Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
1
Ministerstwo Obrony Narodowej
3
1
Ujeżdżalnia
1
6-8
Willa nr 6-8
2
22
Kamienica nr 15 (22)
3
 
 
 
 
  ID: 7163486
Nazwa

ul. Klonowa

Dawniej

Okopowa

 
 
Ulica Klonowa – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od ul. Belwederskiej do placu Unii Lubelskiej. Powstała około 1770 roku jako droga biegnąca ze wsi Rakowiec do Traktu Królewskiego wzdłuż powstających wówczas Okopów Lubomirskiego. Ponieważ spory odcinek poprowadzony został pod wałem, oficjalnie ulica została nazwana Okopową i miała łączyć - wg dzisiejszych map - skrzyżowanie ul. Polnej, Marszałkowskiej, al. Szucha (czyli plac Unii Lubelskiej) z Alejami Ujazdowskimi na wysokości Belwederu. ...
Ulica Klonowa – jedna z ulic warszawskiego Śródmieścia, biegnąca od ul. Belwederskiej do placu Unii Lubelskiej.
Powstała około 1770 roku jako droga biegnąca ze wsi Rakowiec do Traktu Królewskiego wzdłuż powstających wówczas Okopów Lubomirskiego. Ponieważ spory odcinek poprowadzony został pod wałem, oficjalnie ulica została nazwana Okopową i miała łączyć - wg dzisiejszych map - skrzyżowanie ul. Polnej, Marszałkowskiej, al. Szucha (czyli plac Unii Lubelskiej) z Alejami Ujazdowskimi na wysokości Belwederu. W latach `20 XIX w. znajdowała się tu stajnia i wozownia wielkiego księcia Konstantego. W 1870 została zabudowana kamienicami i willami dla najbogatszych mieszkańców miasta.
Od 1876 nosi dzisiejszą nazwę. Od strony miasta z ulicą sąsiadował ogród Bacciarellego, Bagatela, w którym w 1884 roku jego właściciel - Józef Maurycy Kamiński - urządził ogród zoologiczny.
W latach 1891-1936 biegły tędy tory kolejki wilanowskiej o szer. 1000 mm. Kolej powstała z inicjatywy Jana Kellera i przy współudziale inż. Henryka Hussa i Wiktora Magnusa, właściciela Dolnego Mokotowa. Kamienicami zabudowano ją dopiero na przeł. XIX i XX w. Wzdłuż ulicy stały latarnie gazowe (tzw. dziewięciopłomieniówki), a na jezdni był asfalt. W czasie okupacji hitlerowskiej weszła w skład dzielnicy niemieckiej i nie została zniszczona. Po wojnie wzdłuż ul. Flory (po parzystej stronie) wybudowano dość wysoki mur, oddzielający zabudowania ul. Klonowej (szczególnie nr 6 i 8), w których mieszkali dostojnicy państwowi, m.in. Michał "Rola" Żymierski, Konstanty Rokossowski i Marian Spychalski. Mur został rozebrany po 1956 roku.
Zródło:
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1957
    komentarze: 0
    Warszawa. Ulica Klonowa. Fot. T. Jankowska.
  • Data: 2019-01-20
    komentarze: 2
    Zabudowania przy lewej, parzystej stronie ulicy Klonowej. w środku ...
  • Data: 2019-01-20
    komentarze: 0
    Zabudowania przy lewej, parzystej stronie ulicy Klonowej. w środku ...
  • Data: 2019-01-20
    komentarze: 0
    Zabudowania przy lewej, parzystej stronie ulicy Klonowej. w środku ...