Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 7131278

Stare Miasto 
Nazwą „Stare Miasto” określa się dziś teren średniowiecznego Lublina w obrębie murów obronnych. Nazwa związana jest ściśle ze wzgórzem, na którym rozwinęło się osadnictwo. Najlepsze warunki dla osadnictwa znajdowały się na wzniesieniu przylegającym do miasta od strony zachodniej. W roku 1317 miasto otrzymało prawa miejskie. W drugiej połowie XIV wieku na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego wzniesiono mury obronne. Miasto zostało zamknięte dwiema bramami – Krakowską i Grodzką. Fakt ten nazywany ...
Nazwą „Stare Miasto” określa się dziś teren średniowiecznego Lublina w obrębie murów obronnych. Nazwa związana jest ściśle ze wzgórzem, na którym rozwinęło się osadnictwo. Najlepsze warunki dla osadnictwa znajdowały się na wzniesieniu przylegającym do miasta od strony zachodniej. W roku 1317 miasto otrzymało prawa miejskie. W drugiej połowie XIV wieku na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego wzniesiono mury obronne. Miasto zostało zamknięte dwiema bramami – Krakowską i Grodzką. Fakt ten nazywany jest drugą lokacją miasta.

Przełomowym zdarzeniem dla Lublina była unia polsko-litewska z 1385 roku, dzięki której miasto znalazło się na szlaku, który łączył Kraków i Wilno. Liczne przywileje królewskie nadane miastu w XV i XVI wieku przyczyniły się do jego politycznego i gospodarczego rozwoju, czego efektem była między innymi coraz bardziej okazała zabudowa.

Na przestrzeni wieków – w związku z licznymi pożarami, wojnami i modernizacjami, zmieniała się architektura Starego Miasta. Poważne zniszczenia miały miejsce w XVI i XVII wieku – najpierw na skutek pożaru, później najazdów wojsk szwedzkich, kozackich i siedmiogrodzkich. Rozkwit Starego Miasta nastąpił w XVIII wieku, na skutek reformy samorządowej, która przyczyniła się do porządkowania strat i ożywienia ruchu budowlanego.

Kolejny regres nastąpił po powstaniu listopadowym – wiele budowli popadło wówczas w ruinę, zniszczeniu uległa znaczna część murów obronnych.
W okresie dwudziestolecia międzywojennego przeprowadzono gruntowną renowację Starego Miasta, która zakończyła się w 1938 roku. W czasie II wojny światowej obszar Starego Miasta ponownie uległ poważnym uszkodzeniom. Podczas nalotów zniszczone zostały niektóre kamienice ulic: Bramowej, Olejnej, Jezuickiej i Rynku. Odbudowa miasta po wojnie została zakończona w 1954 roku.
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 2015-2018
  komentarze: 0
  Fragment Starego Miasta z Bramą Grodzką w Lublinie. Zdjęcie pochodzi ...
 • Data: 2015-2018
  komentarze: 2
  Stare Miasto, wieczorową porą, w czasie letniej imprezy. Zdjęcie ...
 • Data: 2017-2018
  komentarze: 0
  Popis zespołu Urban Highline Festival podczas Carnavalu Sztukmistrzów ...

 
 
 
  Nazwa Zdjęć Obiektów

1. Lublin / ul. Archidiakońska
0
2

2. Lublin / ul. Bramowa
1
1

3. Lublin / ul. Cyrulicza
0
0

4. Lublin / ul. Dominikańska
2
0

5. Lublin / ul. Furmańska
0
0

6. Lublin / ul. Grodzka
14
8

7. Lublin / ul. Gruella Teodora, Prezydenta
0
0

8. Lublin / ul. Jezuicka - (1950-1990 Trybunalska)
6
2

9. Lublin / pl. Katedralny
2
1

10. Lublin / ul. Kąpielowa
0
0

11. Lublin / ul. Kowalska
2
0

12. Lublin / ul. Ku Farze
3
0

13. Lublin / ul. Lubartowska
4
3

14. Lublin / ul. Miedziana
0
0

15. Lublin / ul. Misjonarska - (1951-1990 Szymonowicza)
1
0