Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 6556840

Kirst & Jungmann - fabryka kół do wozów i tartak (dawne)

Wagenräderfabrik u. Dampfsägewerk Kirst & JungmannStatus
Nie istnieje
Likwidacja
po 1952 r.
 
Prawdopodobnie pod koniec XIX w. C. Kirst i Hugo Jungmann założyli fabrykę kół do wozów. Fabryka Kirst & Jungmann mieściła się pierwotnie przy Gerichtstraße 6 (obecnie ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego). Ok. 1914 r. fabryka została przeniesiona na ówczesną Weißenroderstraße 1 (potem Immelmannstrasse, obecnie al. Rzeczypospolitej). Według księgi adresowej z 1939 r. omawiana fabryka mieściła się przy Immelmannstraße 3/5. Gdy zmarł Hugo Jungmann (01-12-1921), ówczesny jedyny właściciel, ...
Prawdopodobnie pod koniec XIX w. C. Kirst i Hugo Jungmann założyli fabrykę kół do wozów. Fabryka Kirst & Jungmann mieściła się pierwotnie przy Gerichtstraße 6 (obecnie ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego). Ok. 1914 r. fabryka została przeniesiona na ówczesną Weißenroderstraße 1 (potem Immelmannstrasse, obecnie al. Rzeczypospolitej). Według księgi adresowej z 1939 r. omawiana fabryka mieściła się przy Immelmannstraße 3/5. Gdy zmarł Hugo Jungmann (01-12-1921), ówczesny jedyny właściciel, prowadzeniem firmy zajęła się wdowa po nim - Thea Jungmann. W 1939 r. jako właściciel fabryki figurował Gustav Knoblich.
Na terenie fabryki znajdował się również tartak (tak wynika z materiałów reklamowych).

W 1945 r. fabryka została zniszczona prawdopodobnie w wyniku działań wojennych lub w wyniku powojennych, niszczycielskich działań Armii Czerwonej.
W Uchwale Miejskiej Rady Narodowej z dnia 29-12-1950 r. można przeczytać (pisownia oryginalna):
6. Fabryka Kół do Wozów w Legnicy przy ul. G. Swiercczewskiego 3. Ze względu na zniszczenie budynku, w planie 6-cio letnim nie nadaje się na uruchomienie.

W sprawozdaniu z akcji zainwetaryzowania i zagospodarowania opuszczonych i nieczynnych obiektów gospodarczych ze stanem na dzień 30.września 1953r. – Obiekty znaczenia miejscowego, przeznaczone do rozbiórki, umieszczona została Fabryka kół do wozów przy ul. gen. K. Świerczewskiego. Jako właściciela wskazano Skarb Państwa. W rubryce „pod czyim nadzorem” wpisano „przeznaczony do rozbiórki”. Do rozbiórki przeznaczono trzy budynki fabryczne o łącznej powierzchni 6214 metrów kwadratowych. Średni stan zniszczenia ustalono na 90%. Jako podstawę prawną do rozbiórki obiektu wskazano Uchwałę nr 56/XII/52 MRN Legnicy z dnia 21-03-1952 r.
Całkowita powierzchnia terenu, na którym znajdowała się fabryka, wynosiła ok. 3,00 ha.
Do czasów obecnych zachował się budynek (prawdopodobnie biurowy) przy al. Rzeczypospolitej 3, w którym to budynku znajduje się siedziba Straży Miejskiej.
Źródło:
1) Liegnitz.pl
2) Archiwum Państwowe w Legnicy
(Iras-Legzol)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

  • Data: 1923
    komentarze: 2
    Reklama fabryki kół do wozów.
  • Data: 1940
    komentarze: 10
    Nieistniejąca dziś fabryka kół Kirst & Jungmann (właściciel Gustav ...