MENU
Kolejka przemysłowa przy miejscowości Kalno (Kallendorf) w powiecie świdnickim biegła z kopani (wyrobiska) gliny (Tongrube) w stronę południowej części wsi. Na planie z 1913 roku (po lewej) kolejka o długości ok. 950 metrów kończyła swój bieg przy jednym ze skrzyżowań. Wokół brak jest cegielni czy infrastruktury kolejowej normalnotorowej. Być może wydobywana glina była na końcu kolejki przeładowywana na wozy, co zdaje się potwierdzać znajdująca się w niedalekiej odległości waga (Wage). Nie można wykluczyć, że we wcześniejszych latach kolejka dochodziła właśnie aż do wagi. Na planie z 1937 (po prawej) torowisko jest już znacznie krótsze i kończy się po ok. 650 metrach, brak również opisu wyrobiska. Jako podkładu użyłem Meßtischblattów.

Dodał: Petroniusz° - Data: 2016-01-12 22:51:45 - Odsłon: 1510
Lata 1913-1937


Kolejka przemysłowa przy miejscowości Kalno (Kallendorf) w powiecie świdnickim biegła z kopani (wyrobiska) gliny (Tongrube) w stronę południowej części wsi. Na planie z 1913 roku kolejka o długości ok. 950 metrów kończyła swój bieg przy jednym ze skrzyżowań. Wokół brak jest cegielni czy infrastruktury kolejowej normalnotorowej. Być może wydobywana glina była na końcu kolejki przeładowywana na wozy, co zdaje się potwierdzać znajdująca się w niedalekiej odległości waga (Wage). Nie można wykluczyć, że we wcześniejszych latach kolejka dochodziła właśnie aż do wagi. Na planie z 1937 torowisko jest już znacznie krótsze i kończy się po ok. 650 metrach.
/Petroniusz/

Petroniusz°

Poprzednie: Kościół św. Jerzego Strona Główna Następne: al. Spacerowa


Petroniusz | 2016-01-16 00:22:22
Według pozyskanych dzisiaj ze strony informacji Tongrube na powyższym planie to kopalnia kaolinu (glinki porcelanowej). Po wojnie zalana kopalnia służyła mieszkańcom Kalna i okolicznych miejscowości za kąpielisko.