MENU
Wizerunek sulechowianki: Wilhelmine „Minna" Herzlieb (1789 - 1865), jedna z muz Goethego; pocztówka z obiegu ze stycznia 1902 r.

Dodał: Popski° - Data: 2016-11-16 23:00:13 - Odsłon: 667
Lata 1890-1901

Wilhelmina Herzlieb - muza Johanna Wolfganga Goethego Wilhelmina Herzlieb urodziła się 22 maja 1789 r. w Sulechowie jako córka drukarza miejscowej oficyny wydawniczej rodu Fromannów. Szybko osieroconą Minną zaopiekowali się życzliwi pracodawcy zmarłego drukarza. Fromann, dostawszy atrakcyjną propozycję pracy w drukarni Uniwersytetu w Jenie przeniósł się tam, zabierając osieroconą Minnę w 1798 r. Do tamtejszej drukarni dostarczał swoje poezje i powieści największy niemiecki poeta J. W. Goethe. Podczas licznych wizyt w zaprzyjaźnionym domu Frommanów prawie 60-letni wówczas Goethe spotkał 18-letnią sulechowską piękność - Wilhelminę, która wywarła na nim wielkie wrażenie zarówno swoją urodą, jak i pięknym śpiewem i grą. Poeta wyznał to swemu przyjacielowi Zelterowi: "Pączkiem widziałem ją u zacnego Frommana, gdy ten do Jeny przybył, różę bujnie rozwiniętą zastałem, gdym rok po Jenie do nich przybył". Uroda sulechowianki była wyjątkowa. Malarka Luiza Seidler, autorka jej portretu pisała o niej: "Minna to najpiękniejszy kwiat wśród wszystkich dziewcząt, o dużych ciemnych oczach, bardziej łagodnych i przyjaznych aniżeli ognistych". J.W. Goethe poświęcił jej sonety, które okazały się prawdziwymi klejnotami miłosnej poezji. Jeden z nich rozpoczyna się słowami: "Dwa słowa* są, misterne jest ich powiązanie, Wybieramy je chętnie z innych słów gęstwiny, Lecz nie możemy dociec prawdziwej przyczyny, Która im sens nadaje i przelotne trwanie. (...)
W. Goethe przystąpił w 1808 r. do pisania powieści "Powinowactwa z wyboru". Jej bohaterka - Otylia to pierwowzór Wilhelminy. Tę znakomitą powieść przetłumaczono na różne języki świata. Znajomość Wilhelminy Herzlieb z Johannem Wolfgangiem Goethe nie trwała długo. W 1808 r. Wilhelmina wróciła do Sulechowa. Jej dalsze losy są pogmatwane. Wyszła za mąż, lecz nie miała dzieci, pod koniec życia cierpiała na chorobę psychiczną. Odeszła przez wszystkich zapomniana w wieku 76 lat. W okresie międzywojennym jedna z uliczek w Sulechowie, zlokalizowana między rynkiem i kościołem farnym, nosiła nazwę Herzlieb Gasschen. Przy Alei Niepodległości było niewielkie muzeum Minchen Herzlieb, a w 1932 r. świętowano w Sulechowie jubileusz setnej rocznicy śmierci największego poety Niemiec - Johanna Wolfganga Goethego. dwa słowa: Herz (niem.)-serce, Liebe-miłość tworzą w połączeniu nazwisko Herzlieb (opracowano na podstawie "Siedem wieków Sulechowa" Leona Okowińskiego, Sulechów 2000 r.) /McAron za: sulechow.pl/

  • /foto/259/259647m.jpg
    1932 - 1933

www.ebay.de

Poprzednie: Cmentarz żołnierzy radzieckich Strona Główna Następne: Kamienica nr 7 (dawna)