MENU
Jezioro Stara Odra (błędnie nazywane Panieńskim) [Schlangensee] i dawna restauracja Jungfernsee Baude.

Dodał: maras° - Data: 2015-08-30 14:27:20 - Odsłon: 3300
Lata 1935-1938


Jezioro Stara Odra (Alte Oder / Schlangensee) błędnie nazywane jeziorem Panieńskim - niewielkie jezioro w starorzeczu Oławy, na południowy wschód od Wrocławia, pomiędzy wsią Czernica i miastem Siechnice. Jezioro, w kształcie litery "S", ma szerokość około 50 m i długość niespełna 2 km. W pobliżu (na południe) znajduje się przystanek kolejowy Kotowice, a dalej - za linią kolejową z Wrocławia do Jelcza - nieco mniejsze Jezioro Dziewicze.

Północno-wschodni skraj jeziora przecięty jest sześcioprzęsłowym mostem kolejowym.

---------------
Nie ma i nie było czegoś takiego jak: "Jezioro Panieńskie" , to poważny kartograficzny błąd powielany od lat, pojawił się kiedyś ok 35 lat temu na jednej mapie turystycznej i teraz powielają go różne mapy i portale, nawet oficjalna strona Gminy Siechnice... Na 'poważnych' polskich mapach tego błędu nie ma. Jest "Jezioro Dziewicze"/Jungfernsee, a wspomnianą błędną nazwą określane jest starorzecze 'Stara Odra"/ Alte Oder (na mapach do ok 1940r). Od tego roku pojawia się zarówno na oficjalnych messtischblattach i innych mapach, ugruntowana już zwyczajowo i kartograficznie nazwa "Schlangensee" (w wolnym tłumaczeniu Jez. Wężowe/Wężówka - nawiązujące w sposób oczywisty do jego geometrii..). Prawidłowa nazwa "Schlangensee" występuje również na dwóch innych znanych widokówkach z tym przepięknym jeziorem. [opracował tw111]
------------------
..."jak poprawnie nazywa się Schlangensee..". "Schlangensee"/wcześniejsze "Alte Oder"/ Stara Odra, niestety nie doczekało się polskiej nazwy na oficjalnych 'poważnych' polskich mapach.. (, a szkoda bo np. "Jezioro Wężowe" oddawałoby tajemniczość i klimat tych okolic, z którymi wiążą się zdarzenia znacznie starsze niż ostatnie 100-200 lat..). Zwyczajowo i w odniesieniu do wcześniejszej niemieckiej nazwy "Alte Oder" - stosowana nazwa "Stara Odra" jest jak najbardziej poprawna i właściwa i jest to jedyna używana z poprawnych (,a jak napisałem wcześniej nazwa "Schlangensee" nie doczekała się swojego polskiego odpowiednika). To właśnie przyczyniło się do błędnego obdarzenia nazwą podobną do "Jeziora Dziewiczego", tego większego 'wężowatego' starorzecza... Jako ciekawostkę dodam, że jeszcze żyjący ludzie pamiętający dobrze czasy przed wojną (już coraz mniej ich żyje..) nie mówili inaczej o "Starej Odrze" jak "Schlangensee", a nawet używali drugiej, całkowicie 'niszowej' zwyczajowej nazwy "Tiefersee", jako że Stara Odra/Schlangensee jest ze wszystkich starorzeczy na tym odcinku Doliny Odry, najgłębsza - jednak ta ostatnia nazwa nie miała żadnego śladu w oficjalnej kartografii. Nazwa Jezioro Dziewicze "Jungfernsee" natomiast , jest bardzo wyraźnie przypisana w kartografii do tego urokliwego prostego, o długości ok. 800m starorzecza (po drugiej stronie torów w stosunku Starej Odry), od czasów znacznie starszych.. Na najstarszych staropruskich/ i 'ponapoleońskich' mapach tych terenów widnieje jego nazwa i również nazwa "Wzgórz Dziewiczych"/ "JungfenBerge", obecnie nieistniejących, które dla 'skomplikowania' przebiegały dokładnie pomiędzy oboma jeziorami (tak jak obecnie przebiega nasyp kolejowy, na potrzeby budowy którego, w latach 1906-1909, te łagodne eolicznego pochodzenia pagórki piaskowe, rozebrano...). Mam nadzieję, że te kilka zdań komentarza rozjaśnia i uzupełnia sytuację na 'poważnych' i poprawnych mapach. [opracował tw111]

  • /foto/10571/10571037m.jpg
    1927
  • /foto/6275/6275689m.jpg
    1928
  • /foto/5644/5644432m.jpg
    1936 - 1940

Aukcje internetowe

Poprzednie: Kamienica nr 15 (dawna) Strona Główna Następne: Dom nr 31 / Kaplica


tw111 | 2015-09-09 13:07:56
Przepiękna klimatyczna kartka w odcieniach szarości...tym bardziej ciekawa, że znany jest tylko ten jeden egzemplarz. Przy okazji jedna bardzo ważna prośba: Nie ma i nie było czegoś takiego jak: "Jezioro Panieńskie" , to poważny kartograficzny błąd powielany od lat, pojawił się kiedyś ok 35 lat temu na jednej mapie turystycznej i teraz powielają go różne mapy i portale, nawet oficjalna strona Gminy Siechnice... Na 'poważnych' polskich mapach tego błędu nie ma. Jest "Jezioro Dziewicze"/Jungfernsee, a wspomnianą błędną nazwą określane jest starorzecze 'Stara Odra"/ Alte Oder (na mapach do ok 1940r). Od tego roku pojawia się zarówno na oficjalnych messtischblattach i innych mapach, ugruntowana już zwyczajowo i kartograficznie nazwa "Schlangensee" (w wolnym tłumaczeniu Jez. Wężowe/Wężówka - nawiązujące w sposób oczywisty do jego geometrii..). Prawidłowa nazwa "Schlangensee" występuje również na dwóch innych znanych widokówkach z tym przepięknym jeziorem. Wszystkie zatem przypisania fotografii i pocztówek do błędnie nazwanego "Jeziora tzw. Panieńskiego" są dalszym powielaniem kartograficznej nieprawdy... Już kiedyś jakiś Kolega zamieścił wycinek 'messtisschblattu' z właściwymi nazwami i to wyjaśnienie sytuacji jest na portalu.. Poza tym serdeczne pozdrowienia dla Wszystkich!
maras | 2015-09-09 13:31:20
Bardzo ciekawe i frapujące... Spojrzałem na messtischblatt i w 100% masz rację. Trzeba to wszystko popoprawiać... Muszę się nad tym pochylić... Zastanawia mnie tylko jak poprawnie nazywa się Schlangensee... trzeba poszukać...
tw111 | 2015-09-09 13:45:33
Pozdrawiam 'maras'; dla ciekawości dodam, że nieistniejące schronisko "Jungfernsee Baude", położone było w linii prostej znacznie bliżej Alte Oder/Starej Odry/Schlangensee (ok. 4 krotnie bliżej, u podnóża wzgórza stacji kolejowej); stąd miniaturka ze schroniskiem zamieszczana była na kartkach widokowych obu pięknych starorzeczy. Dodatkowo chyba istotny w nazwie schroniska jest fakt, że powstało ono dość późno, w latach 30-stych, a jak wiadomo zmieniona została wówczas nazwa miejscowości, przez hitlerowców, z Kottwitz na Jungfernsee właśnie. Prawdobodobnie również i z tego powodu właściciel schroniska nadał nazwę JungfernseeBaude - choć wcale nie znajdowała się nad jeziorem Jungfernsee, a nieopodal stacji kolejowej, kilkukrotnie bliżej Schlangensee /wcześniejsze Alte Oder/. Myślę, że wiarygodność naszego portalu wymaga aby poprawić błędne przypisania, nanieść poprawne znaczniki i propagować niezwykle fascynującą... prawdę historyczną, ikonograficzną i..kartograficzną. Pozdrawiam.
maras | 2015-09-09 13:58:55
Dzisiaj się tym zajmę i mam ogromną od razu prośbę, proszę o baczenie i ewentualne uwagi :) Pozdrawiam również :)
tw111 | 2015-09-09 14:35:27
Jestem jeszcze winny odpowiedź na pytanie:.."jak poprawnie nazywa się Schlangensee..". "Schlangensee"/wcześniejsze "Alte Oder"/ Stara Odra, niestety nie doczekało się polskiej nazwy na oficjalnych 'poważnych' polskich mapach.. (, a szkoda bo np. "Jezioro Wężowe" oddawałoby tajemniczość i klimat tych okolic, z którymi wiążą się zdarzenia znacznie starsze niż ostatnie 100-200 lat..). Zwyczajowo i w odniesieniu do wcześniejszej niemieckiej nazwy "Alte Oder" - stosowana nazwa "Stara Odra" jest jak najbardziej poprawna i właściwa i jest to jedyna używana z poprawnych (,a jak napisałem wcześniej nazwa "Schlangensee" nie doczekała się swojego polskiego odpowiednika). To właśnie przyczyniło się do błędnego obdarzenia nazwą podobną do "Jeziora Dziewiczego", tego większego 'wężowatego' starorzecza... Jako ciekawostkę dodam, że jeszcze żyjący ludzie pamiętający dobrze czasy przed wojną (już coraz mniej ich żyje..) nie mówili inaczej o "Starej Odrze" jak "Schlangensee", a nawet używali drugiej, całkowicie 'niszowej' zwyczajowej nazwy "Tiefersee", jako że Stara Odra/Schlangensee jest ze wszystkich starorzeczy na tym odcinku Doliny Odry, najgłębsza - jednak ta ostatnia nazwa nie miała żadnego śladu w oficjalnej kartografii. Nazwa Jezioro Dziewicze "Jungfernsee" natomiast , jest bardzo wyraźnie przypisana w kartografii do tego urokliwego prostego, o długości ok. 800m starorzecza (po drugiej stronie torów w stosunku Starej Odry), od czasów znacznie starszych.. Na najstarszych staropruskich/ i 'ponapoleońskich' mapach tych terenów widnieje jego nazwa i również nazwa "Wzgórz Dziewiczych"/ "JungfenBerge", obecnie nieistniejących, które dla 'skomplikowania' przebiegały dokładnie pomiędzy oboma jeziorami (tak jak obecnie przebiega nasyp kolejowy, na potrzeby budowy którego, w latach 1906-1909, te łagodne eolicznego pochodzenia pagórki piaskowe, rozebrano...). Mam nadzieję, że te kilka zdań komentarza rozjaśnia i uzupełnia sytuację na 'poważnych' i poprawnych mapach. Pozdrawiam.
maras | 2015-09-09 17:03:49
Zrobiłem porządek z tymi jeziorami oraz założyłem obiekt dla schroniska. Proszę o opinię :)
tw111 | 2015-09-09 17:32:07
Serdeczne dzięki! Dobra robota!!!.. :) i niezwykle szybka.. Już dawno temu z Virrz'em mieliśmy doprowadzić sytuację do jasności.. ale dobrze, że teraz już jest poprawnie. To ważne, bo portal ogląda i zdobywa tu wiedzę wielu ludzi; a najważniejsi są właśnie ci młodsi, którzy posiadając tzw. "wrażliwość historyczną" będą dalej pogłębiali wiedzę o czasach minionych i przekazywali ją innym. Teraz jest super poprawione, na znacznikach, a nowy obiekt nie pozostawia wątpliwości; tym bardziej, że obecnie jest zamieszczony fragment mapy 1:25000 tzw. "Messtischblatt". Pozostawienie frazy "błędnie nazywane...wraz z błędną nazwą" też jest bardzo dobre, ponieważ pomoże odnaleźć się ludziom już 'trwale wprowadzonym w błąd'. Nie miałem czasu na bardzo szczegółowe oglądanie każdej fotografii ale to co obejrzałem, to jest jak najbardziej poprawnie - jeszcze raz serdeczne dzięki i pozdrawiam.
tw111 | 2015-09-09 17:43:33
Jedno obecne błędne przypisanie jednak znalazłem: - to jest na pewno Jezioro Dziewicze / "Jungfernsee" (nie Stara Odra..) Pozdrawiam.
maras | 2015-09-09 19:45:31
Dzięki takim pasjonatom - chce się żyć :)) Poprawiłem przypisanie :)
LooK OuT! | 2015-12-30 15:36:44
Ponieważ nie widzę możliwości skomentowania opisu bezpośrednio, skomentuję przypisane zdjęcie: tw111, świetna robota z wyjaśnieniem poprawności nazwy!
Popski | 2019-07-18 08:57:20
Nie bardzo mogę się połapać. Dwa jeziora, zdublowany obiekt, czy pomieszane zdjęcia ?
Przemysław Trawiński | 2019-07-18 09:13:25
Dwa jeziora (1. "Dziewicze" i 2. 'Wężowe' lub niepoprawnie "Panieńskie") i jeden obiekt między nimi - dlatego ten obiekt pojawia się na pocztówkach obu jezior.