Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść
Kozí hřbety (1321-1422 m n.p.m.) (CZ)
maras - Administrator: Ok.
Browar zamkowy (dawny), ul. Nowy Dom, Wałbrzych
maras - Administrator: Wymiana na lepszy skan.
Stacja uzdatniania wody Bronka Czecha, Karpacz
górski: Nie wywołuj wilka z lasu! Tzw. "złomiarze" czyli pospolici złodzieje, na szczęście nie wiedzą że tyle metalu leży nie strzeżone daleko od cywilizacji. Torem kolejowym idzie się jak po sznurku i jest na każdej mapie, na szukanie takich pokryw są zbyt skromnie rozgarnięci. Oby tak zostało. Na południe od gór szacunek do techniki jest o niebo większy...
Lubań
Virzzz - Administrator: Wyrobisko "Księginki" (rejon ulic Sybiraków/Bazaltowej)?
Szklarnia
maras - Administrator: Dzięki.
Turyści i mieszkańcy Karpacza, Karpacz
TW40: Poprawione, dziękuję!

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
dariuszfaranciszek
dariuszfaranciszek
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
maras - Administrator
vooiteg
vooiteg
vooiteg
Zbigniew Waluś
KrzysztofKudowa
KrzysztofKudowa
vooiteg
Michał
Michał
chrzan233
Wolwro
vooiteg

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Z dziejów kościołów dolnośląskich
Autor: SyG°, Data dodania: 2015-11-24 17:57:30, Aktualizacja: 2016-03-21 02:01:47, Odsłon: 1117

Historia kościołów w Owieśnie i Ostroszowicach

Kościół w Owieśnie, to budowla kasetonowa z polnego kamienia. Zdobi ją krótka, tępa  wieża pokryta łupkowa dachówką. Na wieży zawieszono dzwon. na szczycie, w głowicy umieszczono puszkę z dokumentami, a szczyt wieńczy długa iglica z wiatrowskazem.

Na jednym z obrazów, zawieszonych w kościele, przedstawiono fundatora klęczącego przed Ukrzyżowanym. Budowę kościoła, a także wyposażenie i dzwon ufundował, ówczesny właściciel Owiesna, Friedrich Bock z Dobrocina. Poświęcenie świątyni odbyło się 3 listopada 1583 r. przez proboszcza Schilling'a z Różanej, który został jednocześnie proboszczem kościoła owieśniańskiego. Nowy kościół był placówką filialną parafii w Różanej. W uroczystości, oprócz wspomnianego proboszcza, uczestniczył fundator Friedrich Bock z małżonką, proboszczowie: Gründman ze Stoszowic, Franz Rosens z Przedborowej, Franz Burkhard z Piławy Górnej i wierni z pobliskich miejscowości. W świątyni rozbrzmiewała muzyka i śpiewy w wykonaniu kilku uczniów i ich nauczyciela ze szkoły w Dzierżoniowie. 

Kościół w Owieśnie, podobnie jak wiele ewangelickich świątyń, na podstawie ustaleń pokoju westfalskiego https://pl.wikipedia.org/wiki/Pok%C3%B3j_westfalski , został przekazany katolikom i podporządkowany, jako filialny, tym razem parafii w Ostroszowicach (kościół ostroszowicki także został przekazany katolikom). Protestanci z Ostroszowic korzystali z dawnego kościoła katolickiego w  Grodziszczu, a owieśniańscy mieli swój kościół w Różanej.

W 1692 r. stworzono odrębną parafię katolicką w Owieśnie (być może było to spowodowane wybudowaniem, obok kościoła w Ostroszowicach, nowej świątyni protestanckiej).  Podatek kościelny wlaściciel Ostroszowic (von Netz), odprowadzał, na podstawie umowy z wiernymi dwóch wiosek (Grodziszcze i Ostroszowice) do Grodziszcza, z przeznaczeniem 2/3 należnej sumy na budowę nowego kościoła ewangelickiego w Ostroszowicach. Po zebraniu wystarczającej kwoty, za pośrednictwem Friedricha von Gellhorn, bez oglądania się na zakaz urzędu biskupiego (we Wrocławiu?), przystąpiono do budowy nowej protestanckiej świątyni w Ostroszowicach. Pierwsza msza z udziałem Friedricha von Gellhorn i nowo powołanego proboszcza Stübnera z Rogowa (Sobóckiego?) odbyła się 25 czerwca 1692 r. Proboszcz wygłosił piękne kazanie, a do komunii przystąpiło 14 wiernych. Friedrich von Gelhorn był też fundatorem dzwonów w obu świątyniach ostroszowickich. W wypadku kościoła katolickiego, prawdopodobnie była  to rekompensata za zgodę, na wybudowanie świątyni protestanckiej w tak bliskim sąsiedztwie.

W trakcie II WŚ wiele dzwonów kościelnych zdjęto z wież i przetopiono na potrzeby wojenne. Podobnie stało się z dzwonami ze świątyń w Owieśnie i Ostroszowicach. Jednak... po wojnie okazało się, że dzwon z Owiesna odnalazł się w Hamburgu, gdzie służył jako dzwon cmentarny. Odnalazły się też dzwony z obu kościołów w Ostroszowicach.

Obecnie wszystkie trzy jako depozyt organizacji ziomkowskich są zawieszone w kościele św. Michała w Emden (Dolna Saksonia, Niemcy). W ścisłej współpracy i braterstwie (ewangelikom i katolikom), rozbrzmiewają w jednej kościelnej wieży, na przeciwległym krańcu dawnych Niemiec. Identyfikacja dzwonów była możliwa dzięki odlanych na nich znakach identyfikacyjnych 9-13-60, 9-13-126 i 9-13-127 (9=Śląsk, 13=Dzierżoniów, 60=Owiesno,126, 127= Ostroszowice).  Dzwony i ich brzemienie zarejestrowano na https://www.youtube.com/watch?v=xpaiNkccffU  Wg fragmentów artykułów Ulfa Porrmann'a z Hamburga, na podstawie "Geschichte der Kirchengemeinde Lampersdorf" (Historia gminy kościelnej w Grodziszczu) -1929  Hermann Günther.  Poniżej zdjęcia kościoła św. Michała (Saint Michaelkirche) w Emden. /SyG/

 

 
 

 

 


/ / / 33 /
/ / / / 64 /
/ / / / 64 / 64 /
/ / / / 64 / /
Krzysztof Bach | 2016-01-04 17:29:18
Bardzo ciekawa i mało znana historia.