Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
512.1
Kotlina Ostrawska
512.2
Kotlina Oświęcimska
512.3
Brama Krakowska (makroregion)
512.4-5
Kotlina Sandomierska
 
 
 
 
  ID: 7124741

Podkarpacie Północne 
Podkarpacie Północne (512) – podprowincja fizycznogeograficzna w Czechach, Polsce i na Ukrainie. Podkarpacie Północne rozciąga się między Karpatami Zachodnimi na południu a Wyżyną Małopolską na północy.

Region stanowi obniżenie o założeniu tektonicznym i bardzo zróżnicowanej szerokości, wypełnione osadami morza mioceńskiego. Rzeźba jest tu stosunkowo monotonna, występuje szereg zbudowanych z utworów lodowcowych wysoczyzn, oddzielonych od siebie szerokimi dolinami rzecznymi. Obszar odwadniany jest ...
Podkarpacie Północne (512) – podprowincja fizycznogeograficzna w Czechach, Polsce i na Ukrainie. Podkarpacie Północne rozciąga się między Karpatami Zachodnimi na południu a Wyżyną Małopolską na północy.

Region stanowi obniżenie o założeniu tektonicznym i bardzo zróżnicowanej szerokości, wypełnione osadami morza mioceńskiego. Rzeźba jest tu stosunkowo monotonna, występuje szereg zbudowanych z utworów lodowcowych wysoczyzn, oddzielonych od siebie szerokimi dolinami rzecznymi. Obszar odwadniany jest przez Wisłę i przez Odrę do Morza Bałtyckiego. Miejscami zachowały się znacznie obszary leśne. Region jest dość gęsto zaludniony, szczególnie wzdłuż południowej granicy, u podnóża Karpat.

Podprowincja dzieli się na cztery makroregiony:

na zachodzie, głównie na obszarze Czech, leży odwadniana przez Odrę Kotlina Ostrawska,
dalej na wschód znajduje się odwadniana przez Wisłę Kotlina Oświęcimska,
ku wschodowi zwęża się ona, tworząc na pograniczu Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Karpat Bramę Krakowską z licznymi zrębami wapiennymi, kontrastującymi z aluwialnym dnem doliny Wisły,
największym makroregionem jest trójkątna Kotlina Sandomierska, której dno rozcinają karpackie dopływy Wisły – Raba, Dunajec, Wisłoka i San.

Za
Pokaż więcej Pokaż mniej