Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7234458

Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba



Budowa
XV
 
Budowę kościoła parafialnego datuje się na przełom XIII i XIV wieku. W późniejszym czasie kościołem parafialnym stał się kościół świętych Filipa i Jakuba. Budowla ta, wielokrotnie przebudowywana, zaczęła powstawać pod koniec XIV wieku. Być może całość lub jakąś jej część wzniesiono po roku 1583. W czasach reformacji została przejęta przez luteranów, a kapłani katoliccy nie mogli sprawować obowiązków i opuścili miasto. W r. 1629 świątynia wróciła w ręce katolików. W połowie XVII w. do dotychczasowych ...
Budowę kościoła parafialnego datuje się na przełom XIII i XIV wieku. W późniejszym czasie kościołem parafialnym stał się kościół świętych Filipa i Jakuba. Budowla ta, wielokrotnie przebudowywana, zaczęła powstawać pod koniec XIV wieku. Być może całość lub jakąś jej część wzniesiono po roku 1583. W czasach reformacji została przejęta przez luteranów, a kapłani katoliccy nie mogli sprawować obowiązków i opuścili miasto. W r. 1629 świątynia wróciła w ręce katolików. W połowie XVII w. do dotychczasowych trzech dzwonów dodano trzeci „Filip i Jakub”.
Druga połowa XVII w. oraz początek XVIII okazały się dla Żor tragiczne. W dwóch wielkich pożarach, z których jeden niemal doszczętnie spalił miasto, ucierpiał także kościół. Podczas pożaru w 1661 roku w palącym się kościele runęło sklepienie, a dzwony uległy stopieniu. Odbudowa objęła dwa etapy. Bryła zrekonstruowanego kościoła różniła się znacznie od starej. Ustawiono także nowy ołtarz, ufundowano organy, odbudowano ołtarze boczne. Drugi pożar w 1702 r. strawił dach i wierzchołek wieży. Kilkakrotnie w kościół świętych Filipa i Jakuba uderzały pioruny. W latach międzywojennych kościół znalazł się w rejestrze zabytków.
Zniszczony mocno w czasie II wojny, odbudowany został w latach 1946-1950. Trzynawowa budowla o długości 26,5 i wysokości 12 m posiada sklepienie podparte sześcioma filarami. Wewnątrz znajduje się cenne wyposażenie: obrazy, rzeźby i sprzęty. W prezbiterium zobaczymy obraz Matki Bożej Miłosierdzia pochodzący z 1690 roku. Obecny wystrój zaprojektował Zbigniew Wzorek, architekt z Krakowa. Od południa do budowli przylega okrągła, nakryta kopułą kaplica Matki Bożej, ukończona w roku 1690. Wewnątrz znajdują się epitafia pochowanych w podziemiach: burmistrza Wacława Linka, fundatora kaplicy i jego żony Justyny. Obok kościoła stoi wzniesiony w XVII w. krzyż Bożej Męki. W pierwszej połowie XIX w. przy kościele świętych Filipa i Jakuba powstał cmentarz, na którym znajduje się zabytkowy krzyż pokutny.
Na podstawie #Wikipedii
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1900
    komentarze: 0
    Kościół parafialny
  • Data: 1900
    komentarze: 0
    Żory. Kościół katolicki, rynek i ratusz, dworzec kolejowy, kościół ...
  • Data: 1910-1914
    komentarze: 0
    Żory, kościół katolicki.
  • Data: 1918-1920
    komentarze: 0
    Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.
  • Data: 1930-1935
    komentarze: 0
    Wnętrze kościoła św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.
  • Data: 1941
    komentarze: 0
    Żory. Kościół katolicki.
  • Data: 1975-1985
    komentarze: 0
    Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.
  • Data: 2018-04-22
    komentarze: 0
    Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba.
  • Data: 2021-07-29
    komentarze: 0
    Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Widok od wschodu.
  • Data: 2021-07-29
    komentarze: 0
    Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba. Widok od południa.
  • Data: 2021-07-29
    komentarze: 0
    Południowa elewacja kościoła św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.
  • Data: 2021-07-29
    komentarze: 0
    Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach.

Kościół św. Apostołów Filipa i Jakuba na innych fotografiach
  • 1941