Szczeliniec Wielki - najwyższy szczyt (922 m) w Górach Stołowych i zarazem ich najatrakcyjniejsze i najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów. Piaskowcowe stoliwo części szczytowej jest zwietrzałe i popękane, dzięki czemu tworzy różnorodne formy skalne przypominające swoim wyglądem ludzi oraz zwierzęta (Wielbłąd, Mamut, Słoń, Kwoka, Małpa, Pies, Żółw, Sowa, Fotel Pradziada) oraz głębokie wąwozy i korytarze (Piekiełko, Diabelska Kuchnia) tworzące labirynt skalny. Na wierzchowinie Szczelińca znajduje się również schronisko turystyczne "Szwajcarka" wybudowane w 1846 roku w stylu tyrolskim (wówczas jako Schweizerei). Wstęp na teren rezerwatu obejmującego szczytowe partie góry jest płatny w sezonie turystycznym.
Szczeliniec Wielki - Heuscheuer. Najwyższy szczyt Gór Stołowych. Według polskiego badacza zajmującego się toponomastyką Z. Martynowskiego, Heuscheuer jest zniemczeniem polskiej nazwy Chyszowa (od chyszy - chałupy krytej strzechą, którą Szczeliniec przypomina kształtem. Obecna nazwa Szczelińca (od szczelin skalnych) została sztucznie wprowadzona po wojnie, zamiast używanej początkowo Hejszowiny. Pierwszym zdobywcą szczytu był nieznany jezuita. Wykuł na Fotelu Pradziada (dziś już mało czytelne) inicjały JHS i datę 1565. Na szczyt wspięli się także: poeta Johann Wolfgang von Goethe (1790 r.), król pruski Fryderyk Wilhelm II (1790 r.) i prezydent USA John Quincy Adams (1800 r.).
Kwestia wysokości Szczelińca była kwestią sporną z uwagi na liczne skały, na których można było dokonać pomiaru. Należy jednak bezsprzecznie stwierdzić że jego powszechnie podawana wysokość 919 m jest błędna. Do niedawna za najwyższy punkt uważano skałę Tron Pradziada 921,7 m npm., ale po pomiarach AGH Kraków w lipcu 2020 r. najwyższy punkt Szczelińca to skała Kaczęta - 922,3 m.
(uzup. moose)