Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść

 
 
 
  ID: 553464

Magazyn oleju (nie istnieje)

Russenlager, stołówka - świetlica Fabryki Porcelany WałbrzychBudowa
1943
Status
Nie istnieje
Likwidacja
2015
 
Obiekt przy ul. Starachowickiej w Wałbrzychu został wybudowany prawdopodobnie w roku 1943 (na pewno nie później) z przeznaczeniem na barak mieszkalny dla pracowników przymusowych - Rosjanek pracujących w czasie wojny w sąsiedniej fabryce porcelany Porzellanmanufaktur C. Tielsch. Obóz usytuowany został częściowo w miejscu dawnego pawilonu ogrodowego. Według zachowanych dokumentów był to drewniany, parterowy barak o wymiarach 45x12,50 metra, posadowiony na słupach, częściowo podpiwniczony. Do baraku ...
Obiekt przy ul. Starachowickiej w Wałbrzychu został wybudowany prawdopodobnie w roku 1943 (na pewno nie później) z przeznaczeniem na barak mieszkalny dla pracowników przymusowych - Rosjanek pracujących w czasie wojny w sąsiedniej fabryce porcelany Porzellanmanufaktur C. Tielsch. Obóz usytuowany został częściowo w miejscu dawnego pawilonu ogrodowego. Według zachowanych dokumentów był to drewniany, parterowy barak o wymiarach 45x12,50 metra, posadowiony na słupach, częściowo podpiwniczony. Do baraku prowadziło jedno wejście. Na całej długości biegł korytarz, z którego wchodziło się do poszczególnych sal: sześć od strony wejścia i pięć od strony pobliskiej hałdy.
Pewnymi informacjami na temat baraku podzielił się z nami Pan Jarosław, który napisał, że obiekt "posiadał ogrzewanie (kaloryfery), wodę, odpływ ścieków oraz podłączenie gazowe! Początkowo po przyjeździe polskich rodzin do Wałbrzycha służył jako obiekt typu świetlica, stołówka (urządzano w nim wesela, sylwestry, zabawy zakładowe)."
W latach prawdopodobnie 70. XX wieku stołówkę/świetlicę przeniesiono do nowego budynku przy ul. Żeromskiego. Według niektórych planów w podpiwniczeniu pozostałym po baraku w ostatnich latach mógł się znajdować magazyn olejów Fabryki Porcelany Wałbrzych.
Na początku roku 2015 obiekt został wyburzony.
/Petroniusz/
Pokaż więcej Pokaż mniej
 

 • Data: 1943
  komentarze: 0
  Projekt baraku mieszkalnego dla pracownic z Rosji, pracujących ...
 • Data: 2011-01
  komentarze: 11
  Wałbrzych, fragment ulicy Starachowickiej. Na pierwszy rzut oka ...
 • Data: 2011-01
  komentarze: 0
  Wnętrze ruiny znajdującej się na terenie dawnego obozu dla pracownic ...
 • Data: 2015-01-08
  komentarze: 0
  Wnętrze piwnicy byłego baraku dla pracownic z Rosji.
 • Data: 2015-01-08
  komentarze: 0
  Wnętrze piwnicy byłego baraku dla pracownic z Rosji.
 • Data: 2015-01-08
  komentarze: 0
  Wnętrze piwnicy byłego baraku dla pracownic z Rosji.
 • Data: 2015-03-03
  komentarze: 2
  Obiekt przestał istnieć...