MENU
Wieża Bismarcka w Legnicy, która nigdy nie powstała. Wydawca Paul Frölich, niniejsza karta posiada stempel 13.11.1907. Skan aukcyjny słabej jakości –w sumie lepsze to niż nic.

Dodał: Kosa25° - Data: 2017-09-09 16:52:54 - Odsłon: 1003
Rok 1907


Otto von Bismarck (1815-1898), premier pruski, pierwszy kanclerz Rzeszy. Polityk, który odegrał czołową role w zjednoczeniu państw niemieckich przeprowadzonym pod egidą Prus. Jedna z wiedeńskich gazet uznała, iż data jego śmierci wyznaczyła ,,koniec XIX wieku’’. Wiadomość o zgonie ,,żelaznego kanclerza’’, zmarłego 30 lipca 1898 roku, dotarła do Legnicy, tuż przed uroczystościami związanymi z odsłonięciem pomnika cesarza Wilhelma I, zaplanowanymi na 4 sierpnia. Świąteczny nastrój, zakłócony został żałobą po śmierci wybitnego męża stanu. Wówczas to powstał w Legnicy projekt wzniesienia w mieście pomnika Bismarcka. Arnold zum Winkel napisał o tej idei: ,,Jak wspaniale wyglądałyby postacie tych dwóch wielkich mężów, cesarza i jego kanclerza, przed wzrokiem potomnych’’. Zdecydowano się na budowę monumentalnej wieży widokowej pełniącej jednocześnie funkcję pomnika. Granitowa budowla miała symbolizować siłę charakteru Bismarcka. Była to, obok hieratycznych posągów, powszechnie stosowana w Niemczech form upamiętnienia jego osoby. Pierwsza na Śląsku wieża ku czci Bismarcka wzniesiona została jeszcze za jego życia, w 1869 roku na Jańskiej Górze położonej 10 km na wschód od Sobótki ( patrz – przypadek K.K.) Wysoka na 25 metrów, zawdzięczała swe powstanie ówczesnemu właścicielowi dóbr Sokolniki. Istnieje do dzisiaj, podobnie jak wieża zbudowana w 1907 roku na Wieżycy, także w pobliżu Sobótki ( patrz – przypadek K.K.) W Górach Sowich wieża poświęcona Bismarckowi, wzniesiona została w 1906 roku (patrz – przypadek K.K.) Budowlę na Wielkiej Sowie, w pierwszym roku jej istnienia odwiedziło ponad 21 tysięcy turystów. W tym samym okresie podobne w formie pomniki powstały w okolicach Zielonej Góry (1902 r.) (patrz – przypadek K.K.) , Żagania (1909 r.) ( patrz – przypadek K.K.) , Mysłowic (1907 r.) i Raciborza (1913 r.) .

Legnicka wieża Bismarcka miała stanąć na najwyższym w okolicy wzniesieniu, Wzgórzu Zwycięstwa (Siegeshöhe), na południe od Szosy Złotoryjskiej, miedzy zbiornikiem wody pitnej, Laskiem Mieszczańskim i kopcem Mattheusa. Pomnik zaprojektował Paul Oelmann, ówczesny szef Urzędu Budowlanego w Legnicy. Rysunkowe szkice, plany i gipsowy model, zaprezentował on , 6 listopada 1907 roku, członkom komitetu budowy wieży, przedstawicielom władzy państwowej i miejskiej oraz innym zaproszonym gościom. Granitowa wieża na planie kwadratu o boku 9 m, miała posiadać salę widokową na wysokości 20 m oraz platformę przeznaczoną na znicz umieszczoną na wysokości 32 m. 5 kwietnia 1908 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego, która zgromadziła przedstawicieli władz administracyjnych wszystkich szczebli, delegacje korporacji studenckich z Wrocławia, reprezentantów cechów i stowarzyszeń oraz korpus oficerski. Koszty budowy w 1908 r. szacowano na 47.000 marek. Pieniądze pozyskiwane były w różnorodny sposób, nie udało się jednak przed 1914 r. zgromadzić funduszu umożliwiającego rozpoczęcie budowy. Wybuch wojny przeszkodził w realizacji projektu.

Żródło: G. Humeńczuk, Legnickie pomniki przed II wojną światową, Legnica 2000.

Znacznik na mapie ( z powodu braku czasu) - mocno orientacyjny! (K.K.)

Aukcje internetowe

Poprzednie: Zdjęcia niezidentyfikowane (Szczodre) Strona Główna Następne: Rudawa


Kosa25 | 2017-09-09 16:57:21
Z cyklu lokalna ciekawostka która (prawie) nikogo nie ciekawi. Tymczasem jest w tej sprawie kilka interesujących wątków. Czy zachował się kamień węgielny? Albo co stało się z pieniędzmi które wpłacone zostały na budowę wieży? Czy wróciły do dawców czy zostały przeznaczone na inne cele? Jest kilka artykułów w legnickiej prasie ( naturalnie do 1945 r.) zajmujących się wieżą Bismarcka. Moim zdaniem szkoda, że żaden z nich nie został gdzieś przetłumaczony i opublikowany. A tak na zupełnym marginesie nie jest to jedyna karta pocztowa przedstawiająca wieżę Bismarcka w Legnicy. Moja pamięć jest dość wybiórcza, niektóre rzeczy pamiętam doskonale a inne zapominam po kilku sekundach (np. gdy czytam lokalną prasę). Ostatnio bezskutecznie próbowałem sobie przypomnieć jak nazywa się obecny rezerwowy bramkarz Manchesteru United. Pamiętałem jedynie, że jest Argentyńczykiem. Gdyby to było pytanie konkursowe za milion złotych - nie odpowiedziałbym. W przypadku legnickich kart pocztowych moja pamięć jest (odpukać) znacznie lepsza. Istnieją jeszcze co najmniej dwie karty przedstawiające wieżę Bismarcka w Legnicy. Jedną z nich widziałem wieki temu na jakiejś giełdzie, druga z nich z tego co wiem znajduje się w prywatnej kolekcji. I o ile powyższa karta raz na jakiś czas przewija się przez aukcje internetowe, to dwóch pozostałych nie spotkałem nigdy więcej. Jeśli dobrze pamiętam były to karty graficzne, artystyczne - jak zwał tak zwał, to zresztą bez większego znaczenia. Prawdopodobnie ich nakład był bardzo niski, a zachowane obecnie egzemplarze można pewnie policzyć na palcach jednej ręki. I tak na koniec- ciekawe co stało się z planami i szkicami wieży. Myślę, że nie zachowały się, pewnie po wojnie diabli je wzięli - o ile wcześniej sami Niemcy się ich nie pozbyli...
maras | 2017-09-09 17:13:26
Prześwietny tekst :)
VonGregor | 2017-09-10 16:55:15
Amen
KrzysztofKudowa | 2017-09-19 20:21:23 | edytowany: 2017-09-19 20:22:09
Popieram obu poprzedników - VanGregora i Marasa :-)
jawc | 2017-09-20 15:46:50
Nazwę obiektu (wieży) trzeba by chyba uzupełnić o " ...(niezrealizowana)" lub coś podobnego.
Kosa25 | 2017-09-21 00:11:00
Dziękuję za słowa uznania i cenną uwagę- poprawiłem.