Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
a
Arsenał (dawny)
h
Hotel Podklasztorze
1
kl
Klasztor oo. Cystersów
2
ko
Kościół pw. św. Tomasza Kantuaryjskiego
5
s
Skrzydło wschodnie - muzeum
1
sp
Skrzydło południowe (ruina)
wa
Wieża attykowa
2
wk
Wieża i brama krakowska
2
wm
Wieża mauretańska
1
wm
Wieża muzyczna
1
wo
Wieża opacka (prochowa)
2
wr
Wieża rycerska
 
 
 
 
  ID: 7245131

Opactwo cystersówBudowa
1176
Status
Istnieje częściowo
 
Kompleks budynków dawnego opactwa, stanowiący obecnie dwie części: sacrum - kościół i klasztor z muzeum oraz profanum - hotel.

W 1176 r. książę Kazimierz Sprawiedliwy osadził w Sulejowie cystersów przybyłych z Morimond w Burgundii. Założenie stanęło na terasie wschodniego brzegu rzeki Pilicy, przy przeprawie przez rzekę. Książę darował zakonnikom Sulejów wraz z przyległymi miejscowościami. W 1 ćwierci XIII w. wzniesiono kościół, następnie zabudowania klasztorne. W kolejnych stuleciach powstawały ...
Kompleks budynków dawnego opactwa, stanowiący obecnie dwie części: sacrum - kościół i klasztor z muzeum oraz profanum - hotel.

W 1176 r. książę Kazimierz Sprawiedliwy osadził w Sulejowie cystersów przybyłych z Morimond w Burgundii. Założenie stanęło na terasie wschodniego brzegu rzeki Pilicy, przy przeprawie przez rzekę. Książę darował zakonnikom Sulejów wraz z przyległymi miejscowościami. W 1 ćwierci XIII w. wzniesiono kościół, następnie zabudowania klasztorne. W kolejnych stuleciach powstawały murowane fortyfikacje, wymuszone zagrożeniem częstymi najazdami tatarów. Wiek XVII był okresem prosperity klasztoru. Ufundowano wówczas dla kościoła zachowane do dziś ołtarze, wybudowano pałac opata, założono ogrody w stylu włoskim. W XVIII w. przebudowano znajdujące się wzdłuż murów obronnych, od strony północnej, zabudowania i zamieniono je na zwartą kubaturę z przeznaczeniem mieszkalno-gospodarczym.
Klasztor podupadł w związku z kasatą w 1819 r. Od tego czasu rozpoczął się proces długotrwałego niszczenia obiektu. Część zabudowań znalazła się w posiadaniu nowo utworzonej parafii, a część została sprzedana osobom prywatnym. W 1891 r. proboszcz parafii rozebrał skrzydła klasztoru, pozostawiając je w formie ruiny. Ze średniowiecznego budynku klasztornego pozostał jedynie fragment wschodniego skrzydła z kapitularzem, który z inicjatywy proboszcza został odrestaurowany.
Już w poł. XIX w. zaczęto interesować się Sulejowem. W XX w. prace konserwatorskie, remontowe i adaptacyjne na terenie zespołu prowadzono kilkukrotnie. W latach 70. XX w. wykupiono z rąk prywatnych zabudowania w części północnej założenia i poddano je adaptacji na cele hotelowe. Cystersi wrócili do Sulejowa w 1986 r. Obecnie znajduje się tutaj przeorat zwykły, obsadzony przez cystersów z Wąchocka.
Źródło: strona Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1906-1918
  komentarze: 0
  Panoramiczny widok opactwa cystersów w Sulejowie - Podklasztorzu ...
 • Data: 1910-1920
  komentarze: 0
  Opactwo cystersów w Sulejowie.
 • Data: 1918
  komentarze: 0
  Widok ogólny opactwa cystersów w Sulejowie - Podklasztorzu Nakł. ...
 • Data: 1960-09-12
  komentarze: 4
  Sulejów, panorama miejscowości, skan z kliszy. Z prawej widoczna ...
 • Data: 1963-1967
  komentarze: 0
  Widokówka z fragmentem opactwa cystersów w Sulejowie
 • Data: 1982
  komentarze: 2
  Widok ogólny opactwa pocysterskiego od strony Pilicy; portal romański ...
 • Data: 1982
  komentarze: 0
  Poklasztorze k. Sulejowa. Opactwo pocysterskie z XII I-XIXw. Fot. ...
 • Data: 1985
  komentarze: 0
  Sulejów Podklasztorze. Zespół dawnego opactwa Cystersów fundacji ...