedsiębiorstwo Paged (plac drzewny i tartak przy Skarżyskiej) oraz Przedsiębiorstwo Budowlane Przemysłu Węglowego, Grupa Robót nr 8 (też przy Skarżyskiej). W lutym 1962 roku PBPW przeniosły swoje warsztaty na Szyby Siostrzane i wydzierżawiły teren (z budynkiem o pow. 2129 m2) Wojewódzkiej Hurtowni Wyrobów Przemysłu Chemicznego.
Ostateczne zrównana z ziemią w latach 60tycyh (wysadzona). Dziś częściowo w jej miejscu stoi Galeria Victoria. Stalowa wieża szybowa Jan Henryk została w latach 50tych przeniesiona do nowo wybudowanej kopalni Piekary (szyb Julian) w Piekarach Śląskich, gdzie służy do dziś
Niestety w listopadzie 2022 roku wieża została zezłomowana.
/ragnar, robbin/