Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
 
2010 - 2011 Rewitalizacja ul. Leśnej i ul. Korczaka
41
 
Amfiteatr
16
 
Staw Leśny
47
 
Staw Łabędzi
36
 
Staw Gondolowy
90
 
Rzeźba Kompozycja Przestrzenna
2
 
Lazaret z okresu I wojny światowej
3
 
Willa Hubertus (dawna)
2
 
Tężnia solankowa (Trzebnica)
9
 
Latarnia przy ul. Leśnej
7
 
Park Zdrojowy
20
1
Zdrój św. Jadwigi (dawny)
136
1
Wydziały Starostwa Powiatowego
98
1a
Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego
10
2
Domki campingowe (dawne)
21
2
Hotel Trzebnica
6
2
Kawiarnia Wczasowa (dawna)
27
3
Budynek nr 3
73
4
Dom nr 4
7
5
Dom nr 5
11
6
Dom nr 6 (d. dom leśniczego)
7
7
Basen (dawny)
51
7
Trzebnicki Park Wodny Zdrój
42
8
Karczma Leśna
25
 
 
 
 
  ID: 593779
Nazwa

ul. Leśna

 
 
Ulice mego miasteczka – 14
Leśna – ulica nieskończona.
Ulica Leśna jak nazwa wskazuje prowadzi do lasu, a konkretnie do Lasu Bukowego. Jej obecna nazwa w porównaniu z tą, jaka obowiązywała do 1945 r., oddaje wymownie olbrzymią różnicę brzmieniową między językiem niemieckim a polskim. Wystarczy głośno przeczytać; najpierw – Buchenwaldstrasse, a potem ulica Leśna i wniosek nasuwa się sam. Mówimy (myślę o Polakach) językiem trudnym, ale na pewno pięknym i miękkim, i aż szkoda, że w czasach współczesnych ...
Ulice mego miasteczka – 14
Leśna – ulica nieskończona.
Ulica Leśna jak nazwa wskazuje prowadzi do lasu, a konkretnie do Lasu Bukowego. Jej obecna nazwa w porównaniu z tą, jaka obowiązywała do 1945 r., oddaje wymownie olbrzymią różnicę brzmieniową między językiem niemieckim a polskim. Wystarczy głośno przeczytać; najpierw – Buchenwaldstrasse, a potem ulica Leśna i wniosek nasuwa się sam. Mówimy (myślę o Polakach) językiem trudnym, ale na pewno pięknym i miękkim, i aż szkoda, że w czasach współczesnych tak bardzo zaśmiecanym i zubożanym.
Przy okazji trzeba uściślić, że w „czasach niemieckich” nazwa tej ulicy określała, o jaki konkretnie las chodzi, a poza tym obejmowała także obecną ulicę 1 Maja. Po wojnie zdecydowano, że ulica Leśna będzie miała swój początek na skrzyżowaniu ulic majowych (1 i 3 Maja) z obecną ul. Armii Krajowej. Symbolicznym początkiem tej drogi są przywrócone po długich bojach piękne stylowe latarnie, które zostały zdemontowane z jakiegoś powodu, a potem przez wiele lat spoczywały ukryte w magazynach trzebnickiego zakładu komunalnego. Gdzieś z głębokiego dzieciństwa przypominam sobie, że kiedyś w tym miejscu była także bramka odgraniczająca sanatoryjną część Trzebnicy. A może ktoś z Szanownych Czytelników ma i mógłby przypomnieć zdjęcia ten fakt obrazujące.
Tak więc ulica Leśna rozpoczyna się przy pięknych ongiś i …pięknych niebawem (bo trwa remont) budynkach Domu Zdrojowego, po wojnie mieszczącego biura sanatorium i położonego nieco w głębi Hotelu Zdrojowego, (gdy idzie się od strony miasta kolejność obiektów jest odwrotna). Oba powstały gdy tworzono trzebnickie uzdrowisko (1888 i 1905 r.) i zastały zbudowane przez firmę Huberta Jantkego (nieco więcej na ten temat pisaliśmy w poprzednim numerze NOWej).
Po drugiej stronie ulicy rozciąga się okazały kiedyś Staw Gondolowy (Gondel Teich), od wielu lat nieczynny, chociaż obecnie przywracany do dawnego stanu. Szczególnie piękny widok na to miejsce (Dom Zdrojowy i staw) można obeirzeć z okien szynobusu, który po pobliskiej skarpie zmierza do Wrocławia lub wraca do stolicy Kocich Gór.
Za budynkami sanatoryjnymi był kiedyś piękny park zdrojowy, z którego niestety prawie nic nie zostało. Idąc dalej, tuż przy wejściu do lasu, po lewej stronie drogi, na wysokiej skarpie, wznosi się jeszcze jeden z budynków dawnego kurortu, a vis a vis znajduje się mniejszy od Gondolowego staw zwany kiedyś Rybnym albo Rybnikiem (Fisch Teich). Jak dowiedziałem się parę dni temu od pana Józefa Prusia, na grobli miedzy stawami w powojennych latach znajdowała się …karuzela, dostarczająca młodzieży z tamtych lat wielu chwil radości.
Gdy ulica Leśna doprowadzi nas do Bukowego Lasu, skręca w prawo, a potem w lewo, łącząc się tu z ulicą Janusza Korczaka. Przed nami rozpościera się trzeci staw. Na dawnych, przedwojennych planach to miejsce było zaznaczone jako …leśna łąka (Wald Wiese). Gdy jest słoneczny, późnowiosenny, letni lub jesienny dzień to miejsce stanowi jeden z krajobrazowych cudów Trzebnicy: spokojna tafla wody, z kaczkami, a czasem łabędziami, w której odbija się ściana zielonych leśnych drzew. Teraz, gdy mamy zimę najostrzejszą w nowym wieku, staw jest skuty lodem, a po nim maszerują kaczuszki, bohatersko zmagające się z białym żywiołem. Wspomniany w poprzednim akapicie pan Józef jest w zimowym czasie „dobrym duchem” naszego lasu. Razem ze swym pieskiem Barim, przemierzają codziennie leśne ścieżki podkarmiając zbożem sarenki i zmarznięte kaczki. Jeśli wejdziemy nieco głębiej w las, bez trudu odnajdziemy tropy leśnych mieszkańców, a wśród nich odciski potężnych racic dzików, które buchtują tu po nocach poszukując swej ulubionej buczyny.
Pisząc jeszcze o leśnych stawach nie można zapomnieć o poświęceniu ciepłego zdania dla działań trzebnickich wędkarzy, którzy pod wodzą swego długoletniego szefa od lat dbają nie tylko o stan zarybienia akwenów, lecz także o ład i porządek otoczenia.
W miejscu, do którego dotarliśmy dzieje się obecnie wiele. Istniejący od wielu lat kompleks domków kempingowych i restauracja Holiday Leszka Mroczkowskiego zastępowane są wielką inwestycją - nowoczesnym hotelem, z którego (wierzymy w to mocno) już za parę lat korzystać będą piłkarze – uczestnicy Euro 2012. Nie mogę nie odnotować również faktu, że z tego miejsca już od 12 lat w przedostatnią niedzielę każdego miesiąca startują uczestnicy naszej rekreacyjnej imprezy – Leśnych Przedbiegów i tu kończą finiszem swe szlachetne zmagania.
Podążając dalej ulicą Leśną docieramy do kolejnej wielkiej inwestycji – kompleksu basenów, które powstaną w miejsce starego, zamkniętego od paru lat kąpieliska. Naprzeciw budowy są dwa stare, urocze domki. Pierwszy na starych planach zaznaczony jest jako st. (stacja?) św. Huberta, drugi to leśniczówka. Nieco dalej znajduje się Karczma Leśna, od 1878 roku reprezentacyjny lokal uzdrowiskowej części miasteczka.
Za karczmą droga, przez mostek na małej rzeczce, wchodzi w leśny krajobraz. Po lewej, na stromym zboczu rozpoczynają się stacje, powstałej w XVIII wieku trzebnickiej Drogi Krzyżowej. Obok pierwszej z nich posadzono kilka miesięcy temu dęby upamiętniające katyńskie męczeństwo kilkunastu Polaków, których rodziny osiedliły się po wojnie w naszych stronach.
Z kolei ulica, już naprawdę Leśna, staje się traktem wijącym się wśród potężnych, głównie bukowych drzew, porastających dość strome zbocza. Stanowczo uważam, że powinien być to obszar krajobrazu chronionego o statucie miejskiego parku, a pojazdy mechaniczne powinny (z wyjątkiem szczególnych okoliczności) „kończyć swój bieg” na parkingu przy Karczmie Leśnej).
Po drodze do kościółka leśnego mijamy jeszcze „dodatkową” stację Drogi Krzyżowej, przedstawiającą Pana Jezusa na modlitwie w Ogrójcu i po kilku minutach wędrówki docieramy do kolejnego naszego cudu krajobrazowego - kościołka pod wezwaniem 14 Świętych Wspomożycieli. A są nimi św. św.: Achacy, Barbara, Błażej, Cyriak, Erazm, Eustachy, Idzi, Jerzy, Katarzyna z Aleksandrii, Krzysztof, Małgorzata z Antiochii, Pantaleon i Wit. Świątynia w obecnym, neogotyckim kształcie istnieje od 1886 r. (to także dzieło Huberta Jantkego), chociaż pierwsza w tym miejscu kaplica wzmiankowana była już w XV wieku, a wcześniej istniały cudowne źrodelka. Obok była pustelnia, na miejscu, której stoi dom dla emerytowanych kapłanów. Obecnie zarządza nim opiekun kościoła, ks. Władysław Mszal.
Na szczególną uwagę zasługuje jeszcze grota Matki Boskiej wzorowana na Lourdes, a wzniesiona kilkanaście lat przed wojną przez dawnych mieszkańców tych ziem. Szkoda, że nie zachował się przykościelny cmentarzyk, na którym m.in. spoczywali żołnierze wielkiego Napoleona. To miejsce to także cud natury, a najpiękniej było tu dawniej, w niedzielne popołudnia najpiękniejszego miesiąca roku, gdy mieszkańcy Trzebnicy i pobliskich wsi: Raszowa i Brochocimia zbierali się na nabożeństwa majowe w leśnym plenerze. Śpiewaniu Litanii Loretańskiej towarzyszył akompaniament ptaków, także chwalących w swym języku „łąki umajone, góry, lasy i doliny zielone”. Czy to jeszcze powróci?
Ulica Leśna rozpoczyna się w miejscu bardzo konkretnym, ale końca nie ma wcale. Ona po prostu rozpływa się w cieniu potężnych bukowych drzew, wśród kapliczek Trzebnickiej Kalwarii, w dróżkach, które zachęcają do wędrowania szlakami nieodkrytej tajemnicy…

Wojtek Kowalski

Tekst pochodzi z cyklu "Uliczki mego miasteczka" publikowanego na łamach Tygodnika Lokalnego NOWA Gazeta Trzebnicka.
www. nowagazeta.pl
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1906
  komentarze: 0
  Ulica Leśna na widokówce z 1906 r.
 • Data: 1910-1916
  komentarze: 0
  Ulica Leśna w Trzebnicy z hotelem Hedwigsbad i restauracją Waldhaus.
 • Data: 1910-1925
  komentarze: 0
  Ulica Leśna z widocznym po prawej stronie budynkiem dawnego Zdroju ...
 • Data: 1914-1918
  komentarze: 2
  Lazaret z okresu I wojny swiatowej- obecnie teren Osiedla Zdroj ...
 • Data: 1995
  komentarze: 0
  Ulica Leśna jako miejsce startu do Jesiennych Biegów Przełajowych ...
 • Data: 1995
  komentarze: 0
  Ulica Leśna podczas Jesiennych Biegów przełajowych. Widoczny mostek ...
 • Data: 1995
  komentarze: 0
  Kolejka jadąca ul. Leśną podczas festynu "Przystanek Dwójki". ...
 • Data: 1995
  komentarze: 0
  Ulica Leśna jako miejsce startu do Jesiennych Biegów Przełajowych. ...
 • Data: 2007-12-30
  komentarze: 0
  Fragment ul. Leśnej z widocznym rewitalizowanym stawem gondolowym.
 • Data: 2009-01-03
  komentarze: 0
  Stawy i budynki przy ul. Leśnej.
 • Data: 2009-05
  komentarze: 0
  Widok z lotu...na budynek przy ul Lesnej 3, w tle budynek Zdroju ...
 • Data: 2009-12-31
  komentarze: 0
  Początek ul. Leśnej z tablicą informacyjną o rewitalizacji okolic ...
 • Data: 2010-01-31
  komentarze: 0
  Tablica informująca o ośrodku wypoczynkowym i basenie stojąca ...
 • Data: 2010-04-06
  komentarze: 0
  Ulica Leśna przed przebudową . widok ze skwerka pomiędzy stawem ...
 • Data: 2010-04-12
  komentarze: 0
  Fragment ul. Leśnej pomiędzy stawami Leśnym a Łabędzim.
 • Data: 2010-05-07
  komentarze: 0
  Ulica Leśna z widocznymi budynkami nr 6, Karczmą Leśną oraz terenem ...
 • Data: 2010-05-07
  komentarze: 0
  Staw Leśny i Staw Łabędzi przy ul. Leśnej. W oddali widać sanktuarium ...
 • Data: 2010-08-11
  komentarze: 0
  Ulica Leśna na wysokości stawu Łabędziego przed przebudową. Widok ...
 • Data: 2010-08-18
  komentarze: 0
  Ulica Leśna przed przebudową, pomiędzy stawami Łabędzim a Leśnym. ...
 • Data: 2010-11-13
  komentarze: 0
  Budowa parkingu dla samochodów osobowych wzdłuż ul. Leśnej.
 • Data: 2010-11-13
  komentarze: 0
  Budowa parkingu przy basenie wzdłuż ul. Leśnej.
 • Data: 2010-12-16
  komentarze: 0
  Ulica Leśna w czasie przebudowy. Widok na wysokości parkingu przy ...
 • Data: 2011-09-01
  komentarze: 0
  Ścieżka zdrowia przy Stawie Leśnym.
 • Data: 2011-09-16
  komentarze: 0
  Ul. Leśna po przebudowie. Po lewej stronie widoczny teren przyszłej ...
 • Data: 2011-09-16
  komentarze: 0
  Fragment ul. Leśnej na wysokości Stawu Gondolowego.
 • Data: 2011-10-23
  komentarze: 0
  Przebudowany fragment ul. Leśnej pomiędzy stawami Łabędzim a Leśnym.
 • Data: 2014
  komentarze: 3
  Zdjęcie lotnicze wykonane w części zdrojowej Trzebnicy. Na zdjęciu ...
 • Data: 2014
  komentarze: 2
  Zdjęcie lotnicze terenów zdrojowych w Trzebnicy. Na zdjęciu widoczny ...
 • Data: 2014-07-06
  komentarze: 0
  Zdrojowa część Trzebnicy z "lotu ptaka". Zdjęcie udostępnione ...

ul. Leśna na innych fotografiach
 • 2009
 • 2014
 • 2014
 • 1915 - 1920