Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Tramwaje jeleniogórskie (dawne), Jelenia Góra
misiekjga: Od tego skrzyżowania do FWP Śnieżka (dawny hotel Pod Śnieżką), tory tramwajowe przebiegały bezpośrednio po łące, ulicy na tym odcinku nie było (może była polna droga). Jeździłem tam z rodzicami w końcówce lat 50. XX w. To była fascynująca jazda, w pobliżu pasących się krów.
Nowogród Bobrzański
Popski: Tadeuszu - już jest:
Budynek nr 15 (2) - dawny dom strzelecki, ul. 9-Maja, Nowogród Bobrzański
t.ziemlicki@wp.pl: Przed chwilą dodałem nową litografię. Jest tam również dom strzelecki
Wrocławski Park Przemysłowy - obszar ARCHIMEDES, ul. Robotnicza, Wrocław
morgot: Tak, tu przy lewej krawędzi widoczny komin i budynki ze zdjęcia. Ale czy datowanie jest poprawne? Nie widać innych hal z kominami.
Budynek nr 15 (2) - dawny dom strzelecki, ul. 9-Maja, Nowogród Bobrzański
Popski: Obniżyłem datowanie wg obiegu .
Dworzec towarowy (dawny), ul. Madalińskiego Antoniego, gen., Wrocław
Zdzisław K.: Przed 1970 rokiem w pierwszych widocznych oknach na parterze znajdowały się biura dyspozytora PSK. Przedsiębiorstwo Spedycji Krajowej. Jedyny ślad po przedsiębiorstwie.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Popski
Popski
Mmaciek
Alistair
Mmaciek
Alistair
Popski
Alistair
Popski
Popski
Mmaciek
Popski
Popski
FM
Popski
Popski
Szyszka
morgot
morgot
morgot
kitapczy

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
WOJNA TRZYDZIESTOLETNIA NA ZIEMI NAMYSŁOWSKIEJ - DYWERSJA LISOWCZYKÓW
Autor: MR1990°, Data dodania: 2016-12-23 14:02:19, Aktualizacja: 2016-12-23 18:15:22, Odsłon: 3429

Przez pierwsze 400 lat swojej historii Namysłów pozostawał niezdobytą fortecą. Zmiany przynależności państwowej (między różnymi książętami piastowskimi, czy też włączenie do Królestwa Czech) następowały na drodze traktatów pokojowych lub dziedziczenia praw do miasta i okręgu. Sytuację zmienił największy konflikt zbrojny nowożytnej Europy, czyli wojna trzydziestoletnia, trwająca w latach 1618-1648.

W XVII w. Namysłów stanowił część Księstwa Wrocławskiego, które wchodziło w skład władanego przez austriackich Habsburgów Królestwa Czech. Pierwszy etap wojny trzydziestoletniej dotyczył właśnie Czech - stany krajów korony czeskiej (Czechy, Morawy, Śląsk, Łużyce) powstały przeciwko rządom Habsburgów, sprzymierzając się z protestanckimi książętami niemieckimi, z których jeden, elektor Palatynatu Fryderyk V, został wybrany nowym królem Czech po detronizacji Ferdynanda II Habsburga.

Pierwsze starcia do jakich doszło w rejonie Namysłowa są związane właśnie z toczącą się w Czechach wojną. Oddajmy głos kronikarzowi: "19 kwietnia 1620 r. przez granicę polsko-czeską przedarło się 14 polskich chorągwi (Zygmunt III Waza udzielił wówczas nieformalnego wsparcia walczącym z węgierską dywersją Habsburgom - MM). Splądrowały one kilka wsi i podpaliły gospodarstwo w Miodarach. Straciwszy jednego zabitego kompana Polacy chcieli wycofać się za Odrę przez przeprawę nieopodal Popielowa (prawdopodobnie między Popielowską Kolonią a Mikolinem - MM). Gdy próbowali się przeprawić zostali ostrzelani przez oddział 40 muszkieterów oraz wspomagających ich obywateli Namysłowa, tracąc wielu zabitych. W Namysłowie powszechnie obawiano się wyprawy odwetowej, w związku z czym na pewien czas zamknięto bramy."

Namysłów, 22 grudnia 2016 r.

Mateusz Magda


/ /
/ / /
/ / /