Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
Sztolnie w Leśnej (I)
4
 
 
 
 
  ID: 5940243

Odlewnia metali Baworowo S.A.

VDM Vereinigte Deutsche Maschinenwerke GmbH (od 1943 r.) 
Początki Zakładu sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to powstała manufaktura tkacka, która przetrwała do II wojny światowej (produkcja m.in. Perkalu). W 1939 roku zmieniono profil produkcji dostosowując go do potrzeb wojska, produkując najpierw materiały z lnu i konopi na potrzeby Wehrmachtu, a od 1943 r. m.in. podzespoły do rakiet i bomb latających Walther. Przemawiało za tym oprócz ogólnej polityki zbrojeń III Rzeszy doskonałe położenie Zakładu. Po pierwsze bliskość rzeki Kwisy umożliwiała ...
Początki Zakładu sięgają pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to powstała manufaktura tkacka, która przetrwała do II wojny światowej (produkcja m.in. Perkalu). W 1939 roku zmieniono profil produkcji dostosowując go do potrzeb wojska, produkując najpierw materiały z lnu i konopi na potrzeby Wehrmachtu, a od 1943 r. m.in. podzespoły do rakiet i bomb latających Walther. Przemawiało za tym oprócz ogólnej polityki zbrojeń III Rzeszy doskonałe położenie Zakładu. Po pierwsze bliskość rzeki Kwisy umożliwiała uzyskiwanie energii elektrycznej (obecnie prowadzi się działania mające na celu odtworzenie dawnej elektrowni wodnej), a po drugie wąwóz w jakim zlokalizowano Fabrykę, umożliwiał zamaskowanie w taki sposób, iż podczas potencjalnych nalotów, zakład był zupełnie niewidoczny dla pilotów. Ponadto na terenie zakładu zachowało się kilka wejść do sztolni (dziś zamkniętych ze względów bezpieczeństwa) , gdzie prawdopodobnie zlokalizowana była tajna część zakładu.

Po zakończeniu wojny Zakład ograbiony z maszyn i urządzeń stał niewykorzystany do 1947 roku. W 1952 roku Minister Przemysłu Lekkiego utworzył przedsiębiorstwo pod nazwą "Baworowskie Zakłady Remontu Maszyn Przemysłu Włókienniczego". Przedmiotem działalności była produkcja i regeneracja urządzeń przemysłu włókienniczego i odzieżowego. Cztery lata później zakład został połączony z Lubańskimi Zakładami Remontu Maszyn Przemysłu Włókienniczego. Siedzibą połączonych Zakładów zostało Baworowo w Leśnej. W 1959 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy przedsiębiorstwa na Fabryka Części do Maszyn Włókienniczych i Odlewnia Metali "Baworowo" S.A. (za www.baworowo.pl)
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1960
  komentarze: 0
  Reklamo-informacja.
 • Data: 1969
  komentarze: 0
  Fabryka Części Do Maszyn Włókienniczych i Odlewnia Metali "Baworowo".

Odlewnia metali Baworowo S.A. na innych fotografiach
 • 1910