MENU
Pozdrowienia z Rajsówki -> Johannesthal - kolonii powstałej przy dawnych wapiennikach na pograniczu Otmic, Tarnowa Opolskiego i Kamienia Śląskiego - formalnie na terenie Otmic. Przy wapiennikach powstała dosyć duża stacja kolejowa, na która przeniesiono nazwę Kamienia Śląskiego oddalonego stąd aż o 4 km.

Dodał: moose (administrator)° - Data: 2015-09-19 22:43:37 - Odsłon: 1055
Lata 1895-1900


Stacja Kamień Śląski faktycznie położona jest na terenie miejscowości Otmicko w powiecie strzeleckim, a Kamień Śląski (w pow. krapkowickim) jest oddalony od stacji o ok. 4 km. Przy stacji, na ul. Dworcowej znajduje się wieża wodna z k. lat 70. XIX w. przebudowana na budynek mieszkalny. Od stacji odchodziła na południe rozebrana już bocznica na lotnisko powojskowe Opole-Kamień Śląski (długości 3,2 km). Ruch na stacji obsługiwany jest z nastawni KmS przy wyjeździe na Opole. Nastawnia ta miała kiedyś charakter wykonawczej, natomiast nastawnia dysponująca, po degradacji do posterunku SKP jest obecnie w ruinie. Ciekawostka - budynek dworca został wysadzony w powietrze w czasie powstań śląskich i odbudowany pod koniec lat 20. Prawdopodobnie jeszcze w latach 50. przeszedł kolejną przebudowę. Układ stacji rozbudowany - stacja obsługiwała oprócz lotniska także ekspedycję wapienia i cementu z okolicznych wyrobisk.

Ciekawostka - wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy od 13 grudnia 2020 r. zmieniono nazwę stacji z Kamień Śląski na Otmice. Stacja kolejowa tak naprawdę znajduje się w Otmicach, a nazwanie jej Kamień Śląski myliło zwłaszcza podróżujących do sanatorium w Kamieniu. Kuracjusze myśleli że wysiadają w miejscu docelowym, a tymczasem do Sebastianeum jest 5 kilometrów przez las. Z propozycją zmiany nazwy stacji wystąpił sołtys Otmic Roman Larisz w marcu br. Sołtys zawnioskował o zmianę nazwy stacji do urzędu marszałkowskiego. Tamtejszy Departament Infrastruktury i Gospodarki prowadził z przedstawicielami PKP-PLK korespondencję w sprawie uzyskania zgody na nową nazwę, a także ustalenie, kto zapłaci za jej wprowadzenie.Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi stacji pasażerskich, z wnioskiem o przemianowanie mogą wystąpić władze gminy, do wniosku musi być dołączona uchwała rady wyrażająca pozytywną opinię w tej kwestii oraz deklarująca pokrycie kosztów. Te zostały oszacowane na 8 tysięcy złotych - tyle kosztuje wymiana tablic informacyjnych i wprowadzenie zmian w opisie sieci krajowej PKP-PLK.

(moose - różne źródła)

  • /foto/314/314011m.jpg
    1921
  • /foto/3698/3698925m.jpg
    1921
  • /foto/4047/4047080m.jpg
    1934

www.ebay.de

Poprzednie: Pałac Grabiszyce Średnie Strona Główna Następne: Pomnik poległych w I wojnie światowej (Kuropatnik)


McAron | 2020-12-03 03:29:20
Czy to jest to miejsce ?