MENU

Plan okolic Zamku Książ. Żółtymi kółkami z niebieskimi figurami oznaczyłem miejsca, w których znajdowały się obiekty obserwacyjno-obronne wzniesione w czasie II wojny światowej:
- kwadrat to znajdująca się przy fontannie tzw. wartownia, której rolę trudno do końca określić,
- koła to schrony bojowe Ringstand 58c (tzw. Tobruki) służące do obserwacji oraz prowadzenia ostrzału okrężnego,
- trójkąt to stanowisko ogniowe na skarpie nad Pełcznicą.
Wszystkie obiekty zostały wysadzone na przełomie lat 1975/1976 przez podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu, którymi dowodził sierżant podchorąży Marek Olbrycht. Źródło planu: www.geoportal.gov.pl. Opracowanie własne.


Dodał: Petroniusz° - Data: 2017-10-09 21:05:08 - Odsłon: 1711
Lata 1944-1976

Wojenne obiekty obserwacyjno-obronne w okolicy Zamku Książ powstały w czasie II wojny światowej. W ich skład wchodziły: schron przy fontannie (tzw. wartownia) o nieustalonym do końca przeznaczeniu, trzy schrony bojowe Tobruk, tj. Ringstand 58c (jeden przy rozgałęzieniu dróg niedaleko stadniny, drugi przy Mauzoleum, trzeci w lesie niedaleko drogi dojazdowej do parkingu) oraz stanowisko ogniowe na skarpie nad Pełcznicą. Wszystkie obiekty zostały wysadzone na przełomie lat 1975/1976 przez podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu, którymi dowodził sierżant podchorąży Marek Olbrycht.
/Dodał Petroniusz/

Zbiory Petroniusza

Poprzednie: Lekkie schrony piechoty (řopíki) w masywie Sušiny Strona Główna Następne: Schron (tzw. wartownia)


Kalot | 2021-09-25 18:20:08
Trójkąt to schron bojowy, będący w formie czymś pomiędzy Kochbunkrem (walec z prefabrykatów) i Ringstandem (charakterystyczna obrotnica). Jest to unikat na skalę Polski, zresztą nawet nie jest znane jego oznaczenie katalogowe.